Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yunanistan Tartışması Bitmiyor
  • Ana Sayfa » Haber
  • 14 Ağustos 2013 - 07:44:53
Yunanistan Tartışması Bitmiyor

Almanya’da eylül ayında yapılabilir genel seçimlere kısa olan bir zaman kala Yunanistan’a verilmesi planlanan yeni yardım paketi eski bir tartışmayı yenide n dan alevlendirdi.Haftalık haber dergisi Spiegel’in Alman Merkez Bankası’nın kurum içi raporlarına dayanarak verdiği habere göre, Avrupalıların en geç 2014 sene-si başlarında Yunanistan’a yeni bir kredi paketi için imza atması gerekecek. Bu durumda da […]

Yunanistan-Tartismasi-BitmiyorAlmanya’da eylül ayında yapılabilir genel seçimlere kısa olan bir zaman kala Yunanistan’a verilmesi planlanan yeni yardım paketi eski bir tartışmayı yenide n dan alevlendirdi.
Haftalık haber dergisi Spiegel’in Alman Merkez Bankası’nın kurum içi raporlarına dayanarak verdiği habere göre, Avrupalıların en geç 2014 sene-si başlarında Yunanistan’a yeni bir kredi paketi için imza atması gerekecek. Bu durumda da Alman ekonomi dünyasında daha ev-vel tartışmalara sebe p olan Yunanistan’ın borçlarının silinmesi gündeme gelecek.

2011 yılının ekim ayında Yunanistan’ın borçlarının silinmesi yönünde alınan karar ile özel alacaklılar haklarının yüzde 50’sinden vazgeçmek zorunda kalmış ve bu tepkilere yol açmıştı. Sözü edilen yeni yardım paketi onaylanırsa, bu kez kamu alacaklılarının da taleplerinden vazgeçmesi gerekecek. Dolayısı ile vergi ödeyen halk da yardım paketinden etkilenecek. Frankfurt Finans ve Yönetim Yüksekokulu’ndan Thorsten Polleit, bunun Almanya’ya olası etkilerini şöyle açıklıyor: “Eğer Yunanistan’ın borçlarının ödenebilir bir duruma getirilmesi gereklisa, o zaman şu ana kadar ödenmemiş olan taahhütlerinin yüzde 60 ila 63’ünün kesilmesi gerekir. faka t bu da sadece Almanya’dan gitmiş olan kredilerin 30 milyar eurosunun kaybedilmesi anlamına gelir. Tabii böyle bir tartışmanın tam da seçimler öncesinde gündeme gelmesi istenmediğinden kimse bu meselede konuşmayı tercih etmiyor.”

‘Reformlar uygulanıyor’

Bu yüzden de Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble son aylarda Yunanistan’ın borçlarının ikinci kez silinmesine gerek olmadığını sıklıkla yenide nlıyor. Alman Maliye Bakanlığı da pazartesi günü verdiği demeçte, Avrupa Merkez Bankası, Avrupa Komisyonu ve Uluslararası Para Fonu’nın temsilcilerinden oluşan troykanın bundan daha iki hafta ev-vel reform programlarının Yunanistan’da başarılı bir biçimde uygulandığını belirle-diğine dikkat çekti.

Ancak ekonomi uzmanı Thorsten Polleit, yapılan izahatların aksine borçların silinmesinin kaçınılmaz şeklinde yenide n dan gündeme geleceği kanısında olduğunu söyleye-rek ekliyor: “Son yıllarda Avrupa Merkez Bankası tarafından uygulanan para politikası çerçevesinde hem kamu borçlanması hem de bankaların borçlanmaları aşırı derecede genişletildi. Bu durumda da geri ödenmesi mümkün olmayan borç miktarları görül-dü.”

Yunanlar borç dağı altında

Bir borç dağının altında kalan Yunanistan yıllık yurtiçi hasılasının 1,6 katı fazlasında olan borçlarını geri ödemekte güçlük çekiyor. Yeni borç almadığı halde ülkenin ekonomik performansı gerilemeye devam ettiği için Atina hükümetinin üzerindeki yük de giderek artıyor. Yurtiçi hasılanın 2008’den bu yana beşte bir oranında gerileme gösterdi. Araştırmacılar, 2013 yılı sene-si sonuna doğru Yunanistan’ın borçlarının gayri safi yurtiçi hasılanın 1,8 katına çıkacağını belirtiyor. Avrupa Yönetim ve Teknoloji Yüksekokulu öğretim üyelerinden Jan Hagen bu hali şöyle yorumlayarak “Aslında şimdi mevcut borçların ödenmesini sürekli erteliyoruz. Eğer şimdi Yunanistan’ın borçlarının silinmesini kabul ederek kayıtlara geçirirsek, o zaman harcamaları da şeffaflaştırmamız gerekir. Ve bence şu anki durum göz önünde bulundurulduğunda bu gerekli bir önlem olacaktır” şeklinde konuşuyor.

Yunanistan’daki krizle alaka-lı tartışmalar devam eder iken borçların silinmesine karşı çıkan Araştırmacılar da var. sadece seçmenlerin seçimler öncesinde hoş olmayan gerçekler ile meşgul edilmemesi savı ile değil, bununnla birlikte politikaçilerin ötek i borçlu ülkeler üzerindeki reform baskısının azalmasından endişe etmesi nedeni ile de. Alman Ekonomi Araştırmalar Enstitüsü’nden Dorothea Schäfer, “Bu durumda ötek i ülkeler de ‘Biz de zor şartlar altındayız, bizim de borçlarımızın silinmesini istiyoruz’ diyebilir” diyor.

Zira italya ve ispanya da eğer borçlarının yarısının silinmesini isterse bu durum Euro Bölgesi’nin sonu anlamına gelebilir.

DW Türkçe

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz