Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yüz Binlerce Öğrenci Şokta
  • Ana Sayfa » Haber
  • 20 Ağustos 2013 - 08:20:15
Yüz Binlerce Öğrenci Şokta

Yüz binlerce öğrenci şokta…Yüz binlerce liselinin kişisel bilgileri sanal ortamda herkesin ulaşabileceği bir sitede yayımlandı.Aralarında Alman Lisesi, Avusturya Lisesi, Fevziye Mektepleri Işık Lisesi gibi gözde kolejlerde okuyanların da yer aldı ğı yüz binlerce liseli öğrencinin kişisel bilgileri internet üzerinde herkesin ulaşabileceği bir sitede yayımlandı. Bilgilerin sızdığını Alman Liseli bir veli ortaya çıkardı. Sendikalar “Şžikâyet edin” […]

Yuz-Binlerce-Ogrenci-SoktaYüz binlerce öğrenci şokta…
Yüz binlerce liselinin kişisel bilgileri sanal ortamda herkesin ulaşabileceği bir sitede yayımlandı.
Aralarında Alman Lisesi, Avusturya Lisesi, Fevziye Mektepleri Işık Lisesi gibi gözde kolejlerde okuyanların da yer aldı ğı yüz binlerce liseli öğrencinin kişisel bilgileri internet üzerinde herkesin ulaşabileceği bir sitede yayımlandı. Bilgilerin sızdığını Alman Liseli bir veli ortaya çıkardı. Sendikalar “Şžikâyet edin” çağrısı yaptı.

Alman [r] Lisesi gibi özel kolejler, Vefa, Pertevniyal gibi gözde Anadolu liseleri, Rum ve Ermeni cemaatine ait oldukça çok sayıda okulun listeleri tek tek ifşa edildi. Habertürk gazetesinin haberine göre; listelerde Milli Eğitim Bakanlığı’nın talimatı ile e-okul sistemine girilen öğrenci adı, numarası, velisi, velinin yakınlığı, iş, ev, cep telefonları ve elektronik posta adresi bilgileri açıkça paylaşıldı.

BAZI OKULLAR KURTARDI

Özel Sahakyan Ermeni Lisesi, Özel Getronagan Ermeni Lisesi, İstanbul ili Lisesi, Galatasaray Takımı Lisesi, Özel Bahçeşehir Lisesi, Özel ޞişli Terakki Lisesi gibi birtakım liseler ise kişisel bilgileri MEB’in e-okul sistemine göndermediği için ya tamamen kurtuldu ya da eksik bilgiler ile yayımlandı.

BiR VELi FARK ETTi

Bilgilerin internete sızdığı, Alman Lisesi’den bir velinin dikkati sayesinde görül-dü. Alman Lisesi görevlileri “Öğrencilerimizin bilgilerini internete kimverdi?” diyerekMilli EğitimMüdürlüğü’ne başvurdu. İstanbul ili ilMüdürü Dr.Muammer star artan şikâyetler sonucu Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda araştır-ma içinmüfettiş görevlendirdi. Bakanlığa da bilgi verildi.

23.08’DE KiM VARDI?

Öğrenci bilgilerinin özel sektör tarafından öğrenci transferi ve ders materyali satmak için özel sektöre satıldığı ileri sürüldü. MEB Bilgi Teknolojileri Daire Başkalığı’nda olması gereken ve haksız rekabet oluşmaması içi herkesten gizlen listelerin sanal ortama indirildiği tarih 21 Ocak 2013 yılı tarihi ve saat 23.08 şeklinde belirlen-di. ޞimdi internet üzerinde share.pdfonlie.com adlı belge arama motorunda yayımlanan bilgilerin kimtarafından sızdırıldığı araştırılıyor.

GÖZDE KOLEJLER iFޞA EDiLDi

Bilgileri sızan birtakım okullar: Cağaloğlu Anadolu Lisesi, Özel Zapyon Rum Lisesi, Özel Alman Lisesi, Avusturya Lisesi, Kadıköy Bingül Erdem Anadolu lisesi, Özel Kadıköy Irmak Anadolu Lisesi, ޞehremini Anadolu Lisesi, Özel istek Vakfı Semiha ޞakir Anadolu Lisesi, Sarıyer Emirgan Özdemir Sabancı Anadolu Lisesi, Pertevniyal Anadolu Lisesi, Vefa Anadolu Lisesi, Beyoğlu Özel Eseyan Ermeni Lisesi, Özel Fevziye Mektepleri Vakfı Ayazağa Işık Lisesi gibi okullarda yer alıyor. Eğitim-Sen: Cezası 5 sene-ye kadar hapis Anadolu Eğitim-Sen Genel Başkanı Cansel Güven: “Eğitimin piyasada alınır satılır bir meta haline dönüşmesi bu pazarda özel olarak öğrenci-veli bilgilerine ulaşma anlamında önemli bir sektör yarattı. Yasalara göre, kişisel bilgilerin 3. şahıslara bilgisi dışında verilmesi 2-5 se-ne arasında hapis cezası gerektiren bir suçtur. Bilgileri paylaşılan veliler ile okul yönetimleri Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmalıdır. Firmalar on binlerce öğretmenin cep telefonunu satmamızı teklif ettiler. Bu işten bakanlık sorumludur.”

BÜYÜK TEHDiT

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı ismail Koncuk: “Tam bir sorumsuzluk. Nüfus cüzdanını yitirdiği için hâlâ yargılanan, sonucu firma kurulan oldukça çok sayıda insan var. Mahkemeler arası insanlar kendilerini aklamak için ilden ile koşuyor. Milli Eğitim hemen araştırma başlatıp, sorumlulara gereken cezayı vermelidir. Öğrenciler, aile bilgileri de bulundu ğu için her türlü tehdide açık hale gelebilir. Aklımıza gelmeyenler maalesef üç kâğıtçıların aklına gelebilir. Anne-babalar MEB’e ve özel yaşamın gizliliğini ihlalden savcılıklara başvurmalıdır.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz