Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev
  • Ana Sayfa » Haber
  • 27 Ağustos 2013 - 10:25:39
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev… Azerbaycan Cumhurbaşkanı ilham Aliyev’in 2003-2013 yılı Seçilmiş Konuşmaları adlı kitabı Çinceye çevrildi. 3 ay süren çalışmanın arkasından Çinceye çevrilen kitabın tanıtım etkinliği, Çin’in başkenti Pekin’deki Çin Yüzyıl Sanat Müzesi’nde düzenlendi. Törene, Azerbaycan’ın Pekin Büyükelçisi Latif Qandilov, Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Stratejik Araştırmalar Merkezinin Direktörü Farhad Mammadov, [r] Çin Çağdaş Uluslararası ilişkiler incele-me Enstitüsü Yardımcısı […]

Azerbaycan-Cumhurbaskani-AliyevAzerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev…

Azerbaycan Cumhurbaşkanı ilham Aliyev’in 2003-2013 yılı Seçilmiş Konuşmaları adlı kitabı Çinceye çevrildi.

3 ay süren çalışmanın arkasından Çinceye çevrilen kitabın tanıtım etkinliği, Çin’in başkenti Pekin’deki Çin Yüzyıl Sanat Müzesi’nde düzenlendi. Törene, Azerbaycan’ın Pekin Büyükelçisi Latif Qandilov, Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Stratejik Araştırmalar Merkezinin Direktörü Farhad Mammadov, [r] Çin Çağdaş Uluslararası ilişkiler incele-me Enstitüsü Yardımcısı Fın Pincon (Feng Pingzhong), Pekin’deki Milliyetler Üniversitesi’nden Prof. Hu Cınhua (Hu Zhenhua) ile birtakım elçiliklerin temsilcileri katıldı.

Kitabın tercümesini ise tercümeden sorumlu Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Stratejik Araştırmalar Merkezi’nden Dr. Reşad S. Kerimov ile Bakü üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü Direktörü ve Çin’in Anhui Üniversitesi Yabancı Diller Enstitüsü’nden Doçent ޞü Fınhua (Xu Fenghua) yaptı. Kitap Çince ve Azerbaycan dilinden oluşuyor ve toplam 191 sayfa.

Törende sırası ile Qandilov, Feng Pingzhong, Mammadov ve Hu Zhenhua birer konuşma yaptı.

Törende konuşan Qandilov ve Mammadov, Azerbaycan’ın geçtiği zor dönemlerden şimdi geldiği seviyeye değindi ve ilham Aliyev dönemindeki başarılardan söz etti. Tercüme edilen kitabın da Çinlilerin, Azerbaycan’ı ve ilham Aliyev’i tanıyıp, anlamasına katkıda bulunacağı ifade edildi.

Çinli görevli kişiler de Azerbaycan’ın ilham Aliyev yönetimindeki başarılarını takdir ettiklerini kaydederek, kitabın Azerbaycan’ın tanınmasına katkı yapacağını dile getirdi.

Cihan Haber Ajansı’nın (Cihan) sorularını cevaplayan Büyükelçi Qandilov, Azerbaycan’ın elde ettiği başarıların anlatılmasının vacip olduğunu vurguladı.

Qandilov, 10 sene-de geçtikleri bu yolu, başkalarının 30-40 sene-de geçebileceğine dikkat çekti. Büyükelçi ayrıyetten, bu imtihandan layıkı ile çıkmalarını Cumhurbaşkanı Aliyev’in düzgün kurduğu stratejisi ve emeğine bağladı. Qandilov, Azerbaycan ile alaka-lı hakikatlerin Çinli okuyuculara duyurulması için de böyle bir tasarım yaptıklarını aktararak, tercümesi yapılan söz konusu kitabın, Çinli okuyucular için faydalı olacağını ve iki ülke arasındaki ilişkilerin yakınlaştırılması için değerli bir kaynak olacağını sözlerine ekledi.

Cihan’a konuşan Farhad Mammadov ise son iki yıldır Azerbaycan ile alaka-lı Çin dilinde birtakım tasarımler üzerinde çalıştıklarını belirterek, tercüme ettikleri kitabın Azerbaycan’ın iç ve dış politikaini geniş biçimde Çinlilere anlatmaya yardımcı olacağını belirt ti. Mammadov, uzun zamandır Çinlilerde Azerbaycan’la alaka-lı Çince kaynak olmadığı yönünde söylemler olduğunu ifade ederek, bu boşluğu doldurmak için bir kısım tasarımyi hayata geçirdiklerini ve bu kitabın bunların ilki ve büyüğü olduğunu dile getirdi.
Kaynak: Cihan

HABERiN RESiMLERi

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz