Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Bilirkişiden 3. Köprü Raporu Yapılmazsa Çevre Kirliliği Daha Artar
  • Ana Sayfa » Haber
  • 17 Ağustos 2013 - 08:55:29
Bilirkişiden 3. Köprü Raporu Yapılmazsa Çevre Kirliliği Daha Artar

TEMA’nın açtığı davalardan birinde, bilirkişi raporu çıktı. Bilirkişi raporunda ‘Köprü yapılmazsa, sıkışan trafik nedeni ile meskûn mahallerde daha büyük çevre kirliliği yaşanacak’ denildi 3. köprüye karşı TEMA’nın açtığı davada bilirkişi raporu temel atıldıktan 2 ay sonra çıktı. Raporda “Köprü etrafında yerleşim oluşmazsa çevreye abartıldığı kadar zarar vermez. Yapılmazsa daha büyük çevre kirliliği olur” denildi. 3. […]

Bilirkisiden-3-Kopru-Raporu-Yapilmazsa-Cevre-Kirliligi-Daha-ArtarTEMA’nın açtığı davalardan birinde, bilirkişi raporu çıktı. Bilirkişi raporunda ‘Köprü yapılmazsa, sıkışan trafik nedeni ile meskûn mahallerde daha büyük çevre kirliliği yaşanacak’ denildi

3. köprüye karşı TEMA’nın açtığı davada bilirkişi raporu temel atıldıktan 2 ay sonra çıktı. Raporda “Köprü etrafında yerleşim oluşmazsa çevreye abartıldığı kadar zarar vermez. Yapılmazsa daha büyük çevre kirliliği olur” denildi.

3. köprüye karşı 30’a yakın dava sürüyor. Bu davalardan ikisi TEMA tarafından [r] açılmıştı. TEMA’nın açtığı davalardan birinde, bilirkişi raporu çıktı. Bilirkişi raporunda “Köprü etrafında yerleşimler oluşmazsa çevreye abartıldığı kadar zarar vermeyecek… Köprü yapılmazsa, sıkışan trafik nedeni ile meskûn mahallerde daha büyük çevre kirliliği yaşanacak” denildi.

7 kişilik bilirkişi heyetinin 6 üyesi yeni köprüye ‘evet’ diye konuş-tu. Bir üye, köprünün bölgede checksüz büyümeye sebe p olacağını söyleye-rek hayır oyu kullandı. Bilirkişi raporunda ‘davalı’ konumdaki iBB ve Karayolları’nın raporlarını dayanak şeklinde göstermesi şaşırttı.

Temel mayısta rapor temmuzda

Serkan Ocak’ın Radikal’deki haberine göre, TEMA Vakfı, 3. köprü tasarımı için hazırlanan 1/25 bin ölçekli İstanbul ili ili Kuzey Marmara Otoyolu Nâzım imar Planı’nın iptali için 2011’de dava açtı. Dava için tayin edilen 7 kişilik bilirkişi heyeti Temmuz 2012’de keşif yaptı. Köprünün temeli 29 Mayıs’ta atıldı, bilirkişi raporu ise Temmuz 2013 yılı’te mahkemeye sunuldu. Raporda tartışılabilir birtakım bilgi ve yorumlar yer aldı.

Etkilenecek alanlar çalı çayır: “Kuzey Marmara Otoyolu’ndan (KMO) etkilenecek arazinin kullanım türleri, çalı, çayır, kıraç toprak, su, sulak alan, tarım alanı, yaprak dökmeyen ağaç ve yerleşim alanlarıdır.”

Raporun başka bir bölümünde etkilenecek alanlar şöyle sıralandı: “Ağaç yüzde 31, tarım alanı yüzde 28, çalı yüzde 19, yerleşim yüzde 6, yaprak döken ağaç yüzde 6, kıraç toprak yüzde 2.”

Rapordaki verilere göre, tasarımnin etkileyeceği alandaki orman varlığı yüzde 40. Bu da 6500 hektarlık alanın 2600 hektarı.

Rapora göre İstanbul ili Ormanları’nın yüzde 1.1’i tasarımden etkilenecek. Bu bölüm Belgrad Ormanları’nı kapsıyor.

Raporun neti-ce kısmında şöyle denildi: “Sık viyadük ve tünellerden oluşan KMO’nun doğal ortalama etkisinin düşürüleceği anlaşıldığından, doğal ortama zarar vereceği, çevre ve havza alanlarında kirliliğe sebe p olacağı yargısı, çevresinde D100 ve TEM benzeri yoğun bir yapılaşma olmamak kaydı ile abartılmış bir düşünce olduğu görülmüş…” “Mevcut ulaşım sistemi üzerindeki sıkışık trafiğin nede n olacağı çevresel kirliliğin akan trafiğe göre daha fazla olduğu, köprü yapımının engellenmesi halinda kaçınılan yüksek orandaki çevresel kirliliğin misafirin yaşadığı alanlarda daha fazla oluşacağı, bunun toplum sağlığı yönünden de meskûn alanlarda daha büyük çevresel ve sağlık sorunu ne nede n olacağı görülmüş…”

‘Ekolojiyi tahrip ettik ama gelişiyoruz’

Hükümetin 2023 sene-si hedeflerine de vurgu yapılan bilirkişi raporunda “Tuzla ve Gebze’deki sanayi faaliyetleri yereldeki ekolojiyi ve çevreyi tahrip eder iken ülkenin ekonomik yönden büyümesinde ve ülke sanayisinin rekabet gücünü sürdürerek hayatiyetini devam ettirmesinde ehemmiyetli bir fonksiyona malik” denildi.

TEMA: itiraz ettik

TEMA’nın avukatı Ömer Aykul itiraz etti:

“Bu bilirkişi raporunda bilirkişiler 2 belgeye dayanıyor. Biri İstanbul ili Ulaşım Ana Planı raporu. Bu rapor iBB’ye ait. ikinci belge ise KMO Ekonomik ve Finansal Fizibilite raporu. Bu da davalı yakınında müdahil Karayolları Genel Müdürlüğü’nün raporu. Bir şa-hıs davalı tarafından belgelerine dayanarak rapor hazırlayamaz. Bu hem raporun hem de bilirkişilerin tarafsızlığını tartışmalı hale getirir. Bilirkişiler ülke planı diye bir şeyden bahsediyor. Danıştığım şehir plancıları ülke planı diye bir plan bilmiyoruz diyor. Bilirkişi olup da ülke planı diye kimsenin bilmediği plandan söz edemezsiniz. oldukça çok temel bir usul sorunudur. Bunları hatırlatıp bilirkişiye itiraz ettik.”

YTÜ Şžehir ve Bölge Planlaması Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Cengiz’in ‘hayır’ oyu kullandığı raporda, iÜ Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yeşil, YTÜ Mimarlık Fakültesi ޞehir ve Bölge Planlaması Bölümü’nden Doç. Dr. Darçın Akın, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Serkan Gürlük, YTÜ inşaat Fakültesi’nden Doç. Dr. Mustafa Gürsoy, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü ޞehir ve Bölge Planlaması Bölümü’nden Doç. Dr. Mehmet Küçükmehmetoğlu ve enstitünün Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Salim Öncel’in imzası var. Bilirkişi heyetinden iÜ Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yeşil’e ulaşmaya çalıştık. faka t yanıt alamadık.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz