Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Basın Özgürlüğüne Ayar
  • Ana Sayfa » Haber
  • 16 Ağustos 2013 - 07:41:55
Basın Özgürlüğüne Ayar

TBMM Anayasa Komisyonu, “basın özgürlüğü” maddesinde değişikliğe gitti.MASUMiYET KARiNESi LÜTUF DEĞiL BiR HAK!Çifte standarta karşıyım. Ergenekon’dan tutuklananların ismini açık, uyuşturucudan göz altınaalınanları rumuzla vermek olmaz“Ünlülerin uyuşturucu nedeni ile nezarete atılması dünyanın her yerinde haberdir.” Doğru… “Örnek mi istiyorsunuz? Dünya medyasının uyuşturucudan nezarete atılan Lindsay Lohan, Paris Hilton gibi ünlüleri nasıl deşifre ettiklerine bakın.” [r] Bu […]

Basin-Ozgurlugune-AyarTBMM Anayasa Komisyonu, “basın özgürlüğü” maddesinde değişikliğe gitti.
MASUMiYET KARiNESi LÜTUF DEĞiL BiR HAK!Çifte standarta karşıyım. Ergenekon’dan tutuklananların ismini açık, uyuşturucudan göz altına
alınanları rumuzla vermek olmaz“Ünlülerin uyuşturucu nedeni ile nezarete atılması dünyanın her yerinde haberdir.” Doğru… “Örnek mi istiyorsunuz? Dünya medyasının uyuşturucudan nezarete atılan Lindsay Lohan, Paris Hilton gibi ünlüleri nasıl deşifre ettiklerine bakın.” [r] Bu da doğru… “Ergenekon’dan Balyoz’dan ya da başka olay ilerdan insanlar nezarete atılırken onları afişe eden medya, ünlüler söz konusu olunca niye gizlesin onların kimliklerini?” Bunda da haklısınız…

Başkalarını mem, ama kendi adıma şunu belirtmeliyim. Oldum olası çifte standarta karşıyım. Ergenekon’dan tutuklanan Genelkurmay Eski Başkanı ilker Başbuğ’un ismini açık, uyuşturucudan nezarete atılan Kenan imirzalıoğlu’nun ismini rumuzla vermek olmaz. “Masumiyet karinesi”, gazetecilerin keyfine kalmış bir tasarruf değil, Anayasa’nın herkese tanıdığı bir haktır. O yüzden de herkese eşit uygulanmalıdır.

ister Ergenekon olsun, ister KCK ya daadli bir vaka, Anayasa önünde her birey eşit olduğuna göre herkesin doğal hakkıdır suçluluğu kesinleşene kadar “masum” sayılmak…Arkadaşımız Önder Yılmaz’ın dün Milliyet’teki haberini okudunuz mu?Basın özgürlüğüne ayar!
Yeni Anayasa için çalışmalarını sürdüren TBMM Anayasa Komisyonu, Ergenekon, Balyoz ve KCK davaları süreci ve sanatçılara yönelik son uyuşturucu operasyonunda yapılan haberler nedeni ile, Anayasa’nın “basın özgürlüğü” maddesinde değişikliğe gitti.

“Basın özgürlüğü” maddesine, “Basın yayım kuruluşları, mahkemelerin bağımsızlığı ve masumiyet karinesini zedeleyecek biçimde yayım yapamaz” fıkrası eklendi. Medyanın bu konudaki çifte standartını eleştirenlere, “zanlı”ların “sanık”, “sanık”ların “suçlu” gibi lanse edilmesine itiraz edenlere “ayar vermek” kolay…

TBMM Anayasa Komisyonu, şimdi yeni Anayasa’ya koydu, masumiyet karinesini zedeleyecek şekilde haber yapılamayacağını… sıkıntı-lı bir tablo vardı ki ortada Anayasa Komisyonu, sıcağı sıcağına el attı buna.

Özetle demem o ki, elbette ünlülerin uyuşturucudan nezarete atılması haberdir. Ama bu haberi verirken o misafiri “peşinen suçlu” gibi lanse etmemek gerekir. Aynı hassasiyeti, bir tecavüz olayında “şüpheli” şeklinde nezarete atılanı “işte sapık” diye manşetten verip “masumiyet karinesi”ne tecavüz edenler de göstermelidir.

Oyuncular Halle Berry ile Jennifer Garner, yasal velisinin izni olmadan fotoğraflarının çekilip, yayımlanmasını önlemek için paparazzilere karşı savaş açtı Amerika’da. Büyük ihtimalle yakında çıkabilir bu yasa. Demek ki, medya kendi yapamadığı zaman otokontrolü, en küçük bir türbülansta kamu otoritesi alıyor eline dümeni.

Ali Eyüboğlu’nun yazısının heps i için tıklayın

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz