Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Canlıdan Akciğer Nakli Kapıda
  • Ana Sayfa » Haber
  • 19 Ağustos 2013 - 08:57:36
Canlıdan Akciğer Nakli Kapıda

Canlıdan akciğer nakli kapıda…Yaptığı başarılı organ nakli operasyonları ile adını duyuran Türkiye, sağ kalım oranını artıran canlıdan akciğer nakline hazırlanıyor.Ankara ili – Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Arif Kapuağası, Türkiye’nin organ nakli ameliyatlarında oldukça çok iyi bir yerde olduğunu, başarı ve operasyon sonrası sağ kalım oranı yüksek ameliyatlar gerçekleştirildiğini belirt ti. Organ bağışının […]

Canlidan-Akciger-Nakli-KapidaCanlıdan akciğer nakli kapıda…
Yaptığı başarılı organ nakli operasyonları ile adını duyuran Türkiye, sağ kalım oranını artıran canlıdan akciğer nakline hazırlanıyor.
Ankara ili – Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Arif Kapuağası, Türkiye’nin organ nakli ameliyatlarında oldukça çok iyi bir yerde olduğunu, başarı ve operasyon sonrası sağ kalım oranı yüksek ameliyatlar gerçekleştirildiğini belirt ti.

Organ bağışının yetersizliği nedeni ile kadavradan nakillerin sınırlı sayıda yapılabildiğine [r] dikkati çeken Kapuağası, nakillerin yüzde 75-80’inin daha oldukça çok aile yakınlarının bağışıyları ile gerçekleştirildiğini vurguladı.

Hayati ehemmiyet taşıyan ve canlıdan alınma ihtimali olmayan kalp gibi organların nakilllerinin daha az sayıda yapılabildiğini anımsatan Kapuağası, Bakanlık şeklinde ulusal koordinasyon sistemi kurulduğunu, bu sayede elektronik ortamda organların doku uyumuna ve saptanan puanlama sistemine göre en adil şekilde ihtiyacı olan hastaya dağıtım yapıldığını diye konuş-tu.

“YURT DIޞINDAKi MERKEZLER HASTA iSTiYOR”

Türkiye’de geçmiş yıllarda akciğer nakilleri için hastaların çoğunun yurt dışına gönderil-diğini anımsatan Kapuağası, 2011’de yurt dışında akciğer nakli yapan merkezlerin “kendilerine bundan sonra nakil için hasta gönderilmemesini istemesi” sonucu, nakil hastalarının büyük sıkın-tı yaşadığını belirt ti.

Kapuağası, Türk hekimlerin, akciğer nakli sonucu tecrübe kazanmaları için yurt dışına sevk edil-diğini hatırlatarak, “Yurtdışına akciğer nakli tecrübelerini artırmak için sevk edi-len ekiplerimizin yurda dönmesiyle, aktif olan akciğer nakli merkezimiz 1’den 5’e çıkarılmış ve yıllık nakil sayımız ortalama 3’ten 2012 itibarı ile 25 akciğer nakli gerçekleştirilmiştir” diye konuş-tu.

Kapuağası, “Bu naklin ülkemizde uygulamaya geçilmesi için çalışmalar başlatıldı. Bu amaçla, başarılı canlı şeklinde nakilleri gerçekleştiren Avusturya ve Japonya gibi ülkelere ekiplerimiz giderek operasyonlara katıldı. Yeterli tecrübenin oluşması halinda gerekli altyapılar en az zaman içerisinde sağlanarak, canlıdan da akciğer nakline başlanması düşünülmektedir” diye konuş-tu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz