Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Antik Kentte İkinci Toplu Mezar
  • Ana Sayfa » Haber
  • 15 Ağustos 2013 - 10:23:56
Antik Kentte İkinci Toplu Mezar

Isparta’nın Yalvaç ilçesi içerisinde bulunan Pisidia Antiocheia antik kentinde 4 sene-den beri devam eden kazı çalışmalarında, bu se-ne ilginç bulgular ortaya çıkarıldı. Geçtiğimiz ay Cardo Maximus Caddesi Batı Portikosunda içerisinde 5 insan iskeletinin olduğu kuyu biçiminde bir toplu mezar keşfeden kazı ekibi, aynı cadde üzerinde ikinci bir toplu mezar daha buldu. Bahçesinde havuzu bulunan bir […]

Antik-Kentte-ikinci-Toplu-Mezar

Isparta’nın Yalvaç ilçesi içerisinde bulunan Pisidia Antiocheia antik kentinde 4 sene-den beri devam eden kazı çalışmalarında, bu se-ne ilginç bulgular ortaya çıkarıldı. Geçtiğimiz ay Cardo Maximus Caddesi Batı Portikosunda içerisinde 5 insan iskeletinin olduğu kuyu biçiminde bir toplu mezar keşfeden kazı ekibi, aynı cadde üzerinde ikinci bir toplu mezar daha buldu. Bahçesinde havuzu bulunan bir Roma villası olduğu saptanan yapı içerisine inşa edilmiş kuyu biçimindeki bir çukurda, 6 insan iskeleti ile bir domuz çenesi rastlandı.
Kazı çalışmalarını yürüten Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr Mehmet Özhanlı, bir sene-de antik kentte 2 toplu mezarın birden çıkmasının kendilerini şaşırttığını, arkeolojik çalışmalar esnasında bu tür buluntuların sık rastlanılan bir durum olmadığını belirt ti.[r]. Dr. Mehmet Özhanlı, şu bilgileri verdi Bu yılki kazı çalışmalarımızda, Cardo Maksimus Caddesi Batı Portikosunda çalışmalar devam eder iken, bir zaman ev-vel bir dükkan içerisindeki kuyuda 5 iskelet bulmuştuk. Yine bugünkü çalışmalarımızda bir Roma villası şeklinde inşa edilmiş, dışarısında havuz bulunan evin iç bölümünde kuyu görünümünde bir yapıya rastladık. içerisinde 6 kafatası ve bir domuz çenesinin olduğu toplu mezar buluntusuna rastladık.
Öldürülen misafirin gelişigüzel biçimde bu çukura atıldığını ve üzerlerinin taşla kapatıldığını belirle-dik. Bu kez şanslıydık, zira toprağın tahmini 60 santim altında 2 adet sikke bulduk. Bu sikkeler bize hangi dönemde olduğunu gösteren en ehemmiyetli bulgulardı. Tahminimiz 9. yüzyıl sonları ile 10. yüzyıla ait bir olay ile karşı karşıyayız.
DOMUZ ÇENESi iLE iNSAN iSKELETLERi AYNI YERDE
Kazı Başkanı Doç. Dr. Özhanlı, bulunan iskeletlerin daha önce yaşanan olaya ışık tutması maksadı ile antropolojik araştır-ma yapılması için alaka-lı kurumlara gönderileceğini ve çıkabilir sonucun her iki toplu mezarda bulunan kemiklerin maliklerinin, nasıl ve hangi dönemde öldüklerinin tespit edileceğini diye konuş-tu. insan iskeletleri ile domuz çenesinin aynı yerde çıkmasını da değerlendiren Doç. Dr. Özhanlı, Muhtemelen kurban edilmiş olabilirler diye konuş-tu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz