Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yeni Trend Ekvator Turları
  • Ana Sayfa » Haber
  • 16 Ağustos 2013 - 07:44:25
Yeni Trend Ekvator Turları

Dünyayı güney ve kuzey yarım küre diye iki parçaya bölen ekvator çizgisinin Uganda’dan geçtiği nokta ala-ka odağı oluyor. iki yarım kürenin kesiştiği çizgisinin misafirleri yılın 365 günü eksik olmuyor. Öyle ki Uganda, ekvator çizgisini turizme dönüştürmüş durumda. Ekvator hattında daha fazla dikkati çeken ise güney ile kuzey yarım küre arasındaki yer çekiminin deği-şik olduğunu gösteren […]

Yeni-Trend-Ekvator-TurlariDünyayı güney ve kuzey yarım küre diye iki parçaya bölen ekvator çizgisinin Uganda’dan geçtiği nokta ala-ka odağı oluyor.
iki yarım kürenin kesiştiği çizgisinin misafirleri yılın 365 günü eksik olmuyor. Öyle ki Uganda, ekvator çizgisini turizme dönüştürmüş durumda. Ekvator hattında daha fazla dikkati çeken ise güney ile kuzey yarım küre arasındaki yer çekiminin deği-şik olduğunu gösteren ilginç deney oluyor.Cihan Haber Ajansı (Cihan) Uganda’da dünyanın [r] sayılı ülkelerinde geçen, sıfırıncı enlem şeklinde kabul gören ekvator çizgisini ve burada yapılan ilginç deneyi görüntüledi.Uganda’nın başkenti Kampala ile ülkenin orta yerlerinde yer alan Masaka kara yolunu kesen ekvator çizgisi, yol kenarındaki bir lokantadan geçerek ilerliyor. Bölgeye gidenler çizgi üzerinde dikilen halka şeklindeki maket önünde güney ve kuzey yarım küresine birlik-te ayak basma fırsatı buluyor. Çemberin solundaki S, ingilizcede güney anlamına gelen “South” kelimesinin ilk harfini, N de kuzey anlamına gelen “North” kelimesinin ilk harfini temsil ediyor.Ekvator çizgisinin geçtiği noktanın N tarafından yani kuzey yarım kürede yapılan su deneyinde huniden boşaltılan suyun ağzına konulan çiçek, saat ibresi yönünde dönerken hemen birtakım m ileride S tarafındaki güney yarım kürede yapılan deneyde ise çiçek saat ibresinin tersi tarafında dönüyor. Tam ekvator çizgisi üzerinde yapılan deneyde ise çiçek hiçbir tarafa dönmüyor.Özellikle ülkeye geden yabancıların uğrak yerlerinden olan ekvator çizgisini ziyaret edenlere anı şeklinde sertifika veriliyor. Sertifikalarını alanlar bu anı çizgi üzerinde çektirdikleri fotoğraflar ile hatıralara kaydediyor.Çizgi üzerinde her gün yüzlerce araç güneyden kuzeye ve kuzeyden güney geçiyor. Ekvator çizgisini ziyaret eden iki Türk arkadaşının çizgi üzerindeki yarım küre ziyareti canlandırması ise renkli görüntü oluşturdu. ev-vel güney ayrım küresindeki kuzey yarım küresinden geleni karşılarken, sonra kuzey yarım küresindeki güney yarım küresinden gelen arkadaşı karşıladı.Bu arada çizgi üzerinde toplana Ugandalı çocuklar Cihan aracılığı ile Türkiye’ye selam gönderdi.EKVATORDAN kısa olan kısa olanEkvator çizgisinde yer çekiminin az olması nedeni ile ağırlıklar yüzde 3 daha az gösteriyor. Ekvator, Afrikada Uganda, Gabon, Kongo, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Somali ve Kenya sınırlarından geçiyor. Asya kıtasında ise Maldivler ve Endonezya, Amerika kıtasında da Kolombia, Ekvador ve Brezilya’dan geçiyor.

Güney ve kuzey tarım küreleri ayıran sınır çizgisi konumundaki ekvator hattı 40 bin km uzunluğunda. Dünyanın dönme hızının daha fazla olduğu yer ekvator hattında oluşuyor. Dünyanın ekvatordaki saatteki hızı bin 670 kmdir. Ekvator her iki kutba eşit mesafede yer alıyor. Güney ve kuzey kutupları ekvatordan 9 bin 640 km uzakta bulunuyor.Güneş ışınları 21 Mart ve 23 Eylül olmak üzere sene-de iki defa dik gelir iken, bu tarihlerde ekvatordaki gölge sıfırlanıyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz