Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Cildiniz Yaşlanmadan Yaşlılık Lekeleriyle Kaplanmasın
  • Ana Sayfa » Haber
  • 15 Ağustos 2013 - 10:05:57
Cildiniz Yaşlanmadan Yaşlılık Lekeleriyle Kaplanmasın

Vücudumuzun en büyük organı cildimiz, yazın bronzlaşır ve daha genç görünür diye düşünüyor iseniz yanılıyor olabilirsiniz. Kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülen ve yaşlılık lekesi şeklinde da bilinen Lentigo’yu Dermatoloji Uzmanı Dr. Funda Ataman ile konuştuk.Karaciğer lekesi diye de adlandırılan bu oluşumların güneş yanığına bağlı şeklinde genç yaşlarda da görülebileceğini ifade eden Uzm. Dr. Ataman; […]

Cildiniz-Yaslanmadan-Yaslilik-Lekeleriyle-Kaplanmasin Vücudumuzun en büyük organı cildimiz, yazın bronzlaşır ve daha genç görünür diye düşünüyor iseniz yanılıyor olabilirsiniz.
Kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülen ve yaşlılık lekesi şeklinde da bilinen Lentigo’yu Dermatoloji Uzmanı Dr. Funda Ataman ile konuştuk.Karaciğer lekesi diye de adlandırılan bu oluşumların güneş yanığına bağlı şeklinde genç yaşlarda da görülebileceğini ifade eden Uzm. Dr. Ataman; ‘Derideki pigment üreten melanosit denilen hücrelerin zararsız [r] artışıdır. Güneş ışınlarının oluşumunda etkisi olduğundan Lentigo Solaris ya daAktinik Lentigo diye de adlandırılır. UV (ultraviyole) hem akut hem birikme etkisiyle bu açık kahverengi, düzensiz ve belirsiz kenarlı çok sayıda lekeye sebe p olur. Bazen üzerinde hafif bir pullanma olur ve kenarlarında starı andırır çıkıntılar vardır. Nadiren siyah ya da ten rengine yakın renkler de gözlenebilir.Omuz, sırt, el üst kısımları, alın, şakak, göğüs dekoltesi en sık yerleşim alanlarıdır. PUVA diye konuş-tuğimiz yapay ultraviyole ışık kaynakları ile tedavi lentigoya sebe p olabilir. Lentigolar selim lezyonlar olmasına rağmen şahsıın güneş hasarına yatkın olduğunu gösterir. Cilt kanseri gelişme riskine karşı güneşten kaçınmak önerilir. Lentigo oluşmaması için 10:00-16:00 saatleri arasında dışarı çıkılmaması ilk önlem olacaktır. Koyu renk giyisiler giyip, güneş gözlüğü kullanılması, giyisilerin örtmediği cilt alanlarına SPF 30 ve üzeri güneşten koruyucu kullanılması uygundur. Lentigo oluştuysa hidrokinon ve tretinoin içeren kremler faydalı olacaktır. Kriyoterapi ve lazer ötek i tedavi seçenekleridir.’ açıklamasında tespit edil-di.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz