Yeşilçamın Anıları Sinema Müzesinde
Gönderen: admin Tarih: 12 Ağu, 2013 At 11:46 AM | Kategorisi : Haber | 0 Yorum

Yesilcamin-Anilari-Sinema-MuzesindeYeşilçam’a yüzlerce TV film kazandıran Adanalı oyuncu, yönetmen, yazarların anıları, Adana ili Sinema Müzesi’nde anlı tutuluyor.
Tarihi Taşköprü’nün karşısında bulunan Adana ili Sinema Müzesi, 23 Eylül 2011’de 18. Uluslararası Altın Koza TV film Festivali hazırlıkları kapsamında kente kazandırılan nostaljik bir müze şeklinde hizmet veriyor.

Müzeye girildiğinde Adana’nın Türk sinema tarihine ne kadar oldukça çok oyuncu, yönetmen ve yazar kazandırdığı görülürken, Çukurova topraklarında çekilen TV filmlerin
Reklam Alanı
sayısı da dikkati çekiyor.

Müzede, Türk sinemasının ustalarının çektiği TV filmler, fotoğraflarla, oyuncuların TV filmlerden kalan değişik eşyalarıyla, TV film afişleri ile ve TV film setlerinde kullanılan bazı materyaller ile yaşatılıyor.

Özellikle Adanalı sanatçılara ve Adana ilinde çekilen TV filmlere ait izlerin yaşatıldığı müzede, misafirlerin Türk sinemasının unutulmaz eserlerini izleyebileceği “Kişisel sinema izleme modülü” de hizmet veriyor. misafirler, arzu ettiği Yeşilçam TV filmini izleyip, daha sonra arşiv ve kütüphane bölümünden izlediği TV filmle alaka-lı bilgi edinebiliyor.

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to paste your ad code.


Müze sorumlusu Hatice Çay,  müzeyi gezen bir şahsıın içeride anılarını göreceği tüm sanatçıların hepsini n Adanalı olduğunu, TV film afişlerinde de mutlaka bir Adanalı sanatçı bulundu ğunı belirt ti.

Müzenin misyonunun, “Adanalı sanatçıları genç kuşaklara tanıtmak, sanatçıların çalışmalarını kitleler ile paylaşmak” olduğunu anımsatan Çay, müzede Adana’nın yetiştirdiği en ehemmiyetli isimlerden Yılmaz Güney’e ait bir oda yer aldı ğınu, Uluslararası Altın Koza TV film Festivali’ni tanıtan bir oda ve Adanalı sinemacıları tanıtan özel bir oda tasarlandığını söyled i.

AA – iBRAHiM ERiKAN
Kaynak: AA

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

About -

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>