Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Baklavacıların “tatlı” Mesaisi Başladı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 5 Ağustos 2013 - 11:49:56
Baklavacıların “tatlı” Mesaisi Başladı

Gaziantepli baklavacılar, Ramazan Bayramı öncesinde Türkiye’nin değişik illerinden gelen yoğun talebi karşılayabilmek maksadı ile gece gündüz demeden çalışıyor.Türk mutfağının en ehemmiyetli tatlıları arasında bulunan ve adı Gaziantep’le özdeşleşen baklava, özel günlerde en oldukça çok tüketilen tatlıların başında geliyor. Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala siparişleri yetiştirmeye çalışan baklavacıların mesaisi de arttı.  Hamuru merdaneyle adeta kağıt haline getiren ustalar, […]

Baklavacilarin-tatli-Mesaisi-BasladiGaziantepli baklavacılar, Ramazan Bayramı öncesinde Türkiye’nin değişik illerinden gelen yoğun talebi karşılayabilmek maksadı ile gece gündüz demeden çalışıyor.
Türk mutfağının en ehemmiyetli tatlıları arasında bulunan ve adı Gaziantep’le özdeşleşen baklava, özel günlerde en oldukça çok tüketilen tatlıların başında geliyor. Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala siparişleri yetiştirmeye çalışan baklavacıların mesaisi de arttı. 

Hamuru merdaneyle adeta kağıt haline getiren ustalar, yufkayı tek tek tepsiye yerleştiriyor. Tereyağı ve fıstıkla [r] süslenen baklava, odun ateşinde yaklaşık yarım saat bekletikten sonra şerbeti dökülüp müşteriye sunuluyor. 

 ޞirvan Payas, AA muhabirine verdiği demeçte, baklavacıları bayram öncesi tatlı bir bir telaşın sardığını, siparişleri yetiştirmek için çalıştıklarını belirt ti.

 Türkiye’nin her yerine baklava gönderidiklerini anlatna Payas, “Gaziantep ili deyince akla baklava geliyor, bayramda mutlaka her evde baklava olması lazım. Normal günlere göre yoğunluğumuz 3-4 kat arttı” diye konuş-tu. 

Bayramda en oldukça çok klasik baklavanın tercih edildiğini, Gaziantep ili dışında baklava çeşitlerinin bilinmediğini anımsatan Payas, yurt dışına da baklava gönderdiklerini Lakin yoğunluğu Ankara, İstanbul ili ve İzmir ili gibi şehirlere verdiklerini vurguladı.

imece usulü çalışıyorlar

Baklava satışlarının bayrama yakın arttığını dile getiren Payas, şunları söyledi:

“Baklavanın yapımı oldukça çok da basit değil başından sonuna kadar tama mı ayrı bir hüner gerektiriyor. Hamurunu, kesimini ve pişirimini ayrı bir usta yapıyor. kısa olanca baklava imece usulü hazırlanıyor. Hamurun yoğrulmasından fırından çıkana kadar tahmini 2 saat geçiyor.”

Bayram öncesinde satılan ucuz baklavaya dikkati çeken Payas, “ޞu dönemde düşük fiyata baklava olmaz çünkü girdi maliyetleri yüksek. Örneğin fıstığın kilosu 55 – 60, yağın kilosu ise 30 TL. Düşük fiyata baklava satışı mümkün değil o faka t şekerli ekmektir baklava değil. O baklavanın içine fıstık ve yağ koyamazlar” diye konuş-tu.

AA – Adem Yılmaz
Kaynak: AA

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz