Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Brezilyanın 60 Milyar Dolarlık Müdahalesi Türkiyeyi Rahatlatır
  • Ana Sayfa » Haber
  • 23 Ağustos 2013 - 12:52:45
Brezilyanın 60 Milyar Dolarlık Müdahalesi Türkiyeyi Rahatlatır

Brezilyanın 60 milyar dolarlık müdahalesi Türkiyeyi rahatlatır…Yabancı Araştırmacılar Brezilya’nın 60 milyar dolarlık müdahalesini yorumladı.Ash, “Brezilya’nın adımı oldukça dikkat değer. Bu bir manada mevcut duruma bir çizgi çekmek anlamına gelir ve Türkiye’ye de yardımcı olabilir. Gelişmekte olan ekonomilerdeki pek çok merkez bankasının kura müdahale yeteneği var. Merkez bankaları bu zamana kadar bundan geri durdular. Nihayetinde faizlerin […]

Brezilyanin-60-Milyar-Dolarlik-Mudahalesi-Turkiyeyi-RahatlatirBrezilyanın 60 milyar dolarlık müdahalesi Türkiyeyi rahatlatır…
Yabancı Araştırmacılar Brezilya’nın 60 milyar dolarlık müdahalesini yorumladı.
Ash, “Brezilya’nın adımı oldukça dikkat değer. Bu bir manada mevcut duruma bir çizgi çekmek anlamına gelir ve Türkiye’ye de yardımcı olabilir. Gelişmekte olan ekonomilerdeki pek çok merkez bankasının kura müdahale yeteneği var. Merkez bankaları bu zamana kadar bundan geri durdular. Nihayetinde faizlerin yükseltilmesi anlamlı olabilir. [r] Merkez Bankası’nın Brezilya’ya benzer bir adım atması için yeterli döviz rezervi olmayabilir. Yine de Brezilya’nın adımı gelişmekte olan ülkelere dairalgıyı iyileştirecek ve Türkiye’nin de üzerindeki baskıyı azaltacaktır” ifadelerini kullandı.

Kanada merkezli Toronto Dominon Securities Gelişmekte olan Piyasalar Başekonomisti Christian Maggio ise bu hafta içerisinde ABD Merkez Bankası’nın (Fed) açıklanan tutanaklarında aylık 85 milyar dolarlık tahvil alım programından çıkış için kesin bir tarih verilmemesine rağmen, parasal genişlemenin son bulacağına dairgörüşlerin yinelendiğini belirterek, “Yaşananlar sadece Türkiye’ye özel bir hadi se değil” yorumunu yaptı.

Maggio, “Gelişmekte olan ekonomiler için kolay bir durum değil. Yaşanan gelişmeler risk ekseninin gelişmekte olan ekonomiler üzerinde devam etmesine sebe p oluyor. Türkiye’de mevcut durumda faiz artışının kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. bütü n dünya piyasalarında faiz oranları yükseliyor. Cari açık düşünüldüğünde, gelişmekte olan ekonomilerin yatırımcıları tahvilleri ellerinde bulundurmak için daha yüksek risk pirimi talep ediyor” diye konuş-tu.Merkez Bankası’nın bundan sonraki adımlarının piyasalar için büyük ehemmiyet taşıyacağını ifade eden Maggio, “Eğer Merkez Bankası piyasaları ikna edebilir ve liranın performansını düzenlerse, daha fazla yatırımcı eski pozisyonlarını yenide n dan alacaktır. Eğer faizler şu anki noktasından daha yüksekse, gelişmiş ekonomilerden kıyasla daha çekici görünüm arz ediyorsa, yenide n dan sermaye akışı sağlanabilir ve Türk Lirası bu şekilde dengelenebilir. Ben Merkez Bankası’nın faiz oranlarını artırarak, Türk Lirası üzerindeki algıyı stabilize edeceğini ve liranın volatilitesini azaltacağını düşünüyorum” ifadelerini söyledi.Londra merkezli Capital Economics Gelişmekte olan Piyasalar Ekonomisti William Jackson da, AA muhabirine meseleye dairyaptığı açıklamada, şunları söyledi:”Türkiye hali hazırda gelişmekte olan ekonomiler içerisinde küresel risk iştahındaki kötüleşmelere karşı, cari açığının yüksek olması ve bunun finansmanı için dış finansmana ihtiyaç duyması sebebi ile en kırılgan ülkelerden biri. Daha geniş bir pencereden bakabilir olursak, yapılan satışların oldukça çok çok büyük kısmı Fed’in potansiyel şeklinde varlık alımlarını azaltacağı yönündeki beklentiden kaynaklanıyor.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz