Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yalçın Küçüke Ağır Ceza
  • Ana Sayfa » Haber
  • 5 Ağustos 2013 - 11:47:49
Yalçın Küçüke Ağır Ceza

Ergenekon davasında Prof. Dr. Yalçın Küçük’e 86 se-ne hapis cezası verildi.GAZETECiLER.COM – Ümraniye’de 6 se-ne ev-vel 27 el bombasının bulunması ile başlayan Ergenekon davası sürecinde karar için geri sayım başladı. İstanbul ili 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 5 yıldır devam eden, 66’sı tutuklu 275 sanıklı, 23 iddianameli Ergenekon davasında karar aşamasına gelindi. Mahkemenin [r] açıkladığı cezalar […]

Yalcin-Kucuke-Agir-CezaErgenekon davasında Prof. Dr. Yalçın Küçük’e 86 se-ne hapis cezası verildi.
GAZETECiLER.COM – Ümraniye’de 6 se-ne ev-vel 27 el bombasının bulunması ile başlayan Ergenekon davası sürecinde karar için geri sayım başladı. İstanbul ili 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 5 yıldır devam eden, 66’sı tutuklu 275 sanıklı, 23 iddianameli Ergenekon davasında karar aşamasına gelindi.

Mahkemenin [r] açıkladığı cezalar içerisinde en dikkat çekenlerden biri Prof. Dr Yalçın Küçük’e verilen 86 se-ne hapis cezası.

YALÇIN KÜÇÜK KiMDiR?

Sosyalist, yazar, düşünür, ekonomist, tarihçi, isim-bilimci, medya ve edebiyat eleştirmeni, Kürdolog, Sovyetolog, politika bilimci, teorisyen, gençlik önderi Yalçın Küçük, 1983 yılunda iskenderun’da dünyaya geldi.Yalçın Küçük, iskenderun’a Halep’ten gelip yerleşmiş bir ailenin çocuğudur. Baba tarafından Türkmen, anne tarafından ise Kafkasyalı bir aileye mensuptur. Kabataş Lisesi’nden mezun olmasının ardından, Ankara ili Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ndeki öğrencilik yaşamı boyunca; Fikir Kulüpleri Federasyonu, arkasından Sosyalist Fikir Kulüpleri Federasyonu, Dev-Genç ve Türkiye toplum Kurtuluş Partisi olan Fikir Kulübü Başkanlığı’nı yaptı. Siyasal Bilgiler’i 1960 senesinde 1.likle bitiren Küçük, 27 Mayıs Darbesinde, büyük öğrenci eylemlerinin başında yeraldı. 27 Mayıs 1960 darbesi sonrasında Devlet Planlama Teşkilatı’nda görev aldı. Bir zaman sonra Uzun Vadeli Planlar Dairesi Müdürlüğüne getirildi, arkasından istifa etti. Yalçın Küçük, buradan ayrılınca Amerika’ya gitti, Yale Üniversitesi’nde lisans eğitimi aldı. arkasından mülakatı kazanarak dört ay boyunca da Dünya Bankası’nda staj yaptı.1966’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyeliğine başladı. Yön, Emek, Ant dergilerinde, Sosyalist Devrim yanlısı yazılar yazdı. 1968-70 yılları arasında Birmingham Üniversitesi Rus ve Doğu Avrupa Araştırmaları Merkezi’nde tespit edil-di. Sovyetoloji araştırmalarını kitaplaştırdı. Bu kitaptan dolayı sekiz sene-ye mahkûm edildi.1971’de doçent oldu. 12 Mart 1971 Muhtırası’ndan sonra görevden alındı. 1973-76 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinin ekonomi servisini yönetti. 1970’lerde, Türkiye işçi Partisi’nin ikinci kez kuruluşu için çalışmalara katıldı, 1973 sene-si sonlarında askere alındı.Kıbrıs Harekâtına katıldı.Bu savaşta yaşadıklarını anlattığı bir anı-söyleşi kitabı bulunmaktadır. 1975’ten itibaren yayımlanan ve partiye yakınlığı ile bilinen Yürüyüş gazetesi’nin editörlüğünü yaptı. 1978’de partiden ihraç edildi. 1979’da kendisiyle birlik-te TiP’ten ihraç edilenler ile birlik-te Sosyalist iktidar dergisi’ni çıkarmaya başladı. Aynı se-ne Ankara ili iktisadi ve Ticari ilimler Akademisi’nde öğretim üyesi oldu. 12 Eylül Darbesi’nden sonra üniversiteden uzaklaştırıldı. 1983’te Bir Yeni Cumhuriyet için adlı yapıtından ötürü tutuklanarak cezaevine girdi; daha sonra aklandı. 1987’de Gazi Üniversitesi’nde profesör oldu ve 1994’te emekli oldu.12 Eylül 1980 darbesinden sonra aydınların yönetime karşı örgütlenmesinde büyük uğra ş gösterdi. Aziz Nesin ile birlik-te “Aydınlar Dilekçesi Hareketi”ni örgütledi.

1987-1992 yılları arasında Toplumsal Kurtuluş adlı sosyalist bir aylık dergi çıkardı. Daha sonra bu dergi kapanarak yerine Hep ileri adlı bir dergi çıkmıştır. “Özgür Üniversite” adı ile bilinen “Özgür Ekin Derneği”nin kurucusudur. 1993’te Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanı olmasını ve Matild Manukyan’ın vergi rekortmeni olmasını önplanasürerek Fransa’ya gitti. Küçük, burada öğrenci olur, iranoloji ve Kürdoloji okur; Kırmançi, Sorani, Farisi öğrenir.

Onomastik sonucu çalışmalarına yoğunlaşır.Daha sonra gene 1993 yılında Suriye’de Bekaa Vadisi’ne giderek PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüştü. Bu görüşmeyi “söyleşi” adı ile kitaplaştırdı. değişik sol dergiler çıkarttı. ayrıca PKK’nın medya organı olan MED-TV’de programlar yaptı.Bu dönemde dönemin Başbakanı Tansu Çiller tarafından emredilen Abdullah Öcalan’ın yok edilmesi istihbaratını, dönemin muhalefet lideri Mesut Yılmaz’dan öğrenerek PKK’yı bilgilendirdiği ve hadises i engellediği iddia edilmektedir.28 ޞubat sürecinde, 16 Eylül 1996’da yurtdışından Ankara ili Cumhuriyet Savcılığı’na Refah Partisi’nin kapatılması için hareketlenmenin zorunluluğunu anımsatan bir dilekçe sundu. 29 Ekim 1998’de Türkiye’ye geri döndü ve “Kürtçülük Propagandası” yapmaktan suçlu bulunarak iki se-ne hapis cezasına çarptırıldı. 2000 yılında tahliye oldu.2000’li yılların başından itibaren Türkiye’nin yakın tarihiyle alaka-lı iddialar ve eserler sunarak isimbilim araştırmalarına yöneldi. “Avdeti” kültürü, Sabetayizm, ibraniyet, kripto Yahudilik, gizli din taşıma, çift dinlilik meseleleri ile ilgilendi.7 Ocak 2009 tarihi itibarıyla, Ergenekon araştırması kapsamında Ankara ilinde tutuklandı. Mahkemeye çıkarılmak üzere istanbul’a gönderi-len Yalçın Küçük 11 Ocak 2009 tarihi itibarı ile tutuklandı. 12 gün sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. 3 Mart 2011 tarihi itibarı ile aynı araştırma kapsamında evi arandıktan sonra yenide n dan tutuklandı. 6 Mart 2011 çıkarıldığı nöbetçi mahkemede tutuklandı.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz