Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

  • Ana Sayfa » Haber
  • 16 Ağustos 2013 - 09:26:45

Rusya Kamuoyu incele-me Merkezi (VTsIOM) Genel Müdürü Valeri Fedorov, Ria Novosti’de yer alan makalesinde Rus kimliği üzerinde ehemmiyetli tespitlerde tespit edil-di. Federov, Rusların 21’inci yüzyılda kim oldukları, onları birleştiren ve aynı yönde hareketlendiren gücün ne olduğu ve ortak geleceklerinin olup olmadığı sorularına cevap [r] bulmaya çalıştı. Valdai Uluslar arası Tartışma Kulübü’nün Eylül ayında Moskova’da düzenlenecek […]


Rusya Kamuoyu incele-me Merkezi (VTsIOM) Genel Müdürü Valeri Fedorov, Ria Novosti’de yer alan makalesinde Rus kimliği üzerinde ehemmiyetli tespitlerde tespit edil-di.

Federov, Rusların 21’inci yüzyılda kim oldukları, onları birleştiren ve aynı yönde hareketlendiren gücün ne olduğu ve ortak geleceklerinin olup olmadığı sorularına cevap [r] bulmaya çalıştı.

Valdai Uluslar arası Tartışma Kulübü’nün Eylül ayında Moskova’da düzenlenecek toplantısında Rus kimliğinin ele alınacağını kaydeden Federov, kimliklerin toplumsal dönüşüm geçirdiklerini, etkileşim içerisinde olduklarını ve bazen de deği-şik mekanlarda zıt kimliklere malik olunabileceğine değindi. Rus uzmana göre, aynı şa-hıs Tataristan’ın kasabasının birinde “Kazanlı”, Moskova’ya gelince “Tatar”, Berlin’de iken “Rus” ve Afrika’da ise “Beyaz” şeklinde algılanmakta.

Ulusal kimliklerin savaş zamanlarında güçlendiğini, ikinci Dünya Savaşı’nın Sovyet kimliğine, Çeçenistan savaşının da Rus kimliğinin inşasına katkı sağladığını ifade eden Rus uzman, çağdaş Rus kimliğinin ulusal, bölgesel, dinsel ve ideolojik temelleri olduğunu vurguladı.

PUTiN VE BiRLEޞiK RUSYA’NIN iDEOLOJiSi

Sovyetler Birliği’nin yıkılmasının arkasından Rus kimliği ile eskiye özlem arasında ayrışma olduğuna değinen Federov, “Burada Sovyetlerin ya da Rusya imparatorluğu’nun varisi olmakla, yeni bir Rusya Federasyonu inşası arasında çelişki yaşandı. Komünist Parti ile temsil edilen anlayış Sovyetler Birliği’ni geri kazanmayı arzu eder. ötek i yaklaşım, Rusya’yı mevcut sınırları içerisinde oldukça çok uluslu bir devlet şeklinde Rus imparatorluğu’nun ve Sovyetler Birliği’nin halefi şeklinde görür. Toprak genişletme ihtiyacı yok Anca k, Rus olmayan bölgeler dahil olmak üzere Rusya toprakları, kutsal ve bölünmez şeklinde kabul edilir. Bu yaklaşım doğrultusunda Rusya’nın eski SSCB sınırları kapsamında öncelikle menfaatleri hatta misyonu vardır. Bu nede n le Rusya, bir yandan eski SSCB alanını bir şekilde entegre etmeye ötek i yandan yeni bağımsız devletlerin sınırlarında yaşayan yurttaşlarının haklarını korumaya çalışır. Bu yaklaşım Rusyalıların çoğunluğu tarafından paylaşılmakta ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve “Birleşik Rusya” partisi tarafından benimsenmektedir.” değerlendirmesinde tespit edil-di.

Rusya’da taban bulan 3. bir yaklaşım ise Rusya’nın sadece Rusların vatanı olduğunu savunmakta. Emperyal ve Sovyet geçmiş kapatılması gereken tarihin trajik sayfaları. Kırım, Kuzey trikoistan ve ötek i Rus nüfusu olan topraklar ile ana yapı ile birleşmeli. Kuzey Kafkasya ve Çeçenistan ise ayrılmalı. Rusya için temel zorluk dilini ve dinini kaybetmeden Kuzey Kafkaslardan göç ederek tarihi Rus kentlerine yerleşen iç göçmenlerin sebe p olduğu gerginlik görülmekte.

ORTODOKS ANLAYIޞ AHLAK RÖNESANSINDA YETERSiZ KALDI

Federov’a göre Rus kimliğinin ehemmiyetli unsurlarından biri de din. Bugün, Rusların yüzde 80’i kendilerini Ortodoks şeklinde kabul eder. Rus Ortodoks Kilisesi yarı-devlet rolünü oynayamaya başladı ve onun için ehemmiyetli alanlarda devlet politikasını etkiliyor. Sivil iktidarın Ortodoks kilisesi ile birleşmesi söz konusu. Buna rağmen Rus toplumu için kilisenin prestiji son iki yıl içerisinde sarsıldı. Her şeyden önce, yirmi sene-den fazla var olan Rus Ortodoks Kilisesine karşı gayrı meşru eleştiriye tabu kalktı. Toplumun liberal kısmı kiliseye muhalefet ediyor.

Bu çerçevede, komünizmin çöküşünden sonra unutulmuş ateizm yavaş yavaş sahneye dönmeye başlıyor. Anca k Rus Ortodoks kilisesi için ötek i Hıristiyan mezheplerinin misyoner faaliyetleri ve islam’ın yayılması oldukça çok daha tehlikeli. En önemlisi, Protestanlığı ve Müslümanlığı yeni kabul edenler Rus Ortodoks cemaatinin mensuplarından daha dindar.

Böylece, komünizm sonrası Rusya’nın Ortodoksluğa geri dönmesi tamamen yüzeysel ve törenseldir. Ama Rus kimliğinin Ortodoksluğunun en büyük zorluğu haklara saygısızlık, gündelik yaşamında saldırganlık, çalışmaktan kaçınma, ahlaki değerlerin ihmali, karşılıklı yardımlaşma, dayanışma ve işbirliğinin eksikliği ana özel olarakri olan Rus toplumun ahlak rönesansını sağlayamamasıdır.

RUSYA’NIN DOĞAL MÜTTEFiKi YOK

Federov Rus ulusal kimliğinin ideolojik boyutu ile alaka-lı de ehemmiyetli tespitlerde bulunmakta:

Ortaçağ döneminden itibaren Rus ulusal kimliği “ötekilere” ve Batı’ya karşı şeklinde şekillenmiş ve deği-şiklıklarını pozitif değer şeklinde algılamıştı. Memleketimizi, SSCB’nin dağılmasından dolayı uzun zaman yanlış yönü takip eden ve faka t şimdi ‘doğru’ halkların dünya ailesine dönen kusurlu bir ülke şeklinde görmeye başladık. Anca k böyle bir aşağılık kompleksi ağır bir yük ve Ruslar oligarşik kapitalizmin korku rüyası ve Yugoslavya’ya NATO’nun müdahalesi, demokrasi, serbest piyasanın ve Batı ile dostluğun “yeni güzel dünyası” serabı dağıtmıştı. Batı taklit değeri 1990’ların sonunda tamamen çökmüş. Putin’in göreve gelmesi ile birlik-te yeni değerlerin ve alternatif modeller aranmaya başladı.

ilk yaklaşım, Yeltsin’in gitmesi ile birlik-te “Rusya dizleri sonucu kalkar” fikriydi. Sonra ise Rusya hakkında “süper enerjik güç” tanımlaması konuşulmaya başlandı. Ve son olarakunda Vladislav Surkov’un “egemen demokrasi” kavramı görül-dü. Bu kavram, “Rusya’nın kendine has demokratik milli devlet olduğunu savunmakta ve yurt dışından hiç kimse bize ülkemizde demokrasi politikalarının ne olması ve nasıl yapılması gerektiğine dair söz sahibi değildir” anlayışı sonucu kurulu.

Rusya’da çoğunluk, ülkenin doğal müttefiklerinin olmadığını düşünmekte. Avrupa uygarlığına yakın olmamız Batı Avrupa’nın ve Amerika’nın kaderini paylaşmamızı sağlamaz. Genç ve eğitimli Rus toplumunun kısmı Avrupa Birliği’ne pozitif bakar hatta Rusya’nın Avrupa Birliğine girmesini ister Anca k söz konusu kısım azınlıktadır. Çoğunluğu ise Rusya’nın kendine has demokrasi politikalarının var olduğuna inanmakta ve yurt dışından herhangi yardım ya da tavsiye beklememektedir.

RUSLARIN TOPLUMSAL iDEALi

Rus uzman toplumsal ideal ve tehditler konusunda da ehemmiyetli değerlendirmelerde bulunuyor:

Rusya, bağımsız ve etkili, dünya çapında söz sahibi olan bir devlet; ekonomik bakımındaniyi gelişmiş, yaşam standartları yüksek olan, bilimi ve sanayii rekabet gücüne malik olan bir devlet; Rus halkının özel merkezi yeri olan Anca k tüm halklarının haklarını koruyan oldukça çok uluslu bir devlet; güçlü iktidarı olan ve başkanının geniş yetkilerine malik olan bir ülke; hukukun üstünlüğü ve eşitliği olan bir ülke; misafirin bir birleri ile ve devletle ilişkilerinde adaletin egemen olduğu bir ülke.

ޞunu kaydetmek isterim ki, toplumsal idealimizde rekabet temelinde iktidarın değişmesi, muhalefeti siyasi sistemin ehemmiyetli bir unsuru şeklinde görmesi, iktidar ayrımının değeri, rekabet, parlamento sistemi, siyasi partiler ve temsili demokrasi, azınlık hakları, insan hakları, dünyaya açılma fırsat kaynağı şeklinde değil, tehdit şeklinde algılanmaktadır.

Bütün bu sözde geçen özel olarakr çözülmesi gereken Rus ulusal kimliğinin zorluklarıdır. Yüksek yaşam kalitesi, toplumsal adalet, ve Rusya’ya karşı dünya saygısı gibi milli hedeflerine ulaşmak isteniyorsa bu sorulara cevap verilmesi gerekmektedir.
Kaynak: Cihan

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz