Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Ürün Denetimlerinde Yüzde 25 Artış
  • Ana Sayfa » Haber
  • 16 Ağustos 2013 - 09:27:40
Ürün Denetimlerinde Yüzde 25 Artış

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, geçen se-ne denetlenen toplam ürün parti sayısının yüzde 25 artarak 250 bin 112’ye ulaştığını diye konuş-tu.Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, geçen yıl denetlenen toplam ürün parti sayısının yüzde 25 artarak 250 bin 112’ye ulaştığını diye konuş-tu. Geçen se-ne 272 ürün partisinin piyasaya arzının yasaklandığını, bu ürünlerin piyasadan toplatıldığını ya daimha edildiğini ifade eden Çağlayan, […]

Urun-Denetimlerinde-Yuzde-25-ArtisEkonomi Bakanı Zafer Çağlayan, geçen se-ne denetlenen toplam ürün parti sayısının yüzde 25 artarak 250 bin 112’ye ulaştığını diye konuş-tu.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, geçen yıl denetlenen toplam ürün parti sayısının yüzde 25 artarak 250 bin 112’ye ulaştığını diye konuş-tu.

Geçen se-ne 272 ürün partisinin piyasaya arzının yasaklandığını, bu ürünlerin piyasadan toplatıldığını ya daimha edildiğini ifade eden Çağlayan, bu ürünler arasında deterjan, oyuncaklar, tıbbi cihazlar, kozmetik ürünler, [r] kişisel koruyucu donanımlar, gıda maddeleri, basınçlı ve elektrikli ekipmanlar yer aldı ğınu ifade etti.

Bakan Çağlayan, 2. Piyasa Gözetimi, Denetimi ve Ürün Güvenliği Değerlendirme Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, geçen sene-ye dairdenetim sonuçlarını açıkladı.

Denetim rakamlarında geçen se-ne oldukça çok önemli artışlar sağlandığını ifade eden Çağlayan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da üzerinde ehemmiyetli durduğu bu meselede etkin çalışmalar yapıldığını belirt ti.

Geçen se-ne oyuncaklardan gıda ürünlerine, elektronik eşyalardan tıbbi cihazlara, çocuk bakım ürünlerinden yapı malzemelerine kadar piyasada yer alan ürün gruplarının tamamına yakınında geniş çaplı denetimler gerçekleştirildiğini anlatan Çağlayan, denetim sonuçlarına dairşu bilgileri verdi:

“2012’de denetlenen toplam ürün parti sayısı 250 bin 112 oldu. Bu geçmiş yıllar ile mukayese ettiğimizde mutlaka ehemmiyetli bir rakam. Denetimlerde 2011 yılına göre 2012 yılında yüzde 25’lik bir artıştan söz ediyoruz.

2013 yılı sene-si ilk altı ayı için ise denetlenen toplam ürün-parti sayısı 136 bin 893 oldu. 2012 yılının ilk altı ayında ise bu sayı 25 bin 542’ydi. Yani 2013 yılı’ün ilk 6 ayında da 2012 yılının ilk altı ayının neredeyse 5 katından fazla bir denetim yapıldığını paylaşmak istiyorum.”

Toplam denetlenen ürün sayısındaki artışa paralel şeklinde denetimler sonucunda güvensiz olduğu tespit edilen ürün sayılarında da artış olduğunu anımsatan Çağlayan, şöyle söyledi:

“2012 yılında 272 ürün partisinin piyasaya arzı yasaklandı, bu ürünler piyasadan toplatıldı ya daimha edildi. Bu ürünler arasında deterjan, oyuncaklar, tıbbi cihazlar, kozmetik ürünler, kişisel koruyucu donanımlar, gıda maddeleri, basınçlı ve elektrikli ekipmanlar var. 2013 yılı yılının ilk yarısında ise 133 ürün partisinde benzer önlemler uygulandı.”

Çağlayan, piyasada denetlenen ithal ürün parti sayısında da bir önceki yı-la göre artış görüldüğünü belirt ti.

“Ucuz etin yahnisi yavan olur”

Piyasada yer alan ithal ürünlere dairürün partisi bazında veri sağlayabilen kuruluşların bilgileri incelendiğinde 2012 yılında denetlenen ithal ürün partisinin 2011 yılına göre yüzde 13 artarak 17 bin 545 olduğunu bildiren Çağlayan, şunları söyledi:

“Hükümet şeklinde sağlıksız ve güvensiz ithal ürünlerin hem yerli üreticiye hem de tüketicimize zarar vermesini hiçbir şekilde ve hiçbir şekilde kabul edemeyiz. Biz kamusal görevimizi yapar iken vatandaşımıza, tüketicimize oldukça çok ehemmiyetli görevler düşüyor.

Tüketicilerimize sesleniyorum, evet haklısınız, herşeyin ucuzunu almak istiyorsunuz ama bizde güzel bir söz var: ‘Ucuz etin yahnisi yavan olur’ diye. Bakıyorsunuz, piyasada çoğu uzak-doğu kökenli mutlaka düşük kaliteli, sağlık ve güvenlik kriterleri zayıf mal var. Fiyatına bakıyorsunuz piyasadaki benzerinin yarısına, üçte birine satılıyor. Bir malı sırf daha ucuz diye tercih etmeyin. Sağlık ve güvenlik bakımındanstandartları karşılayıp karşılamadığını check edin. Biz Bakanlık şeklinde denetimleri artırarak devam ettiriyoruz faka t bu bilincin topluma yayılması gerekli.”

ithal ürün denetimi

Bakan Çağlayan, 2013 yılı sene-si ilk yarısında ithal ürünlere yönelik denetimlerin 2012 yılının ilk yarısına kıyasla tahmini 3 kat artarak 22 bin 8’e ulaştığını diye konuş-tu. Bu alanda veri sağlayan kuruluşlarca denetlenen bütü n ürünler içerisinde ithal ürünlerin payının yüzde 43 olduğuna değinen Çağlayan, “Bu artış oranları, yerli üreticilerimizin ithal ürünler karşısında yaşadığı muhtemel bir haksız rekabetin önüne geçilebilmesi adına sevindirici” diye konuş-tu.
Kaynak: AA

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz