Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Zebari Türk Yetkililer İle Yakın Zamanda Görüşmeyi Planlıyorum
  • Ana Sayfa » Haber
  • 17 Ağustos 2013 - 08:50:15
Zebari Türk Yetkililer İle Yakın Zamanda Görüşmeyi Planlıyorum

ABD’nin saygın düşünce kuruluşlarından Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nde (CSIS) tertiplenen bir programda konuşan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Türkiye ile pek çok so-run yaşadıklarını, ilişkilerin düzelmesi adına yakın zamanda Türk görevli kişiler ile görüşmeyi planladığını belirt ti. ABD – [r] Irak Siyasi ve Diplomatik Ortak Koordinasyon Komitesi’nin 4. kez toplanması vesilesiyle ABD’nin başkenti Washington’a […]

Zebari-Turk-Yetkililer-ile-Yakin-Zamanda-Gorusmeyi-Planliyorum
ABD’nin saygın düşünce kuruluşlarından Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nde (CSIS) tertiplenen bir programda konuşan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Türkiye ile pek çok so-run yaşadıklarını, ilişkilerin düzelmesi adına yakın zamanda Türk görevli kişiler ile görüşmeyi planladığını belirt ti.

ABD – [r] Irak Siyasi ve Diplomatik Ortak Koordinasyon Komitesi’nin 4. kez toplanması vesilesiyle ABD’nin başkenti Washington’a gelen Hoşyar Zebari, CSIS’te tertiplenen “Irak ve Bölgeden Bir Görüş” başlıklı seminerde konuştu. Zebari konuşmasında Irak’ın son zamanda gösterdiği ekonomik ve politik gelişmelerin yakınında ABD ve bölgedeki ülkeler ile olan ilişkilerinden bahsetti. Bir katılımcının “Irak’ın iki büyük komşusu Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki sıkıntıla-rın nasıl gidirilebileceği?” sorusu sonucu Zebari, Irak hükümeti şeklinde bu hali kendi aralarında sürekli tartıştıklarını ifade etti.

Çeşitli sebeplerden dolayı iki ülkenin Iraklı Sünni toplum üzerinde etkili bir şekilde olduğunu ifade eden Zebari, “Türkiye ile pek çok so-run yaşadık. Bunlar öncelikli şeklinde saygı azlığından kaynaklanıyor. Türk politikacı ve görevli kişiler seçilmiş Irak hükümetine ne yapması ya dane yapmaması gerektiğini dikta ediyor. ޞuna inanıyorum ki deği-şik bir yol izlenmesi gerektiğini anlamışlardır” diye konuş-tu.

“TÜRKiYE EN BÜYÜK TiCARET ORTAĞIMIZ”

Irak’ın en büyük ticaret ortağının Türkiye olduğunu anımsatan Zebari, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 12 ila 14 milyar dolar olduğuna dikkat çekti. özel olarak Suriye ile sınırların kapatılmasından sonra Irak’ın Türkiye için Körfez ülkelerine ulaşmada en uygun yol olduğunu dile getirdi.

iki ülke arasındaki ilişkilerin düzeltilmesi adına girişimde bulunacağı sinyali veren Zebari, “Bu hali düzeltmek adına Türkiyeli görevli kişiler ile yakında görüşmeyi planlıyorum. Bu belki Ankara ilinde belki Cenova’da olur” diye konuş-tu.

Zebari, Suudi tarafı ile ilişkilerde bir kesinti olmadığını, halen iki ülkenin görüşmelerine devam ettiğini vurguladı. Suudi hükümeti ile tutuklu değişimi ve ticaret konularında görüşmeler yaptıklarını kaydeden Zebari, bunları ilişkileri düzeltebilecek adımlar şeklinde nitelendirdi.
Kaynak: Cihan

HABERiN RESiMLERi

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz