Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

  • Ana Sayfa » Haber
  • 22 Ağustos 2013 - 09:20:34

…Tam gün düzenlemesinde gelinen süreci değerlendiren Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Kanaatim, ekim ayının ilk on gününde kanun taslağımız Meclis’e gelecek” diye konuş-tu.Yozgat ili – Yozgat’ta incelemelerde bulunan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, tam gün düzenlemesinde gelinen süreci yorumladı. Müezzinoğlu, düzenleme için Meclis’in açılmasını beklediklerini belirterek, “Allahın izniyle Meclis açılır açılmaz olacaktır. Benim kanaatim, ekim ayının ilk […]


Tam gün düzenlemesinde gelinen süreci değerlendiren Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Kanaatim, ekim ayının ilk on gününde kanun taslağımız Meclis’e gelecek” diye konuş-tu.
Yozgat ili – Yozgat’ta incelemelerde bulunan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, tam gün düzenlemesinde gelinen süreci yorumladı. Müezzinoğlu, düzenleme için Meclis’in açılmasını beklediklerini belirterek, “Allahın izniyle Meclis açılır açılmaz olacaktır. Benim kanaatim, ekim ayının ilk on gününde kanun taslağımız Meclis’e gelecek. Tam güne dairdüzenlemenin son şeklini koymuş [r] olacağız” diye konuş-tu.

Bu meselede daha oldukça çok üniversitelerdeki öğretim üyelerinin sıkıntılarının yer aldı ğınu anımsatan Müezzinoğlu, şunları söyledi: “Biz, üniversite hocalarımızın, normal fakültelerinde hastanelerindeki mesaileri bittikten sonra ilave mesai çalışmak arzulayanlar , yine hastanelerimizde, yani fakültelerindeki hastanelerinde sağlık hizmeti sunmalarının önünü açıyoruz. Burada, hasta kabulü yapabilecekler, hastalarını tedavi edebilecekler, mesaiden sonra akşamları olabilir, cumartesi ya da pazar günleri olabilir. Yani, 24 saatin 24’ünde de kendi üniversitesinde, kendi fakültesinde sağlık hizmeti sunumu yapabilir. Mesaiden sonraki mesaisinde ilave hastadan SUT fiyatlarına ölçekli bir şekilde ilave ücret alabilecek. ilave ücreti de fakülte ile paylaşarak, bir ilave maddi kazanım sağlamış olacak. Hem birikimlerini üniversitesindeki eğitimine, hasta hizmetlerine ve mesai sonraki hizmetlerine de sunmuş olacak.”

Müezzinoğlu, üniversite dışında özeli ve muayenehaneyi tercih eden hocalara da eğitim, üretim ve tecrübe anlamında ihtiyaç varsa üniversite yönetimlerine, bu hocalar ile sözleşmeli şekilde istifade etmelerinin yolunu açacaklarını vurgulayarak, “Üniversite de kalıp da dışarıdaki vakıf üniversitelerimizin ve özel üniversitelerin, kurumların ihtiyacı olduğunda da üniversite hocalarımıza, yine üniversite izin vererek, sözleşme yaparak o hocalarımızın deği-şik kurumlarda hizmet vermelerinin önünü açmayı düşünüyoruz” diye konuş-tu.

“Aile hekimlerinin acil servislerde nöbet tutmasına dairdüzenlemeye, aile hekimleri karşı çıktı. Nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusu sonucu Müezzinoğlu, düzenleme yapılmadığını ve yapılmasının tartışıldığınu belirt ti.

Müezzinoğlu, sağlık hizmetinin kesintisiz 24 saat olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti: “Bunu konuşuyor ve değerlendiriyoruz. ޞunu belirtmek gerekir ki, sağlık sunumu 24 saattir. Dolayısıyla, hiçbir hekimin nöbetten muaf tutulması ya dabir hemşirenin nöbetsiz bir hemşirelik yapabilmesini doğru ve makul kabul etmek, bu mesleğe yapılan en büyük yanlış ve kötülüktür. Dolayısıyla, aile hekimlerimizin, nöbetsiz bir aile hekimliğini düşünmemelerini isterim. Çünkü, bu onların bir kollarını yok farz etmektir ya da bir ayaklarını şimdiden köreltmeleri demektir. O nede n le biz aile hekimlerinin bilgi birikimlerinin ve tecrübelerinin devam etmesi için mutlaka nöbet sistematiği içerisinde yer almalarını düşünüyoruz ve bunda da kararlıyız.”

“MESLEK, NÖBETSiZ DÜŞžÜNÜLEMEZ”

ޞu anda hastanelerde acile müracaat eden hastaların tahmini yüzde 70’inin normal hasta olduğunu vurgulayan Müzzinoğlu, “Acil statüsüyle hastaneye gitmiş olan normal hastalardır. Bu kişilerin, normalde aile hekimlerine müracaat etmesi gereken ve aile hekimlerinin çözebileceği hastalardır. O nedenle, yeşil alanlarda aile hekimlerinin nöbet tutma ve bilgi birikimlerini geliştirme anlamında düzenlemeleri yapmayı planlıyoruz. Önümüzdeki 10-15 gün içerisinde çalışmaları bitirdiktan sonra, aile hekimleri dernekleri ve federasyonları ile da görüşmüştük, şimdi de kendi iç değerlendirmemizi yapacağız. Hiçbir hekim ve hemşire, ‘nöbetsiz bir meslek uygulayacağım’ diyorsa, sağlık hizmetini düşünmemesi gerekir. Hizmet kesintisiz 24 saattir, bayram, hafta sonu tatili dinlemez. Mesleğimizin, özelliğidir bu, nöbetsiz düşünülemez” diye konuş-tu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz