FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Emniyetten Çok Önemli Pasaport Uyarısı

Emniyetten Çok Önemli Pasaport Uyarısı

Yazı Nasıl Rahat Geçirebiliriz?
Yazı Nasıl Rahat Geçirebiliriz?

Uzmanlar, yaz aylarında beslenme, spor, güneşlenme gibi durumlara azami derece dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.iç Hastalıkları Uzmanı Dr. Soner Dileklen, “Öneriler dikkate alındığında herkes daha sağlıklı bir yaz geçirebilir.” diye konuş-tu. Yaz ayları geldiğinde tatil planları yapılırken tatlı bir telaş yaşanıyor faka t sağlıkla alaka-lı detaaylar bazen atlanabiliyor.  Dileklen, yaz aylarında hastalıklardan korunmanın pratik yollarını anlattı. […]

Yazi-Nasil-Rahat-GecirebilirizUzmanlar, yaz aylarında beslenme, spor, güneşlenme gibi durumlara azami derece dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.
iç Hastalıkları Uzmanı Dr. Soner Dileklen, “Öneriler dikkate alındığında herkes daha sağlıklı bir yaz geçirebilir.” diye konuş-tu. Yaz ayları geldiğinde tatil planları yapılırken tatlı bir telaş yaşanıyor faka t sağlıkla alaka-lı detaaylar bazen atlanabiliyor.  Dileklen, yaz aylarında hastalıklardan korunmanın pratik yollarını anlattı. Beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini [r] anımsatan Dileklen, “Yaz aylarında aşırı kalorili ve yağlı gıdalardan kaçınmak, bol bol sebze ve meyve tüketmek ve yemek miktarını azaltmak gerekli. Yemek saatinin biraz erkene alınması yaz aylarını daha rahat geçirmemizi sağlar.” diye konuş-tu. Sıcakta dışarıda bekletilen yiyeceklerin zamanla üzerinde bakteri oluştuğunu, bunun da ishale sebe p olduğunu anımsatan Dileklen, bu nede n le açıkta satılan gıdaların tüketilmemesi, kaynağını bilmediğimiz suların içilmemesi, sebze ve meyvelerin oldukça çok iyi yıkanması geretiğini söyledi. Güneşin yaydığı utraviyole ışınların vücuda faydası olduğu kadar zararı da yer aldı ğınu kaydeden Dileklen, bu zararların en önemlilerinin derinden yapılmış yaşlanması, derinden yapılmış kanserleri ve hiperpigmentasyon yani düzensiz lekeler şeklinde sıralandığını söyled i. Dileklen, şöyle diye konuş-tu: “Ultraviyole ışınlarından korunmak için güneşin en zararlı olduğu 11.00 – 13.00 saatleri arasında güneşe çıkılmamalı. Güneşe çıkmadan en az yarım saat ev-vel 30 faktörün üzerinde koruyuculu güneş kremi kullanılmalı. Altı aydan küçük bebeklerin uzun zaman güneşe maruz bırakılmaması gerekmektedir.” Sıcak havalarda; kalp, dolaşım ve solunum sisteminde sıkıntıla-rın görülebildiğini ifade eden Dileklen, şu tavsiyelerde bulundu: “Yaz sıcağında ağır sporlar yapıldığında kalbe bine yük artıyor, kalp zorlanıyor. Terlemenin zorlaşması ile vücudun ısı düzeni deği-şiklaşıyor. Bunu önlemek için spor yapar iken mutlaka uygun ısı ortamı sağlanmalı, kapalı olan mekanlar tercih edilmeli ya da nispeten daha serin olan saba h saatlerin de vakitlerinde spor yapılmalı. Sıcakta, güneş altında ve aşırı nemli havalarda soluk alıp vermek zorlaştığı için ağır fiziki egzersizlerden kaçınılmalı.” Dileklen, yaz aylarında klima kullanımına azami derecede dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Yaz aylarında klima kullanımı artıyor. faka t klimalara bakım yapılmadığında içerisinde biriken mikroplar ‘yaz pnömanileri’ denilen akciğer iltihaplarına ya da zatürreelerine sebe p olabiliyor. O nede n le doğrudan klimanın karşısına geçmek, hastalıkları da çağırmak anlamına geliyor.” diye konuş-tu. Böcek, akrep ve yılan sokmalarının, özel olarak yaz aylarında oldukça çok sık rastlanan durumlar arasında bulundu ğunı anımsatan Dileklen, “Alerjik reaksiyonu olan kişilerde; böcek ısırması, akrep, arı ve yılan sokması önemli rahatsızlıklar doğurabiliyor. Son yıllarda artan kene olay ilerına karşı da önlem almak gerekli. Bunun için de özel olarak doğal ortamlarda piknik ya da gezinti yapar iken, kapalı olan giyisiler, uzun çoraplar tercih edilmeli.” diye konuş-tu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz