Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Çanakkaledeki Tarihi Duvar
  • Ana Sayfa » Haber
  • 20 Ocak 2013 - 14:36:34
Çanakkaledeki Tarihi Duvar

Çanakkale’nin Erenköy beldesindeki heyelan, Roma dönemine ait olduğu saptanan 1800 yıllık tarihi duvarı gün yüzüne çıkardı.Erenköy beldesi yakınındaki viyadüğün çevresinde aşırı yağışlar heyelana yol açtı. Heyelan sonrasında tarihi kalıntıların çıktığı bilgisi sonucu hadi se yerine gitmiş olan Çanakkale ili Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Perinçek, alanda […]

Canakkaledeki-Tarihi-Duvar-Çanakkale’nin Erenköy beldesindeki heyelan, Roma dönemine ait olduğu saptanan 1800 yıllık tarihi duvarı gün yüzüne çıkardı.
Erenköy beldesi yakınındaki viyadüğün çevresinde aşırı yağışlar heyelana yol açtı. Heyelan sonrasında tarihi kalıntıların çıktığı bilgisi sonucu hadi se yerine gitmiş olan Çanakkale ili Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Perinçek, alanda araştır ma yaptı.Viyadük yapılmadan evve l [r] kullanılan Çanakkale-İzmir ili karayolunun yamacındaki taş duvarın ortaya çıktığını fark eden Prof. Dr. Perinçek, Arkeolog Candan Kozanlı’ya durumu anlattı. Yapılan incelemelinin sonrasında taş duvarın, Roma dönemine ait istinat duvarı olduğu saptan dı.Prof. Dr. Doğan Perinçek, gazetecilere verdiği demeçte, son iki gündür süren yağış nedeni ile killi toprağın suya doyduğunu ve yol kenarlarındaki yüksek eğimli yamaçlarda heyelan yarattığını belirt ti.Viyadüğün yakınındaki yamaçta yaşanan heyelanın bir duvar ortaya çıkardığını saptad ıklerini anlatan Perinçek, “Bu istinat duvarının arkeolog Candan Kozanlı’dan gelen değerlendirme netices i Roma dönemine ait olduğu belirled ik. Çünkü bu yolun arkasında Ofrenion Antik Kenti yer alıyor. Yine bu bölgedeki bir dere içinde de eski Roma Köprüsü var. Bu köprü ve duvarın çağdaş yapılar olduğu düşünülmektedir. Heyelanın ortaya çıkardığı duvarın da bu köprüyle ilg i lı olduğu kanısına vardık” diye konuş tu.Perinçek, 1800 yı l evve l inşa edilen istinat duvarının kademeli olarak yapılıp, yolun dışına doğru eğim verildiğini belirterek, şunları söyledi:”Oysa geçtiğimiz günlerde Çanakkale-İzmir ili karayolunun Dümrek köyü mevkisindeki duble yol çalışması kapsamında yapılan istinat duvarının 90 derece düşey yapıldığını ve bu yanlış uygulama netices i yolda çatlamalar meydana geldiğine şahit olmuştuk. Günümüzde düşey bir istinat duvarı yapıyoruz. Oysa günümüzden 1800 yı l evve l istinat duvarı yoldan dışa doğru eğimli olarak yapılmış. Bu istinat duvarı o dönemdeki mühendislikle ilg i lı oldukça çok güzel bir örnek. ayrıyetten bir bakıma heyelana da teşekkür etmek lazım. Çünkü heyelan sayesinde istinat duvarını görme şansı bulduk.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz