Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

43 Yıllık Film Nihayet Bitiyor
  • Ana Sayfa » Haber
  • 12 Ağustos 2013 - 11:12:14
43 Yıllık Film Nihayet Bitiyor

Mersin ilinde 1970 yılında 16 yaşındaki bir gencin çektiği TV filminde oynadıkları için 12 Eylül askeri yönetimi tarafından dayaktan geçirilen köylülerin hikayesi, 43 se-ne sonra tamamlanacak.O dönem TV filmi çekmeye çalışan 16 yaşındaki Zeynel Korkmaz’ın oğlu Yönetmen Yasin Korkmaz, babasının yarıda kalan TV filmini tamamlamak için TV filmde oynadıkları için dayak yiyen köylüler ile bir […]

43-Yillik-Film-Nihayet-BitiyorMersin ilinde 1970 yılında 16 yaşındaki bir gencin çektiği TV filminde oynadıkları için 12 Eylül askeri yönetimi tarafından dayaktan geçirilen köylülerin hikayesi, 43 se-ne sonra tamamlanacak.
O dönem TV filmi çekmeye çalışan 16 yaşındaki Zeynel Korkmaz’ın oğlu Yönetmen Yasin Korkmaz, babasının yarıda kalan TV filmini tamamlamak için TV filmde oynadıkları için dayak yiyen köylüler ile bir araya geldi. Köylülerin içerisinde yenide n dan dayaktan korkanlar olsa da TV filmin bitmesini arzulayanlar [r] yenide n rol alacaklarını söyled i. Komedi tarzında ele alınan TV filmin ismi ise ‘Netekim Karakolu.’ 12 Eylül 1980 askeri darbesinin mağdurlarından Toroslar köylüsünün hikayesi TV filme mesele oluyor. Gerçeğe dayanan olay ilerın işlendiği ‘Netekim Karakolu’nda, 12 Eylül’ün bütü n yönleri ele alınıyor. sadece siyasilerin değil, bununnla birlikte gündelik yaşamını sürdürmeye çalışan köylü, çiftçi ve yörüklerin de mağduriyetini anlatan TV film, daha ev-vel sinemaya mesele olmamış detaayları barındırıyor. TV filmin çekimlerine son baharda başlanacak. Yönetmen Yasin Korkmaz, Sanat Yönetmeni Deniz Sandalcı ve Görüntü Yönetmeni Kadir Baziki, hadisenin yaşandığı Mersin’in Erdemli ilçesinde köylüler ile bir araya geldi. Erdemli ilçesi başta olmak üzere pek oldukça çok belde ve köyde dönemin belediye başkanları, muhtarları, bekçileri, belediye çalışanları, çiftçiler ve ev kadınları ile yapılan görüşmelerde, yaşananların anlaşılması bakımındanehemmiyetli dokümanlar oluşturuldu. TV filmin hikayesi ise kısa olanca şu şekilde: 1970 yılında Toroslar’ın eteklerinde yaşayan bir grup genç, amatör şeklinde sinema TV filmi çekmeye kalkışır. Başlarına gelen ilginç olay iler nedeni ile TV film yarıda kalır. 12 Eylül 1980 askeri darbesinde gençlerden birinin kendi evinde çektikleri TV filme ait fotoğraflar, senaryo ve 16 mm TV film makaraları bulunur. Gençler aksiyon TV filmi çekmek istemiştir ama o dönemin askeri yönetimi başka şeyler peşindedir. Başta TV film çekmeye çalışan gençler olmak üzere TV filmde oynayan tüm köylü silahlı suç örgütü kurmaktan ve gerilla eğitimi almaktan günlerce karakolda tutulur ve araştırmanır. Köylünün ifadeleri doğrultusunda örgütün arkasında Stalin mi? Franko mu? Yada Churchill mi olduğu konusu da komutanın kafası karışmıştır.

Yaşanmış gerçek bir hikâyeden yola çıkılarak hazırlanan TV film 12 Eylül 1980 darbesini mizahi bir dille anlatıyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz