Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

11 Yaşında Ecevitin Kapısında Bekliyordum
  • Ana Sayfa » Haber
  • 16 Ağustos 2013 - 07:41:35
11 Yaşında Ecevitin Kapısında Bekliyordum

izzet Çapa, bir sürü yeteneği olan bir adam. Bu ülkenin eğlence sektörüne adını altın harfler ile yazdırdı. Bitmez tükenmez bir yaratıcılığı var. Bir de ona hiçbir şey yetmiyor, röportaj da yapıyor, TVprogramı da… Ayşe Arman, Çapa ile Elele dergisi için bir araya geldi, hem “paşa”nın müstakbel eşi oldu, hem kendisiyle uzun bir söyleşi yaptı.* Türkiye’nin […]

11-Yasinda-Ecevitin-Kapisinda-Bekliyordumizzet Çapa, bir sürü yeteneği olan bir adam. Bu ülkenin eğlence sektörüne adını altın harfler ile yazdırdı. Bitmez tükenmez bir yaratıcılığı var. Bir de ona hiçbir şey yetmiyor, röportaj da yapıyor, TVprogramı da… Ayşe Arman, Çapa ile Elele dergisi için bir araya geldi, hem “paşa”nın müstakbel eşi oldu, hem kendisiyle uzun bir söyleşi yaptı.
* Türkiye’nin bir dönem efsane mi desem, simge mi desem, en baba markalarından Çapamarka ailesindensin. Köklü ve tantanalı bir geçmiş insana nasıl bir zenginlik katıyor?

– Köklü ve tantanalı bir geçmiş, seyahat dönüşü, havaalanına fazladan bagajla gitmek gibi bir şey. tin kesilirken bedelini ödüyorsun! [r] Bir yandan da düşünüp duruyorsun “Bu kadar şey almaya gerek var mıydı?” diye…* Peki Çapamarka olmak havalı bir şey mi?

– Hem de nasıl… Korna gibiyizdir… Sıkıştırılmış hava… 

* En oldukça çok neyin, hangi özelliğin Çapamarka?

– Soyadım Çapa, ben de bir markayım oldukça çok şükür. Al sana Çapamarka!

* Genetik mirasın, daha oldukça çok annenden mi babandan mı?

– Boyumun kısa olanlığını annemden aldım. Gel istersen buna “genetik miras” değil, “genetik borç” diyelim. Keşke reddi miras yapma hakkım olsaydı…

* Anneni anladık, babana hangi özelliğin benziyor?

– Babamdan da kıvrak zekamı almışım.

* Baban Bedii Çapa da, kendi çapında bir efsane. Yedi kez evleniyor. oldukça çok çapkın bir adam. Sen babanı takdir mi ediyorsun, yoksa Celal abin gibi eleştiriyor musun?

– Bugünlerde oldukça çok moda olan “kendin için yaşa” mottosunu, babam daha o zamanlar benimsediği için, onu takdir etmemem mümkün değil. Çapkınlığına gelince, o yönde kendisi özel bir uğra ş sarf etmemiş, oldukça çok yakışıklıymış, kadın zoru ile Kazanova olmuş adam, hiç rahat bırakmamışlar Peder Bey’i.

* Ölümüne yakın zamanlarda, hastalanınca, siz çocuklarına “Yedi kere evlendim, beş kere daha evlenmeden ölmem. Merak etmeyin!” demiş. Gerçek mi, şehir efsanesi mi?

– “Düzineyi tamamlamadan hiçbir yere gitmem” demişti. belirt tiği bu laflar şehir efsanesi değildi, babam bir efsaneydi sadece.

ÖLMÜŞžLERiNiN RUHU iÇiN AYAKKABIMI BAĞLAR MISIN* Çapa ailesi bununnla birlikte kavgaları ile da geniş bir aile. Bu durum seni nasıl etkiledi?

– Bizim ne kavgamız biter ne sevdamız. Maaile, aksiyon bağımlısıyız galiba. Hiçbirimiz, söyleyeceklerimizi içimizde tutmayız. Birinin diğeriyle proble-mi varsa, yalandan yere etrafa gülücükler saçıp plastik ilişkiler yaşamak yerine, organik kavgalar edip sonradan barışırlar. Ailemin bu tutumu bana hem dobralığı hem de yaşamı oldukça çok önemliye almamayı öğretti diyebilirim.

* Babasına hayran çocuklardan mıydın? Sende nasıl izler bıraktı?

– Babama hayran değil aşıktım! Nasıl bir insan olmam ve olmamam gerektiği konusunda her şeyi ondan öğrendim. Mükemmel bir adam mıydı? Tabii ki değildi, faka t günahı ile sevabı ile adam gibi adamdı.

* Eski Türk TV filmlerindeki gibi, Hulusi Kentmen tarzı zengin, şaşaalı, sosyetik, ve dikkat çeken bir aileye mensup olmanın sendeki izleri ne oldu? ޞımarık bir çocuk muydun mesela ya da müsrif?

– 16 yaşında beni doğuran annemin ilk göz ağrısı, 46 yaşındaki babamın son evladıydım. Benim şımartılmam, mamalarımın Çapamarka pirinç unu kullanılarak yapılması kadar doğal bir durumdu bizim evde!

* Ayakkabılarını hep başkasının bağladığı doğru mu mesela?

– Kaba motor becerilerim, ayakkabı ve kravat bağlayabilecek kadar gelişmemiş maalesef. Sırf bu yüzden kravat hiç takmıyorum ama tabii ki ayakkabısız dolaşmam mümkün olmadığından, bağcıklı pabuç giydiğimde ya bağları açık bırakırım ya da yakın bir arkadaşıma, “Ölmüşlerinin ruhu için ayakkabımı bağlar mısın?” derinden yapılmışm.

BEޞiKTAޞ FIRLAMASIYIM ÇARޞI RUHUNA SAHiBiM

* yaşamın, Türk TV filmi olabilecek nitelikte miydi?

– Her Türk’ün yaşamı bir Türk TV filmi olabilir. Benim yaşamımdaki mantıksız cümbüş ve kaosu düşünürsek Bollywood’da da şansımı deneyebilirim.

* istanbul’un neresinde büyüdün? Nerenin fırlamasısın? Mahallenin altını üzerine getirir miydin?

– Beşiktaş Takımı fırlamasıyım. Çarşı ruhuna sahibim anlayacağın. “The Omen” TV filmlerindeki ufaklık Damien gibi bir çocuktum. Dışarıdan baktığında dünya tatlısı ana kuzusuydum ama her haşarılığın arkasındaki görünmez güçtüm.

* kişilik şeklinde çete üyesi mi, çete reisi mi?

– Ne üyeyim ne reisim, tek başına bir çeteyim!

* Bir zamanlar kendine “komünist” diye konuş-tuğin doğru mu? Neler yapıyordun?

– 1 Mayıs gösterilerinde ben, Dev-Sol gösterilerinde ben, her köşe başında ben. ayrıyetten o dönemlerde parka-postal giymeyen neredeyse yoktu. Kimi bir ideolojiyi temsil etti, kimi modayı takip etti.

AޞK BENiM iÇiN SIRTAĞRISI GiBi BiR ޞEY

* Gelelim aşka. Nasıl yaşadın ilk aşk deneyimini? Ne kadar ve nasıl iz bıraktı sende?

– 50 yaşında adamım, dün ne yediğimi zor hatırlıyorum, ilk aşk deneyimimi nasıl anlatayım şimdi? Hem gençken insan ıslak rüyayı dahi aşk sanıyor, şimdi dönüp baktığımda, “Harbi sende kafa yokmuş izzet” diyorum çoğu zaman…

* Aşk, en ketum olduğun meselelerden biri… Senin için ne kadar önemli?

– Aşk, benim için sırt ağrısı gibi bir şey, röntgenlerde görünmez ama onun orada olduğunu bilirsin. Bu lafı da kim etmişti hatırlamıyorum ama beni oldukça çok iyi tanıdığı kesin.

* Bir de evlendin… O, nasıl bir maceraydı?

– “Bir erkek evlenmeden ev-vel yarım kalmıştır, evlendikten sonraysa biter” diye bir laf vardır. Benimki de o hesap işte.

* Annenin tepkisi ne oldu?

– Sevinçten intihar etti… ޞaka şaka, karalar bağladı tabii ki ve gerçekten intihar etti.

* Ne kadar zaman evli kaldınız?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz