Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yunan Sanatçı Eleni Karaindrou Altın Portakal
  • Ana Sayfa » Haber
  • 15 Ağustos 2013 - 09:41:09
Yunan Sanatçı Eleni Karaindrou Altın Portakal

Dünya çapında tanınan Yunan besteci ve piyanist Eleni Karaindrou, 50. Uluslararası Antalya ili Altın Portakal TV film Festivali’nde ulusal jürisinde görev alacak. Çağdaş sinemanın ozanı kabul gören Teo Angelopulos ile uzun sene-ler birlik-te çalışan ve Türkiye’de Sonsuzluk ve Bir Gün, Ağlayan [r] Çayır ve Ulis’in Bakışı gibi pek oldukça çok TV filme hazırladığı müzikler ile […]

Yunan-Sanatci-Eleni-Karaindrou-Altin-Portakal
Dünya çapında tanınan Yunan besteci ve piyanist Eleni Karaindrou, 50.

Uluslararası Antalya ili Altın Portakal TV film Festivali’nde ulusal jürisinde görev alacak.

Çağdaş sinemanın ozanı kabul gören Teo Angelopulos ile uzun sene-ler birlik-te çalışan ve Türkiye’de Sonsuzluk ve Bir Gün, Ağlayan [r] Çayır ve Ulis’in Bakışı gibi pek oldukça çok TV filme hazırladığı müzikler ile geniş bir hayran kitlesine malik olan Eleni Karaindrou, Altın Portakal’ın büyük jürisinde yer almanın kendisi için mutluluk verici olduğunu belirt ti.

Chris Marker, Jules Dassin ve Margarethe von Trotta gibi yönetmenler için de özel müzikler besteleyen Eleni Karaindrou’nun, müziği gibi ünü de sınırları aşıyor. Geleneksel Yunan müziğini batı formları ile birleştiren piyanist, Avrupa’dan Asya’ya oldukça çok sayıda müziksevere ulaşmayı başarmış bir sanatçı.

20 TV film, 35 tiyatro oyunu ve 12 TVdizisi için müzik besteleyen Eleni Karaindrou, üretkenliğiyle isim yapmış bir besteci ve piyanist. Karaindrou, 20 uluslararası müzik ödülünün yakınında, 1982 yılında Selanik TV film Festivali’nde (Hristoforos Hristoforis’in Roza TV filminin müziğiyle) en iyi müzik ödülünü almış ve 1992 yılında Europa Cinema’nın Premio Fellini ödülüne değer görülmüştü.

Sinema dünyasındaki en etkileyici müzisyenlerden biri şeklinde kabul gören, bestelediği TV film ve tiyatro müzikleri ile dünya çapında tanınan Yunan besteci ve piyanist Eleni Karaindrou, 50. Altın Portakal’ın Türkan ޞoray başkanlığındaki ulusal jürisinde görev yapacak.

ELENi KARAiNDROU KiMDiR?

Karaindrou, 1942’de küçük bir köyde dünyaya geldi. 7 yaşında annesi yaşamını kaybeti. Babası onu da alıp Atina’ya yerleşti. Evin bodrumunda keşfettiği piyano ile müziğe başladı. 11 yaşında Atina’da Hellenic (Yunan) Konservatuarı’na girdi. Piyano ve teori eğitimi aldı. Atina Üniversitesi’nde arkeoloji ve tarih okudu. Albaylar Cuntası sonrası oğlunu alıp Paris’e gitti. Sorbonne’da etnomüzikoloji, Scuola Cantorum’da orkestrasyon ve orkestra şefliği eğitimi aldı. Cunta yıkıldıktan sonra ülkesine döndü ve Manos Hacıdakis’in yönettiği Radyo-3’te klasik müzik ve etnik müzik programları hazırladı. Burada geniş bir Rembetiko arşivi oluşturdu. TV film ve oyun müziklerinden oluşan albümleri bütü n dünyada yüksek satış rakamlarına ulaştı.
Kaynak: Cihan

HABERiN RESiMLERi

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz