Yunanistan Tartışması Bitmiyor

14 Ağu 2013 Çar 7:44
Bu haber 516 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Yunanistan Tartismasi Bitmiyor Yunanistan Tartışması BitmiyorAlmanya’da eylül ayında yapılabilir genel seçimlere kısa olan bir zaman kala Yunanistan’a verilmesi planlanan yeni yardım paketi eski bir tartışmayı yenide n dan alevlendirdi.
Haftalık haber dergisi Spiegel’in Alman Merkez Bankası’nın kurum içi raporlarına dayanarak verdiği habere göre, Avrupalıların en geç 2014 sene-si başlarında Yunanistan’a yeni bir kredi paketi için imza atması gerekecek. Bu durumda da Alman ekonomi dünyasında daha ev-vel tartışmalara sebe p olan Yunanistan’ın borçlarının silinmesi gündeme gelecek.


/>
2011 yılının ekim ayında Yunanistan’ın borçlarının silinmesi yönünde alınan karar ile özel alacaklılar haklarının yüzde 50’sinden vazgeçmek zorunda kalmış ve bu tepkilere yol açmıştı. Sözü edilen yeni yardım paketi onaylanırsa, bu kez kamu alacaklılarının da taleplerinden vazgeçmesi gerekecek. Dolayısı ile vergi ödeyen halk da yardım paketinden etkilenecek. Frankfurt Finans ve Yönetim Yüksekokulu’ndan Thorsten Polleit, bunun Almanya’ya olası etkilerini şöyle açıklıyor: “Eğer Yunanistan’ın borçlarının ödenebilir bir duruma getirilmesi gereklisa, o zaman şu ana kadar ödenmemiş olan taahhütlerinin yüzde 60 ila 63’ünün kesilmesi gerekir. faka t bu da sadece Almanya’dan gitmiş olan kredilerin 30 milyar eurosunun kaybedilmesi anlamına gelir. Tabii böyle bir tartışmanın tam da seçimler öncesinde gündeme gelmesi istenmediğinden kimse bu meselede konuşmayı tercih etmiyor.”

‘Reformlar uygulanıyor’

Bu yüzden de Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble son aylarda Yunanistan’ın borçlarının ikinci kez silinmesine gerek olmadığını sıklıkla yenide nlıyor. Alman Maliye Bakanlığı da pazartesi günü verdiği demeçte, Avrupa Merkez Bankası, Avrupa Komisyonu ve Uluslararası Para Fonu’nın temsilcilerinden oluşan troykanın bundan daha iki hafta ev-vel reform programlarının Yunanistan’da başarılı bir biçimde uygulandığını belirle-diğine dikkat çekti.

Ancak ekonomi uzmanı Thorsten Polleit, yapılan izahatların aksine borçların silinmesinin kaçınılmaz şeklinde yenide n dan gündeme geleceği kanısında olduğunu söyleye-rek ekliyor: “Son yıllarda Avrupa Merkez Bankası tarafından uygulanan para politikası çerçevesinde hem kamu borçlanması hem de bankaların borçlanmaları aşırı derecede genişletildi. Bu durumda da geri ödenmesi mümkün olmayan borç miktarları görül-dü.”

Yunanlar borç dağı altında

Bir borç dağının altında kalan Yunanistan yıllık yurtiçi hasılasının 1,6 katı fazlasında olan borçlarını geri ödemekte güçlük çekiyor. Yeni borç almadığı halde ülkenin ekonomik performansı gerilemeye devam ettiği için Atina hükümetinin üzerindeki yük de giderek artıyor. Yurtiçi hasılanın 2008’den bu yana beşte bir oranında gerileme gösterdi. Araştırmacılar, 2013 yılı sene-si sonuna doğru Yunanistan’ın borçlarının gayri safi yurtiçi hasılanın 1,8 katına çıkacağını belirtiyor. Avrupa Yönetim ve Teknoloji Yüksekokulu öğretim üyelerinden Jan Hagen bu hali şöyle yorumlayarak “Aslında şimdi mevcut borçların ödenmesini sürekli erteliyoruz. Eğer şimdi Yunanistan’ın borçlarının silinmesini kabul ederek kayıtlara geçirirsek, o zaman harcamaları da şeffaflaştırmamız gerekir. Ve bence şu anki durum göz önünde bulundurulduğunda bu gerekli bir önlem olacaktır” şeklinde konuşuyor.

Yunanistan’daki krizle alaka-lı tartışmalar devam eder iken borçların silinmesine karşı çıkan Araştırmacılar da var. sadece seçmenlerin seçimler öncesinde hoş olmayan gerçekler ile meşgul edilmemesi savı ile değil, bununnla birlikte politikaçilerin ötek i borçlu ülkeler üzerindeki reform baskısının azalmasından endişe etmesi nedeni ile de. Alman Ekonomi Araştırmalar Enstitüsü’nden Dorothea Schäfer, “Bu durumda ötek i ülkeler de ‘Biz de zor şartlar altındayız, bizim de borçlarımızın silinmesini istiyoruz’ diyebilir” diyor.

Zira italya ve ispanya da eğer borçlarının yarısının silinmesini isterse bu durum Euro Bölgesi’nin sonu anlamına gelebilir.

DW Türkçe

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Benzer Haberler

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü ünlü kaymakamla ilgili flaş detaylar… Gaziantep...

Yorum 
0
Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı çocukların borazan ve tenekeli kuş nöbeti… ޞırnak’ın...

Yorum 
0
Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan çağrısı… İstanbul...

Yorum 
0
Medipol Başakşehir İlk Peşinde

Medipol Başakşehir ilk peşinde… İstanbul ili –...

Yorum 
0
AKP İlçe Başkanı Partimin Önüne Biri Fındık Dökmüş Gelin Bu Adamı Temizleyin

AKP İlçe Başkanı Partimin önüne biri fındık dökmüş gelin...

Yorum 
0
Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol kenarında ağaca asılı gelinlik şaşırttı… Keşan-...

Yorum 
0
Emniyetten Çok Önemli Pasaport Uyarısı

Emniyetten çok önemli pasaport uyarısı… Yurtdışına...

Yorum 
0
Çocuğa Cinsel İstismara 19 Yıl Hapis

Çocuğa cinsel istismara 19 yıl hapis… Kayseri ili 3. Ağır...

Yorum 
0
HDP Alanya İlçe Eşbaşkanı Gözaltına Alındı

HDP Alanya İlçe Eşbaşkanı gözaltına alındı… HDP...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


Online Alışveriş Sahurda İkiye Katlandı

Online Alışveriş Sahurda İki...

Online alışveriş sahurda ikiye katlandı…Sabancı Topluluğu’nun online alışveriş platformu kliksa.com, Ramazan boyunca internet üzerinden...

Yasak Aşk Sitesi Hacklendi

Yasak Aşk Sitesi Hacklendi

Yasak aşk sitesi hacklendi…Evli kişilere çöpçatanlık hizmeti veren Ashley Madison internet sitesi, bilgisayar korsanları tarafından hack’lendi...

HDPli Adayın Eşi Ve Oğlu Suruçta Hayatını Kaybetti

HDPli Adayın Eşi Ve Oğlu Sur...

HDPli adayın eşi ve oğlu Suruçta hayatını kaybetti…Suruç ilçesi’nde bugün öğle vakitlerinde olan patlamanın acısı Bursa’ya...

İşini Beğenmeyen Yandı Hükümet Azaltacak

İşini Beğenmeyen Yandı Hüküm...

İŞKUR tarafından 3 kez iş önerildiği halde kabul etmeyenin sosyal yardımları kademeli şeklinde azaltılacak Hükümet tasarruf önlemleri çerçevesinde...

KÖŞE YAZARLARI

POPÜLER HABERLER

Nil Erkoçlar Pişman Oldu Mu

Nil Erkoçlar Pişman Oldu Mu

Tolga Karel, Rüzgar Erkoçlar’ın çocuk pişmanlığı yaşadığını...

Saat Tabirleri Şu Saatte Seni Düşünüyor

Saat Tabirleri Şu Saatte Seni Düşün...

Çift Saatlerin Anlamları; 01:01 > Seni Seviyor 02:02 > Senden Hoşlanıyor...

Nil Erkoçların Penisi Kaç Cm

Nil Erkoçların Penisi Kaç Cm

Nil Erkoçlar\’ın cinsiyet değiştirip erkek olmasından sonra herkesin...

İnternette Kendi Seks Görüntüsünü İzleyen Adam

İnternette Kendi Seks Görüntüsünü İ...

Trabzon da 44 yaşındaki O.F.S. bir kadın ile seks ilişkisinin görüntüsünü...

Daum İmzaladı

Daum İmzaladı

Bursaspor Takımı’un yeni Teknik Direktörü Christoph Daum, kendisini...

Nil Erkoçların Erkek Olma Nedeni

Nil Erkoçların Erkek Olma Nedeni

Oyunculuğa 10 yaşında reklam filmleri ile başlayan ve sonrasında birçok...