Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Twitter
  • Ana Sayfa » Haber
  • 14 Ağustos 2013 - 07:34:59
Twitter

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı, Twitter üzerinden 3 milyon 239 bin 322 şa-hıs takip eder iken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu 1 milyon 402 bin 377 şa-hıs izliyor. Siyasi partilerin sosyal medya kullanımları yüksek lisans tezi oldu. Yaşar Üniversitesi iletişim Fakültesi Halkla ilişkiler ve Reklamcılık [r] Bölümü incele-me Görevlisi Cudi Kaan Okmeydan, Türkiye’deki siyasi partilerin sosyal […]

Twitter
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı, Twitter üzerinden 3 milyon 239 bin 322 şa-hıs takip eder iken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu 1 milyon 402 bin 377 şa-hıs izliyor.

Siyasi partilerin sosyal medya kullanımları yüksek lisans tezi oldu. Yaşar Üniversitesi iletişim Fakültesi Halkla ilişkiler ve Reklamcılık [r] Bölümü incele-me Görevlisi Cudi Kaan Okmeydan, Türkiye’deki siyasi partilerin sosyal medya kullanımını inceledi, ortaya sarsıcı sonuçlar çıktı. Avrupa ve ABD’nin aksine, Türkiye’deki siyasi partilerin sosyal medya platformlarında yeteri kadar varlık gösteremediklerinin belirlen-diği araştırmada, MHP’nin faka t 2011 genel seçimlerinin arkasından resmi sosyal medya hesabı açtığı, Meclis dışında kalan Saadet Partisi’nin ise sosyal medya platformunda en oldukça çok hesaba malik parti olduğu saptan-dı.

OBAMA’NIN 16 SOSYAL MEDYA HESABI VAR

Yaşar Üniversitesi Halkla ilişkiler ve Reklamcılık Bölümü incele-me Görevlisi Cudi Kaan Okmeydan’ın yüksek lisans tezi şeklinde yaptığı araştırmasında, dünyada sosyal medya platformlarına daha fazla ala-ka gösteren ve sadece Facebook’da 30 milyondan fazla üye ile Avrupa’da 1. sırada yer alan Türkiye’de, siyasi partilerin sosyal medya platformlarına alakasız kaldığı görül-dü. Devletten seçim yardımı almayan partilerin, TBMM’de yer alan partilere göre sosyal medya platformlarını daha oldukça çok kullandıklarını ifade eden Okmeydan, dünyadan örnekler de verdi.

Okmeydan, “Geçtiğimiz genel seçim dönemi ile seçim dışı dönemi kapsayan bir incele-me gerçekleştirdim. Dünyadan örneklere baktığımızda ise 2008 yılında ABD Başkanı Barack Obama’nın 16 deği-şik sosyal medya platformundan seçmenleri ile iletişime geçtiği, ingiltere ve Avusturalya’da da 2010 yılında gerçekleştirilen genel seçimlerde partilerin aktif şeklinde sosyal medya platformlarını kullandıkları görülmüştür. faka t Türkiye’de, 2011 genel seçimlerine baktığımızda CHP dışındaki partilerin sosyal medya platformlarında yeteri kadar yer almadıkları gözlemlenmektedir.” diye ifade etti.

Türkiye’deki siyasi partilerin, sosyal medya platformları üzerinden takipçileri ile diyalog kurmayı başaramadıklarını da ifade eden Cudi Kaan Okmeydan, şöyle devam etti: “Türkiye’deki siyasi partilerin sosyal medya platformları üzerinden takipçileri ile diyalog kurmayı başaramadıkları ve aynı şekilde takipçilerin de partilerin bu platformlardaki hesapları üzerinden kendi aralarında diyalog kuramadıkları ve birbirleri ile etkileşimde bulunmadıkları görülmektedir. Bu durumda, parti ve takipçileri arasında ve takipçilerin kendi aralarında, herhangi bir fikir alışverişi ve düşünce paylaşımı söz konusu değildir. faka t bunlara rağmen incele-me Türkiye’deki siyasi partilerin 2011 Genel Seçimleri döneminin arkasından sosyal medya platformlarına daha oldukça çok ehemmiyet gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, 2011 Genel Seçimleri döneminde hiçbir sosyal medya platformunda yer almayan partilerin, seçimlerin hemen ardından, sosyal medya platformlarına yöneldikleri, 2011 Genel Seçimleri döneminde sosyal medya platformlarında zaten hesapları bulunan partilerin ise seçim döneminin arkasından sosyal medya platformlarındaki hesaplarında daha oldukça çok paylaşımda bulundukları görülmektedir. Bu durum, 2011 Genel Seçimleri döneminde geleneksel medya platformlarının Türk siyasi partileri tarafından daha oldukça çok tercih edildiği şeklinde yorumlanabilir.”

EN oldukça çok TAKiP EDiLEN LiDER BAޞBAKAN

Araştırmasında, Twitter’da en oldukça çok takip edilen politikaçileri de inceleyen Okmeydan, sosyal medyada en popüler parti liderinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu belirt ti.

-3 milyon 239 bin 322 takipçi sayısı ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan

-1 milyon 402 bin 377 takipçi sayısı ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

-645 bin 158 takipçi sayısı ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli

-74 bin 899 takipçi sayısı ile Hak ve Eşitlik Partisi Genel Başkanı Osman Pamukoğlu

-28 bin 726 takipçi sayısı ile çok büyüklik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici

-22 bin 226 takipçi sayısı ile Doğu Perinçek

-20 bin 661 takipçi sayısı ile Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak

Partilerin sosyal medya karnesi (2011 Genel Seçimlerine Göre)

-AK Parti ve MHP resmi web sayfaları dışında Facebook’da bir resmi hesaba malik

-CHP’nin “Herkes için CHP” adında resmi Facebook, Twitter ve Youtube hesapları bulunmakta

En oldukça çok Saadet Partisi’nin hesabı var

-Saadet Partisi bütü n partiler arasında sosyal medya platformlarında daha fazla hesaba malik olan parti

-MHP ve BBP 2011 genel seçimlerinin arkasından resmi sosyal medya hesabı açtı

Partilerin (2011 genel seçimlerine göre) Facebook, Twitter, Youtube ve GooglePlus’dan oluşan sosyal medya platformlarındaki resmi hesapları ise şu şekilde:

AK Parti: 1

CHP:3

MHP: 1

SP: 4

BBP: 2

HEPAR: 2

DSP: 0

DP: 0

TKP:2

LDP:2

Kaynak: Cihan

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz