Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Türkiye Ve ABDnin Ortak Korkusu
  • Ana Sayfa » Haber
  • 28 Temmuz 2013 - 12:00:26
Türkiye Ve ABDnin Ortak Korkusu

Washington Post, “ABD ve Türkiye, Kürt partisinin Suriye’de adeta bir devlet kurmasından duydukları kaygıyı dile getirdiler” diye yazdı.WASHiNGTON – Türkiye’nin “bir emrivaki kabul etmem” diyerek büyük tepki gösterdiği, Suriye’deki Kürtlerin “özerklik planları”nın Devlet Başbanı Beşar Esad’ı iktidardan devirme mücadelesini “tehdit ettiği” yorumları yapılıyor. Washington Post, Suriye’deki “bağımsız bir yönetim” oluşturma niyetli etnik Kurtler ile Araplar […]

Turkiye-Ve-ABDnin-Ortak-KorkusuWashington Post, “ABD ve Türkiye, Kürt partisinin Suriye’de adeta bir devlet kurmasından duydukları kaygıyı dile getirdiler” diye yazdı.
WASHiNGTON – Türkiye’nin “bir emrivaki kabul etmem” diyerek büyük tepki gösterdiği, Suriye’deki Kürtlerin “özerklik planları”nın Devlet Başbanı Beşar Esad’ı iktidardan devirme mücadelesini “tehdit ettiği” yorumları yapılıyor.

Washington Post, Suriye’deki “bağımsız bir yönetim” oluşturma niyetli etnik Kurtler ile Araplar arasındaki çatışmalara dikkat çekerek girdiği haberinde [r] “hakim Kürt grubu” şeklinde nitelediği PYD’nin savaşçılarının Suriye sınırında elde ettikleri kazanımlara vurgu yaptı.

Böylece, Esad rejiminin iran ve Hizbullah militanlarınca güçlendirildiği bir dönemde isyancıların birbiriyle güç mücadelesine girdiğine işaret eden gazete, PYD lideri Salih Müslim’in “öz yönetim” planlarını doğrularken cihatçı grupların Kürt bölgelerinde kabul etmeyeceklerini belirt tiğini söyledi. Bunun arkasından WPost şunları yazdı:

“ABD ve Türkiye, Kürt partisinin Suriye’de adeta bir devlet kurmasından duydukları kaygıyı dile getirdiler. PYD’nin Washington ve Ankara’nın terör örgütü şeklinde ilan ettiği ve Türkiye’de 30 yıllık ayrılıkçı isyanı yürüten Kürdistan işçi Partisi (PKK) ile yakın bağları var. ABD Dışişleri Bakanlığı, planları ‘bir hayli provokatif’ şeklinde niletedi ve Kürt-Arap gerilimini daha artıracağını ekledi.”

“ÖZERK BÖLGEYi KURMAK iSTiYORSA MEYDAN OKUMALAr ile YÜZ YÜZE GELECEK”

ABD’li gazete, PDY’nin ise, “kendi Kürt nüfusunun kışkırtılmasından kaygı duyan Türkiye’nin Suriyeli isyancı grupları PYD’nin çıkarlarına karşı faaliyet göstermeye cesaretlendirdiğini önplanasürdüğünü faka t Çarşamba günü dört muhalefet grubunun yayımladığı açıklamada PYD ile çatışmaların bütü n Kürtlere karşı bir savaş oluşturmadığını belirt tiklerini de anımsattı.

“SURiYELi KÜRTLERiN DAÄ�LARI dahi YOK”

Bu arada, haberde değerlendirmelerine yer verilen, Londra’daki Dış Politika Merkezi’nden James Denselow ise, “Suriyeli Kürtler, Iraklı Kürtler gibi bir özerk bir bölgeyi kurmak umuyorlarsa eğer, meydan okumalar ile karşı karşıya kalacaklar” uyarısında tespit edil-di.

WPost da “Kürtlerin dağlardan başka dostu yok” deyimini anımsattığı haberinde Suriyeli Kürtlerin yoğunlaştığı El Cazira bölgesinin Kuzey Irak’taki dağlık bölgelerden yoksun olduğuna dikkat çekerek “Suriyeli Kürtlerin dağları dahi yok” diye konuş-tu.

Gazete, ayrıyetten Iraklı Kürtlerin de kendilerini Saddam saldırılarına karşı korumak maksadı ile oluşturulan “uçuşa yasak bölgeyi” kendi yararlarına kullandıklarını belirtikten sonra Suriyeli Kürtlerin arasındaki iç çekişmelerin de kendi zararlarına olduğunun altını çizdi. (ANKA)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz