Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Davutoğlu Esed Ben Yapmadım Diyorsa
  • Ana Sayfa » Haber
  • 23 Ağustos 2013 - 12:59:23
Davutoğlu Esed Ben Yapmadım Diyorsa

Davutoğlu Esed ben yapmadım diyorsa…Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in ޞam’daki saldırıyı kendisinin gerçekleştirmediğini iddia ettiğini, o zaman Birleşmiş Milletler ekibinin bölgeye girişine izin vermesi gerektiğini belirterek, “Bu Esed için ve Esed’i destekleyen ülkeler izin bir sınav” diye konuş-tu.Davutoğlu, BBC 2’de yayımlanan “Newsnight” programına katılarak, Suriye ve Mısır’daki gelişmelere dairsoruları yanıtladı. Programın […]

Davutoglu-Esed-Ben-Yapmadim-DiyorsaDavutoğlu Esed ben yapmadım diyorsa…
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in ޞam’daki saldırıyı kendisinin gerçekleştirmediğini iddia ettiğini, o zaman Birleşmiş Milletler ekibinin bölgeye girişine izin vermesi gerektiğini belirterek, “Bu Esed için ve Esed’i destekleyen ülkeler izin bir sınav” diye konuş-tu.
Davutoğlu, BBC 2’de yayımlanan “Newsnight” programına katılarak, Suriye ve Mısır’daki gelişmelere dairsoruları yanıtladı.

Programın sunucusu Victoria Derbyshire’ın, “Uluslararası toplum Suriye’de olanlara sizce nasıl tepki verdi” sorusunu Davutoğlu, şöyle yanıtladı:

“Esed, ilk kez pek çok kırmızı çizgiyi aşmadı. daha önce yaşananlara uluslararası toplum etkili [r] bir şekilde bir tepki veremedi. Son 24 saatte, kimyasal silah saldırısının arkasından uluslararası toplumda bir hareketlenme oldu. BM Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdık, ޞam’daki BM ekibinin yetkisinin uzatılması yönünde çAğrı ilinde bulunduk. Dün BMGK acil toplandı faka t neti-ce oldukça çok etkili, kararlı ve katı olmadı. BM ekibinin son saldırı alanına girebilmesini umuyoruz.”

Derbyshire’ın “Esed’in, BM ekibinin bölgeye girişine izin vermeyeceğini” söylemesi sonucu Bakan Davutoğlu, “Bu Esed için ve Esed’i destekleyen ülkeler için bir sınav. Esed, bu saldırıyı yapmadığını iddia ediyor. O zaman BM ekibine izin vermeli” diye konuş-tu.

Davutoğlu, sunucu Derbyshire’ın “Esed şimdi değil ama 6 ay sonra ya da 10 ay sonra BM ekibinin bölgeye girmesine izin verebilir” sözleri sonucu ise teknik şeklinde bunun anlamlı olmayacağını çünkü örneğin 6 ay içerisinde hiçbir delilin kalmayacağını söyledi. Davutoğlu, “Eğer Esed BM’nin çağrısını reddederse o zaman BMGK’nın kararlı ve katı bir duruşu olmalıdır” yorumunu yaptı.

-“Uluslararası bir eylem olmalı”-

Benzer bir hadisenin Srebrenitsa’da yaşandığını ifade eden Davutoğlu, BMGK etnik temizlik karşısında bir şey yapmayınca, uluslarararası toplumun birlik-te hareket ettiğini anımsattı.

Davutoğlu, Suriye konusunda BMGK kararlı ve katı bir duruş sergilemezse uluslararası hukuka saygı gösteren, sadece Esed’e karşı değil, insanlığa karşı kimyasal silahlar ya da başka silahlar kullanabilecek diktatörlere karşı kararlı mesaj vermek arzulayan ülkeler ile bir araya gelinebileceğini ifade etti.

Bakan Davutoğlu, “BM Genel Kurulu’nda Suriye halkına destek şeklinde 138 oy verildi. Bu 138 ülkenin bir araya gelerek, birlik-te hareket edeceğinden eminim” diye konuş-tu.

“Nasıl bir eyleme geçilmesini istiyorsunuz” sorusuna Davutoğlu, “Öncelikle açık bir mesaj verilmeli ve Esed bu katliama son vermeli. Eğer Esed rejiminin kimyasal silah kullandığına dair elimizde yeterli delil olursa onu durdurmak için uluslararası bir eylem olmalı” şeklinde mesele ştu.

Bu eylemin ne olabileceğinin yenide n dan sorulması sonucu de Dışişleri Bakanı Davutoğlu, şöyle söyledi:

“Bunu belirt tim. Bosna’da Srebrenitsa’dan sonra yapılanlar, şimdi de yapılmalı. Çünkü Srebrenitsa’daki etnik temizlik hepimiz için oldukça çok kötü bir tecrübeydi ve ޞam’daki kimyasal saldırı ve Suriye’de son üç yıldır gözlemlediklerimiz, Bosna’da olanlar kadar kötüdür. Bosna’da, bu insanlık suçuna son vermek arzulayan ülkeler ile birlik-te hareket edildi.”

-“Çok endişeliyiz”-

Mısır’daki durum hakkında ise Davutoğlu, Mısır’da yaşananlar ile alaka-lı “çok endişeli” olduklarını belirt ti. Mısır’ın, Arap politikasının ve bölgenin omurgası olduğunu kaydeden Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Mısır’da demokratik bir sisteme doğru yaşanan geçiş süreciyle alaka-lı hepimiz oldukça çok iyimserdik. faka t son iki aydır gözlemlediklerimiz, protestocuların sokaklarda katledilmesi, güvenlik güçlerinin ve Ordu ilinin bu olay ilerdaki rolü, Mısır’ın Suriye halkının karşı karşıya olduğu benzer zorluklar ile karşılaşabileceğini uyaran işaretler.”

“Hüsnü Mübarek’i helikopterle hastaneden ayrılırken gördüğünüzde ne düşündünüz” sorusuna Davutoğlu, hadisenin hukuki veçhesine müdahale edilemeyeceğini faka t siyasi veçhesinin oldukça ilginç olduğunu söyledi. Davutoğlu, “Otokratik bir rejimin eski lideri şimdi serbest, seçimle iş başına gelmiş bir Cumhurbaşkanı olan Mursi ve hiçbir suç işlememiş ötek i siyasi liderler ise hapiste” değerlendirmesinde tespit edil-di.

-“Kimse böyle bir kıyaslama yapmamalı”-

Sunucu Derbyshire’ın “Türkiye’nin geleceğiyle alaka-lı endişe duyuyor musunuz? Mısır’dakinin benzeri Türkiye’de olabilir mi” sorusuna ise Bakan Davutoğlu, “Hayır. Türkiye’nin uzun bir demokrasi geleneği var ve Türkiye, demokratik reformlar, ekonomik gelişmeler ve oldukça çok aktif dış politikası dolayısıya bir başarı öyküsüdür. Türk toplumubugün geleceğe iyimser bakıyor” yanıtını verdi.

Gezi Parkı odaklı olay ilerın anımsatılması sonucu Davutoğlu, şunları belirt ti:

“Kimse bunları, Arap ülkelerindeki gösteriler ile karşılaştırmamalı. pek çok Avrupa ülkesinde, ekonomik krizden dolayı pek çok gösteri oldu. Demokratik bir ülke olan Türkiye’de gösterilerin olması doğaldır. Türkiye’de insanlar, çevreyle alaka-lı bir meseleden dolayı gösteri yaptı, Mısır’daki gibi adil bir seçim istendiği ya da pek çok Avrupa ülkesindeki gibi iş istendiği için değil. Çevreyle alaka-lı bir konu, gelişmiş demokrasinin konusudur. Dolayısıyla, endişeli değiliz. Türkiye’nin güçlü bir demokrasi geleneği vardır. Kimse böyle bir kıyaslama yapmamalı.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz