Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Bursanın İlk Filmine Büyük İlgi
  • Ana Sayfa » Haber
  • 27 Ağustos 2013 - 10:33:04
Bursanın İlk Filmine Büyük İlgi

Bursanın ilk filmine büyük ilgi… Bursa ilinde 1896 yılından Fransız Gaumont Pathe firması tarafından çekilen kentin ilk TV filmlerine büyük ala-ka var.Kentin tarihine ışık tutan 5 dakikalık TV filmler, Valilik resmi sitesinden kısa olan zaman ev-vel yayımlanmaya başlanmasına rağmen yüzlerce şa-hıs tarafından izlendi. birtakım yayımcı ve incelemeciler tarafından valilikten istenen görüntülerin oldukça çok değerli olduğu […]

Bursanin-ilk-Filmine-Buyuk-ilgiBursanın ilk filmine büyük ilgi…

Bursa ilinde 1896 yılından Fransız Gaumont Pathe firması tarafından çekilen kentin ilk TV filmlerine büyük ala-ka var.

Kentin tarihine ışık tutan 5 dakikalık TV filmler, Valilik resmi sitesinden kısa olan zaman ev-vel yayımlanmaya başlanmasına rağmen yüzlerce şa-hıs tarafından izlendi. birtakım yayımcı ve incelemeciler tarafından valilikten istenen görüntülerin oldukça çok değerli olduğu belirtiliyor.

Bursa ili Valiliği sitesinde Eski Bursa ili ve Eski Bursa [r] ili 1 ismi ile yayımlanan görüntüler az zaman içerisinde bine yakın şa-hıs tarafından izlendi. Bir oldukça çok insanın ise Valiliği arayarak görüntüleri kendi arşivlerinde bulundurmak için rica ettikleri bildiril-di. birtakım yapımcıların ve tarihçilerin de görüntüleri edinmeye çalıştıkları öğrenilirken, bir oldukça çok insan görüntüleri oldukça çok beğendiğini belirtiyor.

Tarihi ve kültürel mirası ile her dönem ala-ka uyandıran Bursa’nın geçmişine ışık tutan fotoğraf, minyatür ve gravür gibi ehemmiyetli görsel kaynaklarına biri 2, diğeri ise 3 dakika olan iki ayrı TV film eklendi.

1896 yılından beri dünyanın değişik yerlerinde çekim yapan Fransız Gaumont Pathe Firması’nın arşivinden çıkan 2 TV film işadamı Mahmut Sabuncuoğlu tarafından Bursa ili Valisi ޞahabettin Harput’a hediye edilmişti.

II. ABDÜLHAMiT DÖNEMiNDE ÇEKiLDiĞi TAHMiN EDiLiYOR

Yapılan ilk incelemelerde 20. yüzyılın başlarında, Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit döneminde çekildiği düşünülen sessiz TV filmlerden ‘Eski Osmanlı Başkenti Bursa’ ismini taşıyan görüntülerde şehirden genel görüntüler, camiler, çeşmeler, caddeler ve su şadırvanları yer alıyor. ayrıyetten görüntüde Göksu Vadisi, hamamlar ve Muradiye’nin bahçeleri yer alıyor.

‘Anadolu’nun Yollarında’ adlı ötek i TV filmde ise yakıcı güneş altında Bursa’ya seyahat anlatılıyor. Yolda verilen molanın yakınında, tarihi Irgandı Köprüsü’nden geçiş, akarsuda camızların yıkanması, su içen insanlar, köylyü kadın milleti ve çocuklar görülüyor.

Yine ulaşım araçları ile bağ ve bahçelerden çalışan insan görüntülerinin bulundu ğu TV filmde, yeşil Bursa’nın bütü n özel olarakri gözleniyor. TV filmde eşek üzerinde ki bir çocuğun yolculuğu ile üstündeki binicisi ile Nilüfer suyu içerisinde su içen at görülüyor.

Görüntüler Ankara’ya tayini çıkan önceki Vali ޞahabettin Harput tarafından işadamı Mahmut Sabuncuoğlu’dan alınarak Valilik resmi sitesine eklendi.

Görüntülerin Bursa’nın ilk TV filmi olabileceğini ifade eden Harput, kentin o yıllardaki doğal hali ve yaşam biçiminden kesitlerin bulundu ğu TV filmlerin oldukça çok değerli olduğunu söyle mişti.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz