Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Akut İshal Ölüm Nedeni
  • Ana Sayfa » Haber
  • 16 Ağustos 2013 - 07:50:14
Akut İshal Ölüm Nedeni

Uzmanlar tarafından, 0-5 yaş grubunda en sık görülen enfeksiyon hastalığının üst solunum yolu enfeksiyonlarının yakınında akut ishal olduğu belirtiliyor.iSTANBUL – Yaz ayları ile birlik-te bulaşıcı hastalıklarda artış görülüyor. Bu durumdan en oldukça çok çocuklar etkileniyor. Çocuklarda en sık görülen bulaşıcı hastalıkların başında gelen ishal, önemliye alınmazsa ölümle sonuçlanabiliyor. Central Hospital’dan Pediatri Uzmanı Uzm. Dr. Öznur […]

Akut-ishal-Olum-NedeniUzmanlar tarafından, 0-5 yaş grubunda en sık görülen enfeksiyon hastalığının üst solunum yolu enfeksiyonlarının yakınında akut ishal olduğu belirtiliyor.
iSTANBUL – Yaz ayları ile birlik-te bulaşıcı hastalıklarda artış görülüyor. Bu durumdan en oldukça çok çocuklar etkileniyor. Çocuklarda en sık görülen bulaşıcı hastalıkların başında gelen ishal, önemliye alınmazsa ölümle sonuçlanabiliyor. Central Hospital’dan Pediatri Uzmanı Uzm. Dr. Öznur Yılmaz Gondal, çocukların ishale yakalanmaması için, ailelerinin alması gereken [r] önlemleri açıklıyor.

Yaz aylarında ısısın artması ile berabe r, besinlerin saklanma koşullarına bağlı şeklinde mikropların ve ürettikleri toksinlerin miktarında artış görülür. özel olarak tatildeyken, çocukların havuz ve deniz suyundan mikroplu su yutma riski artar. Yaz döneminde çocukların beslenme alışkanlıklarında oluşan değişiklikler ile birlik-te su tüketiminin de artması, mikroplu su içme tehlikesini de çoğaltır. Sağlıklı beslenme hijyenine uymayan katı ve sıvı gıdalardan alınan virüs, bakteri, parazit ya datoksinlerin kusma ve ishale yol açabildiği unutulmamalıdır.

ishal tedavisinde, sıvı kaybını telafi etmek oldukça çok önemli

ishal, dışkı miktarının ve dışkılama sayısının artması, dışkı kıvamının yumuşaması ile olan bir hastalıktır. ishal esnasında vücudun yitirdiği sıvının telafisi de oldukça çok önemlidir. Sıvı kaybı hızlı olduğundan, su kaybı giderilmezse, özel olarak bebekler ve çocuklar için hayati tehlike oluşabilir. Vücuttaki su kaybı arttıkça, susuzluğa ek şeklinde dudak ve ağız kuruluğu, uykuya meyil, gözyaşında azalma, göz kürelerinde çökme, nabızda hızlanma, el ve ayaklarda soğukluk, derinden yapılmışn ya dahızlı solunum, idrar miktarında azalma, dalgınlık, kan basıncında düşme ve şok görülebilir. ishale kusma ve ateş eşlik ediyorsa, dışkıda kan ve mukus varsa, sıvı kaybını şiddetlendireceğinden mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Çocuklarda en sık görülen enfeksiyon hastalığı; Akut ishal

Tüm dünyada yaygın şeklinde görülen enfeksiyon hastalıklarının başında akut ishal gelmektedir. Akut ishal çoğunlukla 0-5 yaş grubundaki çocuklarda rastlanan ve en sık ilk 2 yaş içerisinde çocuk ölümlerine nede n olabilen bir hastalıktır. ishal, özel olarak virüs kaynaklı ise çoğu zaman kendi kendine düzelir. Bu durumda ateş görülüyorsa, ateş düşürücü ilaçlar kullanılabildiği gibi, gerektiğinde antibiyotik ve anti-paraziter ilaçlar da alınabilir. Tedavinin temel prensibi sıvı ve mineral kaybının yerine konmasıdır.

Anne sütü ile beslenen çocuklar ishalden korunuyor

Anne sütünün içi içerisinde bulunan maddeler, anne sütü ile beslenen çocukları, ishale yol açabilecek enfeksiyonlardan korur ve çocuğun çabuk iyileşmesini sağlar. Anne sütü almayan bebeklerde, ishale çabuk yakalanma ve daha fazla ölüm görülmektedir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal hali oluşursa, anne sütüne mutlaka devam edilmeli ve bebek daha sık emzirilmelidir. Anne sütü almayan bebeklerde ise, normalde aldıkları süt ya da mamalara devam edilmelidir. Kusma ve ishalle kaybedilen sıvı ve mineraller, oral replasman sıvıları, bağırsak florasını düzenleyen probiotik içeren tozlar kullanılarak giderilebilir. ishal kesici ilaçlar hiçbir şekilde ve hiçbir şekilde kullanılmamalıdır. Bebek mama ile besleniyorsa mama suyu mutlaka kaynatılmalı, biberon ve emzikler sterilize edilmelidir. Yiyecekler buzdolabında saklanmalıdır. Musluk suları ve kaynağı bilinmeyen sular tüketilmemeli, çiğ sebzeler ile hazırlanmış salata ve meyvelerin tüketiminde dikkatli olunmalıdır. Kabuğu soyulabilen gıdalar soyularak, soyulamayanlar ise iyice yıkanarak yenmelidir. PastöRize ili edilmemiş süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir. Gıdaların uygun koşullarda saklandığından emin olunmalı, eller sıklıkla yıkanmalı, ishalli bireyler ile temastan ve aynı eşyaların kullanımından kaçınılmalıdır.

Açık büfelerde satılan ambalajsız ürünler tüketilmemeli

Su, ayran, yoğurt, çorba, komposto benzeri sıvı tüketimi artırılmalıdır. ishal düzelene kadar yağsız ve posasız gıdalar alınmalı; bağırsakların daha fazla çalışmasına nede n olan yağ ve lif bakımındanzengin gıdalardan uzak durulmalıdır. Salata, kuru yemiş, katkı maddesi içeren ambalajlı gıdalar, çikolata, asitli içecekler ve sinirleni rtmalar, ishal düzelinceye kadar hiçbir şekilde tüketilmemelidir. Meyve tüketiminde şeftali, muz; katı yiyeceklerde yağsız makarna, haşlanmış patates-patates püresi, pirinç pilavı, haşlanmış yağsız et ve tavuk yenilebilir. özel olarak tatil yerleri içerisinde bulunan açık büfelerde uzun zaman dışarıda bekleyen sütlü, kremalı, mayonezli, etli yiyeceklerden uzak durulması gerekir.

ishalde su kaybı hafif derecede ise, şeker-tuz karışımı verilebilir

Vücuttaki su kaybı hafif-orta derecede olan çocuklarda, belirli oranlarda şeker ve tuz içeren su karışımı ağızdan verilebilir. Ağır vücut sıvısı eksikliğinin olduğu vakalarda ya da ağızdan yeterli miktarda sıvı alınamadığı durumlarda, damardan sıvı ve elektrolit takviyesi tedavisi uygulanmaya başlanmalıdır. Bu durumda çocuğun tedavisinin hastanede yapılması gerekmektedir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz