Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yılda Bir Milyon İnsanı Öldürüyor
  • Ana Sayfa » Haber
  • 28 Temmuz 2013 - 12:04:43
Yılda Bir Milyon İnsanı Öldürüyor

Dünyada 240 milyon kronik hepatit B ve 170 milyon kronik hepatit C hastası bulunuyor. Kronik hepatitler, dünyada her se-ne bir milyonun üzerinde insanın ölümüne sebe p oluyor. Tek korunma yolu ise aşı.İstanbul ili – Hastalık ilerlemedikçe pek bulgu vermediği için tarama yapılmazsa anlaşılamıyor, faka t ileri aşamalarda fark ediliyor. Aşı yapılsa da checklerin aksatılmaması gerektiğini […]

Yilda-Bir-Milyon-insani-OlduruyorDünyada 240 milyon kronik hepatit B ve 170 milyon kronik hepatit C hastası bulunuyor. Kronik hepatitler, dünyada her se-ne bir milyonun üzerinde insanın ölümüne sebe p oluyor. Tek korunma yolu ise aşı.
İstanbul ili – Hastalık ilerlemedikçe pek bulgu vermediği için tarama yapılmazsa anlaşılamıyor, faka t ileri aşamalarda fark ediliyor. Aşı yapılsa da checklerin aksatılmaması gerektiğini anımsatan Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ahmet Burak Toros “Hepatit B kronikleşirse ya dakısa olan zaman olup oldukça çok şiddetli seyrederse karaciğer hasarına ve [r] karaciğer yetmezliğine yol açabilir, ölüme kadar gitmiş olan sonuçlara sebe p olabilir. Bu yüzden erken teşhis ve etkili bir şekilde tedavi oldukça çok önemlidir” diye konuş-tu.

Her sarılığın hepatit olmadığını anımsatan Toros, hepatit virüslerinin bulaşma yollarını anlattı: “Hepatit B virüsü kanla, cinsel temasla, vücut salgıları ile (tükürük, gözyaşı, semen, ter vs.) bulaşır. Ama havadan soluma yolu ile bulaşmaz. Hepatit C ise sadece kan yolu ile bulaşır. Hepatit A virüsü dışkı-ağız yolu ile bulaşır. Virüs içeren dışkı suya yiyeceğe karışırsa başkalarına bulaşır. Hepatit B ve C kan yolu ile bulaştığı için kuaförlerde, berberlerde, hatta diş hekimlerinde dikkatli olmak gerekir. Manikür pedikür yaptırırken önceki şahsıın malzemelerinin kullanılmamasına, berberlerde jiletin yenide n kullanılmamasına dikkat edilmeli. özel olarak alet dezenfeksiyonunun iyi yapılmadığı diş tedavileri ile bulaşma olabilir. Çünkü kurumuş kanda virüs uzunca bir zaman canlı şeklinde kalır. Temizlik iyi yapılmadıysa hepatit bulaşabilir. ayrıyetten göze sıçrayan kandan, ele batan enjektör ucundan da hepatit bulaşabilir. Bulaşma konusunda riskli meslek gruplarının başında, sağlık çalışanları gelmektedir.”

KORUNMAK MÜMKÜN

Hepatit B, HIV’e göre 50-100 kat daha öldürücü bir hastalık. neden i virüsün oldukça çok yaygın olması. Hepatit A ve B’den aşı şeklinde korunmak mümkün. Çocuklar doğduğu anda Hepatit A ve B aşısı oluyorlar. Ama Hepatit C’ye karşı geliştirilmiş bir aşı yok, yakalandığı noktada tedavi başlanmalı. Hepatit A ve B’de aşı yüzde 100’e yakın koruyuculuk sağlıyor, belli aralıklar ile yenide nlanması gerekli.

5 sene-de bir kanda antikor düzeyine bakılması ve antikor düşükse aşının yenide nlanması gerektiğini vurgulayan Dr. Toros, hastalığın belirtilerini ve ayırt edici özel olarakri hakkında ise şu bilgileri verdi:

HEPATiT’iN ABC’Si

Hepatit A: kısa olan süreli ama şiddetli bir enfeksiyondur. Tıpkı grip gibi geçirilebilir ama hastalık kronikleşmez ve bir daha da hasta olunmaz. Dışkı-ağız yolu ile bulaşır. Enfekte şahsıın dışkısı ile atılır, suya ya da yiyeceğe karışırsa başkalarına bulaşır. Hepatit A nadiren o kadar şiddetli bir hepatit tablosu yapar ki hastada akut karaciğer yetmezliği ve ölüm olabilir.

Hepatit B: Yüksek oranda bulaşıcıdır. Kan ve bütü n vücut sıvıları ile bulaşır. oldukça çok şiddetli olabileceği gibi sessiz de seyredebilir. Yüzde 90’ı kendiliğinden iyi olur, hasta doğal bağışıklık kazanmış olur. Yüzde 5’i taşıyıcı olur. Kalan yüzde 5’i aktif Hepatit B olur. Yani ilerleyerek siroza yol açabilir, mutlaka tedavi gerekir.

Hepatit C: oldukça çok bulaşıcı değildir. Kanla bulaşır. 10 se-ne kadar sessizce hiçbir belirti vermeden seyredebilir, oldukça çok sinsidir. Hasta 10 se-ne sonra karaciğer sirozuyla, karın şişliğiyle ya daözefagus varis kanaması ile doktora başvurabilir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz