Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Ya Sana Sen Olmadığın Söylenirse?
  • Ana Sayfa » Haber
  • 19 Ağustos 2013 - 08:59:13
Ya Sana Sen Olmadığın Söylenirse?

Ya sana sen olmadığın söylenirse?…Frank Tashlin’in ayı olmadığına inandırılmaya çalışılan talihsiz bir ayının öyküsünü anlattığı kitabı “Ayı Olmayan Ayı” Hayykitap’tan çıktı.Günlerden bir gün bir ayı, kış uykusundan uyandığında kendini devasa bir fabrikanın ortasında bulur. Üstelik sinirli bir ustabaşı ile burun burunadır. Ustabaşı Ayı’yı işten kaytaran bir işçi olmakla suçlar ve onu kapı kapı gezdirerek tüm […]

Ya-Sana-Sen-Olmadigin-SoylenirseYa sana sen olmadığın söylenirse?…
Frank Tashlin’in ayı olmadığına inandırılmaya çalışılan talihsiz bir ayının öyküsünü anlattığı kitabı “Ayı Olmayan Ayı” Hayykitap’tan çıktı.
Günlerden bir gün bir ayı, kış uykusundan uyandığında kendini devasa bir fabrikanın ortasında bulur.

Üstelik sinirli bir ustabaşı ile burun burunadır.

Ustabaşı Ayı’yı işten kaytaran bir işçi olmakla suçlar ve onu kapı kapı gezdirerek tüm yöneticilere şikâyet eder.

Ayı ne [r] söylerse söylesin bir ayı olduğunu ispat edemez ve sonunda kocaman bir makinenin başında haftalarca, aylarca çalışmak zorunda kalır.

Peki, gerçek bir ayı olan ayı, “ayı olmayan ayı” olmaktan kurtulabilecek midir?

Ya sana sen olmadığın söylenirse?

“Ayı Olmayan Ayı”, öyküsü, resimleri ve düşündürdükleri ile üzerinde konuşmayı hak ediyor. Küçük bir kitapta büyük sorular: Ya sana sen olmadığın söylenirse?

Küçük okurlar için kelime yenide nları, kısa olan metni ve karikatür tadındaki resimleri ile eğlenceli bir okuma vaat eden “Ayı Olmayan Ayı”, her yaştan okurun zevkle okuyacağı, kütüphanesinde bulundurup yenide n okumak isteyeceği nitelikte bir klasik.

Kısacık bir zamanda ormanın ortasına konduruluveren taş yığınları; kendisine ait olmayan bir kimlik ve hayat dayatılan, bununla yaşamak zorunda bırakılan bir ayı; bu küçük öykünün içerisinde saklı büyük sorulara işaret ediyor.

Başarılı bir çizgi TV filmci, animasyoncu ve karikatürist olan Frank Tashlin, “Ayı Olmayan Ayı” ile da çocuk edebiyatının unutulmazları arasına girmeyi başarmış.

Frank Tashlin kimdir?

Frank Tashlin (1913-1972) New Jersey’de doğdu, New York’un Queens bölgesinde büyüdü.

ilk gençlik çağında New York’un önde gelen animasyon stüdyolarında ev-vel getir götür işlerinde çalışmaya başladı, sonraları animasyon prodüksiyonlarında görev aldı.

1933 yılında Hollywood’a taşındıktan sonra MGM ve Warner Bros. için kısa olan çizgi TV filmler hazırladı ve yönetti.

Tashlin ayrıyetten Disney stüdyolarında da çalıştı ve burada animasyon yapımcıları sendikasını örgütledi.

Kaliforniya’daki ilk yıllarında Van Boring adlı pantomim tarzı bant karikatürleri çizdi.

ikinci Dünya Savaşı sırasında, Frank Capra ve Theodor “Dr. Seuss” Geisel tarafından yaratılan Er Snafu serisi üzerinde çalıştı.

1940’ların ortasında animasyon işinden emekliye ayrılan Tashlin, bu alana taşıdığı sinematografik teknikler, kullandığı yaratıcı kamera açıları ve etkileyici üslubu ile tanınır.

Çizgi TV filmden canlı şeklinde aksiyona geçiş yapan Tashlin, sinema TV filmi yazıp yönetme arzusunu gerçekleştirmeden ev-vel komedi senaryoları yazdı; usta komedi oyuncuları Jerry Lewis ve Bob Hope ile çalıştı.

Tashlin, ilk kitabı Ayı Olmayan Ayı’nın (1946) kendisi için “çok özel ve değerli” olduğunu söylemiştir. Bu kitabın ardından, Possum That Didn’t (1950) ve The World That Wasn’t (1951) adlı iki resimli kitap daha yayımlamıştır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz