Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Dev İhaleye Erteleme Geldi
  • Ana Sayfa » Haber
  • 24 Ağustos 2013 - 12:20:02
Dev İhaleye Erteleme Geldi

Dev ihaleye erteleme geldi…‘Boğaziçi’nin silüetini değiştirecek ihaleye ertelEğik olan askı halatların dikey hale getirileceği Boğaziçi ile Fatih Sultan Mehmet köprülerinin büyük onarımı ve yapısal takviyesi için daha ev-vel 5 Eylül şeklinde açıklanan ihale tarihi 25 Eylül’e ertelendi. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, ihale yerli ve yabancı bütü n isteklilere açık olacak. ihaleye [r] teklif verecekler, […]

Dev-ihaleye-Erteleme-GeldiDev ihaleye erteleme geldi…
‘Boğaziçi’nin silüetini değiştirecek ihaleye ertel
Eğik olan askı halatların dikey hale getirileceği Boğaziçi ile Fatih Sultan Mehmet köprülerinin büyük onarımı ve yapısal takviyesi için daha ev-vel 5 Eylül şeklinde açıklanan ihale tarihi 25 Eylül’e ertelendi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, ihale yerli ve yabancı bütü n isteklilere açık olacak. ihaleye [r] teklif verecekler, ihale dokümanını 1.200 lira karşılığı Karayolları Genel Müdürlüğü’nden satın alacak. Teklifler, ihale tarih ve saatine kadar Karayolları Genel Müdürlüğü’ne elden teslim edilebileceği gibi, aynı adrese iadeli taahhütlü posta vasıtası ile da gönderilebilecek.

istekliler tekliflerini, anahtar teslimi götürü bedel üzerinden verecek. ihale sonucu, sonucu ihale yapılan istekliyle anahtar teslimi götürü bedel sözleşme imzalanacak. Bu ihalede, işin heps i için teklif verilecek. istekliler teklif ettikleri bedelin yüzde 3’ünden az olmamak üzere kendi belirleyecekleri tutarda geçici teminat verecek. Verilen tekliflerin geçerlilik süresi, ihale tarihi itibarıylan itibaren 180 gün olacak. ihalede, konsorsiyum şeklinde ihaleye teklif verilemeyecek.

Boğaziçi Köprüsü askı halatları değişimini öngören Amerikan Parsons firmasının yürüttüğü Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin Bakım, Onarım ve Yapısal Takviye tasarımı Mühendislik ve Müşavirlik Hizmetleri işi 26 Nisan’da tamamlandı.

Köprülerin Bakım, Onarım, Yapısal Takviye ve askı halat değişim çalışmaları yapım işi için 5 Eylül şeklinde açıklanan ihale tarihi 25 Eylül şeklinde saptan-dı.

236 HALAT YENiLECEK

Boğaziçi Köprüsü’nün hizmete girişinin 40. sene-si dolayısı ile yapılabilir ağır bakım çalışmaları, ihale sonrası başlayacak. Köprüdeki büyük bakım, onarım, yapısal takviye ve askı halat değişimi çalışmaları 2014’te tamamlanacak. Söz konusu çalışmalar kapsamında 236 halat değiştirilecek. Yenilenen halatlar, daha fazla yük taşıyabilecek ve uzun servis ömrüne malik olacak.

SON TEKNOLOJi ÜRÜNÜ SiSTEM

1973 yılında hizmete giren Boğaziçi Köprüsü’nün bakım çalışmalarında dünyada kullanılan en ileri teknoloji ürünleri kullanılacak. 40. se-ne bakım çalışmalarının arkasından köprünün en az 40 se-ne daha hizmet vermesi bekleniyor.

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerindeki ana halatlara ve ankraj bloklarına, Japonya’da da kullanılan son teknoloji ürünü nem alma sistemi kurulacak. Sistemle kuru hava verilecek halatların çürümesi önlenecek.

GÜNDÜZ vakitlerinde TRAFiĞE KAPATILMAYACAK

Bakım ve onarım çalışmaları esnasında zorunlu haller dışında gündüz vakitlerinde Boğaziçi Köprüsü trafiğe kapatılmayacak. Askı halatların değişimi esnasında trafiğin heps i kapatılmayacak. Kabloların tabliye bağlantıları sırasında, trafiğin en aza indiği gece vakitlerinde kenardaki birer şerit kapatılarak bu çalışmalar yapılacak.

Köprünün askı halatlar tarafındaki kenar şeritleri ise 22.00 ile 06.00 saatleri arasında can ve mal güvenliği bakımındantrafiğe kapatılacak. inşaatta kullanılan çeliğin 10 katı kadar mukavemetli özel ön germe çeliği kullanılacak. Yapılabilir çalışmalar kapsamında Boğaziçi Köprüsü’ndeki elektrik aksamı değiştirilecek. Köprünün eğik olan askı halatları, dikey hale getirilecek. Tabliye ile kuleler arasına izolatörler, köprünün sallanma ya dadeprem esnasında zarar görmesini engellemek maksadı ile köprü ayaklarına enerji sönümleyici damperler konulacak. 40 yıldır hizmet veren kule asansörleri ve elektrifikasyon sistemleri yenilenecek. Boğaziçi Köprüsü’nün ilk tasarımında köprünün sallanması dolayısı ile yaşanabilir etkileri azaltmak maksadı ile kullanılan çapraz halatlar, yapılabilir 40. se-ne bakımında dikey hale getirilecek.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz