Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Basın Yayın Müdürlüğünden Yeni Medya Düzeni
  • Ana Sayfa » Haber
  • 12 Ağustos 2013 - 13:25:59
Basın Yayın Müdürlüğünden Yeni Medya Düzeni

Basın yayım ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün “i&D iletişim ve Diplomasi” Hakemli Dergisinin “Yeni Medya” Temalı ilk Sayısı çıktı. BÂB-I ÂLi’DEN TABLET GAZETELERE BASIN iޞLETMECiLiĞi internet, haber-gazeteci- okur bağlamında ortaya koyduğu değişimlerin yakınındayazılı basına bir takım avantajlar sağlamıştır. Örneğin bütü n dünyanın haberleri,sandalyesinden kalkmadan haber yapmak arzulayan gazeteciler için müthiş bir kaynak haline gelmiştir. 1970’li yıllarda […]

Basin-Yayin-Mudurlugunden-Yeni-Medya-Duzeni

Basın yayım ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün “i&D iletişim ve Diplomasi” Hakemli Dergisinin “Yeni Medya” Temalı ilk Sayısı çıktı.
BÂB-I ÂLi’DEN TABLET GAZETELERE BASIN iޞLETMECiLiĞi
internet, haber-gazeteci- okur bağlamında ortaya koyduğu değişimlerin yakınındayazılı basına bir takım avantajlar sağlamıştır. Örneğin bütü n dünyanın haberleri,sandalyesinden kalkmadan haber yapmak arzulayan gazeteciler için müthiş bir kaynak haline gelmiştir. 1970’li yıllarda yanına fotoğraf makinası alıp yollara düşmek zorunda kalan, 80’lerde birinin telefon konuşmasını bitirmesini bekleyip haber kaynağını aramak için sıraya giren, 90’larda ajansların haberlerinin toplandığı bilgisayar sistemleri önünde haber arayan gazetecilerin yerini internet kullanabilenler almıştır. Bu şahıs-lar haber kaynaklarına tek bir elektronik posta ile ulaşabilmekte, resimlerini dâhi internet kanalı ile toplayabilmektedir.[r]. Bu özel olarakrin basın işletmelerine olan etkileri ise aşağıdaki gibi derlenebilir:
DÜNYANIN EN PAHALI iޞi HABERDiR
 Dünyanın en pahalı işlerinden biri haberdir. Çünkü ehemmiyetli olan içeriktir. internet gazeteleri haberlerin görsel, yazılı ve sesli bir biçimde, gazete radyo ve TVnin bir şimi şeklinde dünyanın her yerinde oldukça çok daha az maliyetler ile ulaşmasını mümkün kılmaktadır. Geleneksel basın işletmelerinin kâğıt, baskı ve dağıtım giderleri ile TVve radyo işletmelerinin donanım, yazılım ve frekans giderleri değerlendirildiğinde internet gazeteleri daha düşük maliyetli işletmelerdir.
GELENEKSEL MEDYA YERiNE iNTERNET
Yeni medya geleneksel medyanın gerektirdiği yüksek sermayeyi bir kenara iterekdaha düşük maliyetler ile gazetecilik yapmanın önünü açmış ve internet aracılığıile de gazetecilerin yüksek sermaye gereksinimi duymadan gazetecilik yapmasının önünü açmıştır. internet gazeteciliği gider şeklinde geleneksel basın işletmelerinden daha masrafsız ve istihdam bakımındandaha avantajlı bir pazar yaratmıştır.
YENi iLETiޞiM TEKNOLOJiLERiNDE EN ehemmiyetli SONUÇ
Enformasyon ve telekomünikasyon teknolojileri, 21. yüzyılı şekillendiren en etkiligüçler arasında yer almaktadır. Bu teknolojiler misafirin yaşama, öğrenme ve çalışma şekilleri ile, sivil toplum ile devletin etkileşimini devrim yaratabilir şekildeetkilemiş ve hala bireysel ve toplumsal yaşamı kökünden değiştirmekte; oldukça çok önemliekonomik, sosyal, kültürel ve politik sonuçlar doğurmaktadır.
Yeni iletişim teknolojilerinin doğurduğu en ehemmiyetli sonuç, küresel ve mahal-li düzeydeenformasyon ve bilgi akışının hızlanmış, kolaylaşmış ve ucuzlamış olmasıdır.bundan sonra dünyanın herhangi bir A noktasından, bir B noktasına günün her anında sinyal ulaştırmak, ses, yazı, görüntü ve veri göndermek oldukça kolaylaşmıştır.
YENi MEDYA DÜZENi
Basın yayım ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından hazırlanan ve editörlüğünü Prof. Dr. Naci BOSTANCI’nın üstlendiği “i&D iletişim ve Diplomasi” adlı hakemli derginin “Yeni Medya” temalı ilk sayısı çıktı.
DiGiTAL ORTAMDA SUNULACAK
Her sayısının ana konusu tematik şeklinde belirlenecek derginin, kendi alanında temel başvuru kaynakları arasında yer alması, uluslararası bir boyut kazanması, bağlantılı çevrelerde karşılık bulması ve katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Bir kamu kurumu olan BYEGM’nin sosyal sorumluluk anlayışı doğrultusunda dergi ücretsiz şeklinde dağıtılacaktır. ayrıyetten, daha geniş kitlelere ulaştırılması maksadı ile Genel Müdürlüğün (www.byegm.gov.tr) ve derginin (www.iletisimvediplomasi.com) internet sayfalarında elektronik şeklinde ve dijital yayım ortamında sunulacaktır. Altı ayda bir yayımlanabilir olan derginin ikinci sayısında “Çocuk ve Medya” teması ele alınabilir olup, makale kabul süreci başlamıştır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz