Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yeni Anayasadaki Sağlık Hakkı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 15 Ağustos 2013 - 09:38:31
Yeni Anayasadaki Sağlık Hakkı

TBMM Uzlaşma Komisyonunun dünkü toplantısında sağlıkla alaka-lı maddenin görüşmeleri esnasında ise ‘doğurmama hakkı gündeme geldi.İstanbul ili – TBMM Uzlaşma Komisyonu toplantısında, anayasanın, ‘din vicdan hürriyeti’, ‘sağlık hakkı’, ‘mahkemelerin tarafsızlığı’ ve ‘basın özgürlüğü’ maddeleri ele alındı. Radikal’in haberine göre, CHP ve BDP, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘ın ‘üç çocuk’ ve kürtajla alaka-lı sözlerini hatırlatarak yeni anayasada […]

Yeni-Anayasadaki-Saglik-HakkiTBMM Uzlaşma Komisyonunun dünkü toplantısında sağlıkla alaka-lı maddenin görüşmeleri esnasında ise ‘doğurmama hakkı gündeme geldi.
İstanbul ili – TBMM Uzlaşma Komisyonu toplantısında, anayasanın, ‘din vicdan hürriyeti’, ‘sağlık hakkı’, ‘mahkemelerin tarafsızlığı’ ve ‘basın özgürlüğü’ maddeleri ele alındı. Radikal’in haberine göre, CHP ve BDP, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘ın ‘üç çocuk’ ve kürtajla alaka-lı sözlerini hatırlatarak yeni anayasada ‘doğurma’ yakınında ‘doğurmama’ hakkının da [r] güvence altına alınmasını rica etti. AKP ve MHP’nin karşı çıkması sonucu ‘doğurmama hakkı’ maddede yazılmadı faka t madde gerekçesine girdi. Madde şöyle yazıldı:

“Herkes sağlık hakkına maliktir. Hiç kimse temel sağlık hizmetlerinden yoksun bırakılamaz. Devlet temel sağlık hizmetlerini ücretsiz şeklinde sağlar. Hasta hakları dahil sağlık hakkının esasları, yaşam hakkı ile sağlığın korunması da gözetilerek kanunla düzenlenir. Her kadın üreme sağlığı ve doğurganlık hakları konusunda ücretsiz hizmet alma hakkına maliktir. Devlet sağlık hakkının gerçekleşmesi için gerekli her türlü tedbiri almakla yükümlüdür. Devlet sağlık alanındaki görevini, kamu ve özel kesimlerdeki sağlık ve sosyal kuruluşlardan yararlanmak suretiyle etkili bir şekilde bir sağlık hizmeti ağı kurarak onları denetleyerek yerine getirir.”

Gerekçede ise “Doğurganlık hakkının doğurmama hakkını da içerdiği belirtilecektir. Genel sağlık sigortasına dairhükme, yasamanın yetkisi dahilinde ele alınacağı varsayılarak, anayasada yer verilmemiştir” denildi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz