Uzmanlar Başçıyı Değerlendirdi
Gönderen: admin Tarih: 27 Ağu, 2013 At 10:59 AM | Kategorisi : Haber | 0 Yorum

Uzmanlar-Basciyi-DegerlendirdiUzmanlar Başçıyı değerlendirdi…
Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, Merkez Bankası Başkanı Başçı’nın izahatlarını yorumladı
Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı’nın bugün yaptığı izahatların mevcut global baskı altında TL’nin değerlenmesine katkı sağlama ihtimalini düşük farkettiklerini diye getirdi.

Altınsaç, Foreks’e verdiği demeçte, enflasyon %6.2’ye düşene kadar faiz PD’ler için önceki PPK’da duyurulan %6.75’in
Reklam Alanı
altına inmeyeceğinin ve ek parasal sıkılaştırma için de %7.75’in sonucu çıkmayacağının açıklandığına dikkat çekerek, “Kurda seviye belirtilmesini de oldukça çok etkin bulmuyoruz” diye konuş-tu.

Ekonomist Gizem Öztok Altınsaç sözlerini şu şekilde devam ettirdi: “Tüm bunlara ek şeklinde TL bu denli değer kaybetmişken, faizin bundan sonra enflasyon %6.2’ye düşene kadar değişmeyeceği yönünde MB’nın kendini bağlaması da mutlaka riskli.

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to paste your ad code.

Enflasyon da görünümün bozulduğunu düşünüyoruz ve se-ne sonuna kadar %6.2’ye düşme ihtimalini, hele ki TL bu denli değer kaybetmeye devam eder iken olası bulmuyoruz.

Global manada bu denli belirsizlik varken Erdem Başçı’nın mutlaka net bir şekilde ‘döviz kurunda şu anki hareketleri geçici görüyoruz, oldukça çok eminim bundan’ şeklindeki izahatlarını şaşırtıcı buluyoruz. Bu tarz güçlü bir sözlü müdahalenin özel olarak yapıldığını düşünüyoruz.

Bu durumda faizde değişiklik olmayacağı açıklandığına göre ilerleyen vadede MB’nın oldukça yüksek miktarda döviz satma ihtimali yüksek.

MB Başkanı’nın kuru düşürmede mutlaka kendinden emin TL’nin seviyesini telaffuz etmesi, buraya faiz dışında deği-şik müdahaleler geleceğini düşünmemize nede n oluyor. bütü n bu açıklamalar gelir iken TL’de de değer kaybı sürüyor. Açıklamalardan ev-vel 2.3440 olan sepet 2.3620’ye yükselmiş durumda.” 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

About -

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>