Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Cengiz Çandar Katliama Temizlik Dedi
  • Ana Sayfa » Haber
  • 15 Ağustos 2013 - 09:16:35
Cengiz Çandar Katliama Temizlik Dedi

Mısır’daki katliamın arkasından Radikal yazarı Cengiz Çandar’ın kaleme aldığı yazı sosyal medyada tepki topladı.iNTERNETHABER / ÖZEL iÇERiK Mısır’da dün saba h saatlerin de başlayan ve bütü n gün süren katliama yönelik Radikal yazarı Cengiz Çandar’ın kaleme aldığı yazı tartışmalara mesele oldu. Ordu ilinin TEMiZLiK GÖREVi Çandar, ‘Kahire’de kan: Peki sonrası?’ başlıklı yazısında Mısır’da yaşanan katliamı […]

Cengiz-Candar-Katliama-Temizlik-DediMısır’daki katliamın arkasından Radikal yazarı Cengiz Çandar’ın kaleme aldığı yazı sosyal medyada tepki topladı.
iNTERNETHABER / ÖZEL iÇERiK

Mısır’da dün saba h saatlerin de başlayan ve bütü n gün süren katliama yönelik Radikal yazarı Cengiz Çandar’ın kaleme aldığı yazı tartışmalara mesele oldu.

Ordu ilinin TEMiZLiK GÖREVi Çandar, ‘Kahire’de kan: Peki sonrası?’ başlıklı yazısında Mısır’da yaşanan katliamı Ordu ilinin [r] ‘temizlik görevi’ şeklinde gösterdi.

GEZi iLE MISIR’I KARޞILAޞTIRDI Radikal yazarı ayrıyetten Gezi Parkı olay ilerı ile Mısır’da yaşananları karşılaştırdı. Gezi Parkı’na yapılan poli s ekibi müdahalesi ile Mısır’da darbe karşıtlarına karşı yapılan müdahalenin hiç bir farkı olmadığını anımsatan Çandar, bir noktaya dikkat çekti;“Türkiye ‘demokrasidir’, Mısır da ise ‘askeri darbe yönetimi’ vardır”

SOSYAL MEDYADA TEPKi ÇIĞ GiBi Cengiz Çandar’ın yazısı sosyal medya üzerinden de yankılandı. Çandar’ın ‘temizlik operasyonu’ sözü tepki topladı.

ޞamil Tayyar, “CIA güdümlü çakma liberal Cengiz Çandar, Mısır’daki katliam için temizleme operasyonu demiş! Akıl rehin olunca saçmalamanın sınırı yoktur” tweeti ile dikkat çekti.

işte Çandar’a tepki tweetleri;

iޞTE ÇANDAR’IN TEPKi TOPLAYAN YAZISINDAN alaka-lı BÖLÜMLER

Mısır’ın askeri darbe yönetimi, dün sabaha karşı, bir ayı aşkın süredir Kahire’nin iki meydanında direnmeye devam eden Müslüman Kardeşler’e karşı harekete geçti.Kahire’nin güneybatısında, Piramitlere yakın Giza’daki an-Nahda Meydanı’nı gösteri yapan kişilerden temizlediler, an-Nahda’ya çaprazlamasına tam ters yönde, Nil’in ötek i yakasında, muazzam metropolisin kuzeydoğusunda bulunan Rabia el-Adeviyye Meydanı’ndaki ana MB kitlesine karşı temizlik hareketi, bu satırlar yazıldığı sırada sürüyordu.Bu çaptaki bir harekâtın oldukça çok sayıda ölü ve yaralıya yol açması kaçınılmaz olduğuna göre, askeri darbe yönetiminin giriştiği iki Kahire meydanını Müslüman Kardeşler’den temizleme harekâtının ‘katliam’ boyutları kazanmış olması muhtemeldir. Ölü sayısı hakkında birbiriyle alakasız rakamlar veriliyor (Bu satırlar yazıldığı sırada Müslüman Kardeşler 200, 300 ve hatta 600 ölüden söz ediyordu). Bununla berabe r, bunun aritmetik ölçüsü yoktur. Kan dökülmüştür ve bunun adına ‘katliam’ denir ve denecektir.Türkiye’deki iktidar yanlılarının Kahire’de dün cereyan etmiş olan ‘katliam’ı Türkiye gündemi üzerinden okudukları ve kanlı gelişmeden kendileri için bir ‘mazlumiyet’ ve ‘mağduriyet’ üretmeye kalkıştıkları görülüyor.Unuttukları ya da gözden kaçırmaya çalıştıkları bir şey var; yöntem ve ortaya çıkan görüntüler itibariyle, Mısır’ın askeri darbecilerinin Kahire’nin Nahda ve Rabia el-Adeviyye meydanlarında giriştiği temizleme operasyonunun ile 11 ve 15 Haziran günleri istanbul’un Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nda girişilmiş olanla temelde pek bir farkı yoktur. Her iki örnekte, ana saldırı araçları, sınırsız oranda kullanılan gaz ve buldozerler idi.

Fark, meydanları dolduranların sayısı ve karşı koyma yoluyle ilgilidir. Gezi eylemlerinin toplamında can kayıpları yaşanmış olmakla berabe r, 11 ve 15 Haziran günleri İstanbul ilinde can kaybı yaşanmamış, Türkiye’de bir ‘katliam’dan söz edilecek bir durum olmamıştır.Türkiye, bütü n zaafları ve eksikliklerine –otoriterleşme eğilimleri sergilemiş olan bir Başbakan’a malik olmasına- karşılık, bir ‘demokrasi’dir; Mısır’da ise ‘askeri darbe yönetimi’ vardır. Türkiye ile Mısır arasındaki bu ‘temel fark’, Taksim-Gezi ile dünkü Rabia el-Adeviyye farkına da işaret ediyor.Cengiz Çandar’ın yazısının heps i için TIKLAYIN!..

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz