Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Bekir Bozdağ Gurbetçi Oyları Jetle Gelecek
  • Ana Sayfa » Haber
  • 12 Ağustos 2013 - 13:26:39
Bekir Bozdağ Gurbetçi Oyları Jetle Gelecek

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tura kalınması halinde gurbetçi oylarının Türkiye’ye 15 gün içerisinde nasıl ulaştırılacağı konusundaki tartışmaları Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ açıklığa kavuşturdu. Cumhurbaşkanlığı seçiminde gurbetçilerin oyları özel jetle Türkiye’ye getirilecek. Bozdağ, “Oyları taşımak gerekirse için özel uçak dahi gönderebiliriz” diye konuş-tu Türkiye, 2014 yılında yapılabilir olan cumhurbaşkanlığı seçimlerini, ilk kez toplum oylaması ile gerçekleştirecek. Yurt […]

Bekir-Bozdag-Gurbetci-Oylari-Jetle-Gelecek

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tura kalınması halinde gurbetçi oylarının Türkiye’ye 15 gün içerisinde nasıl ulaştırılacağı konusundaki tartışmaları Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ açıklığa kavuşturdu.
Cumhurbaşkanlığı seçiminde gurbetçilerin oyları özel jetle Türkiye’ye getirilecek. Bozdağ, “Oyları taşımak gerekirse için özel uçak dahi gönderebiliriz” diye konuş-tu
Türkiye, 2014 yılında yapılabilir olan cumhurbaşkanlığı seçimlerini, ilk kez toplum oylaması ile gerçekleştirecek. Yurt dışında yaşayan seçmenlerin gümrük kapıları yerine, bulundukları ülkelerde kurulabilir sandıklarda oy kullanmalarını öngören anayasal düzenleme de, ilk kez cumhurbaşkanlığı seçiminde uygulanacak.
Seçimlerin ilk turda tamamlanmaması, 15 gün sonra ikinci tur seçimlerin gerçekleşmesi halinda ise, yurtdışında yaşayan misafirin oylarının sayımı, Türkiye’ye getirilmesi ve Türkiye’deki oylara dahil edilmesi ile alaka-lı takvim tartışmasına formül tespit edil-di.[r]. Hükümet, muhalefetin zaman düzenlemesi konusundaki ret yanıtı sonucu, oyların Türkiye’ye zamanında getirilmesi konusunda başka bir formüle yoğunlaştı.
Yurtdışı Türklerden sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Bugün’e yaptığı açıklamada, yurtdışındaki misafirin oy kullanması için gereken tüm tedbirleri alacaklarını söyled i.
‘TÜM TEDBiRLERi ALIYORUZ’
Bozdağ, şunları belirt ti: “halkımız konsolosluklarda oy kullanabilecek faka t birtakım ülkelerde konsolosluk dışında da oy kullanılması imkanı sağlanacak.
halkımızın rahat şekilde oy kullanması için gereken tüm tedbirleri alıyoruz. Yurtdışındaki misafirimızın oy kullanması için hükümet şeklinde Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) her türlü desteği vereceğimizi ifade ettik. Gerekirse oyları taşımak için özel uçak dahi gönderebiliriz.”
OY KULLANABiLMEK iÇiN KAYIT YAPTIRIN
halkın oy kullanması için kayıt yaptırmaları gerekli. Konsolosluklar aracılığı ile yurtdışındaki halka 17 Temmuz’da yurtdışı seçmen kütüğüne kayıt çağrısı yapıldı. Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıt olabilmek için ise adres beyanı gerekli.
SANDIKLAR 45 GÜN ev-vel KURULACAK
Yurtdışındaki misafirin oy verme işlemleri seçimden 45 gün ev-vel başlayacak. faka t zaman konusunda YSK görevli konumda. Yabancı ülkedeki seçmen sayısı gözetilerek oy kullanma gün süresi, Dışişleri Bakanlığı’nın görüşü alınarak YSK tarafından kısa olanltılabiliyor.
Yurtdışındaki seçimlere dairbütü n takvime de Dışişleri Bakanlığı’nın görüşü alınarak YSK tarafından karar veriliyor. Yurt Dışı ilçe Seçim Kurulu, yurt içerisinde oy verme süresi bittikten sonra, ağzı mühürlü şeklinde gelen oy torbalarının sayım ve dökümünü yaparak tutanak düzenliyor.
Ancak iki turlu cumhurbaşkanlığı seçimindeki zaman proble-mi nedeni ile oyların özel uçakla Türkiye’ye getirilmesi formülü tespit edil-di.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz