Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Türkiye Tarihine Dair Hiç Yayınlanmamış Fotoğraflar
  • Ana Sayfa » Haber
  • 7 Ocak 2013 - 20:55:13
Türkiye Tarihine Dair Hiç Yayınlanmamış Fotoğraflar

Arşivi ilk kez AA muhabirine gezdiren Sinema Genel Müdürü Cem Erkul, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın talimatıyla yenilenen Sinema Genel Müdürlüğü Sinema ve Görüntü Arşivi sayesinde gelecek nesillerin tarihi artık hayal ya da tahmin ederek değil izleyerek öğrenebileceğini belirt ti. Mekanı tamamen yenilenen arşivde yer alan filmlerin ve görüntülerin 250 kilogram ağırlığa kadar dayanıklı […]

Turkiye-Tarihine-Dair-Hic-Yayinlanmamis-Fotograflar

Arşivi ilk kez AA muhabirine gezdiren Sinema Genel Müdürü Cem Erkul, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın talimatıyla yenilenen Sinema Genel Müdürlüğü Sinema ve Görüntü Arşivi sayesinde gelecek nesillerin tarihi artık hayal ya da tahmin ederek değil izleyerek öğrenebileceğini belirt ti. Mekanı tamamen yenilenen arşivde yer alan filmlerin ve görüntülerin 250 kilogram ağırlığa kadar dayanıklı özel kutularda saklandığını belirten Erkul, verilerin detaylandırılarak kayıt altına alındığını diye konuş tu.
KAPILAR KART VE ޞiFRE iLE AÇILIYOR
Alandaki ısı, nem ve ışık gibi faktörlerin hepsini n özel olarak hazırlandığını vurgulayan Erkul, Buraya giriş-çıkışlar kontrol altında. Tarihi özelliği olduğu için biraz daha hassas çalışmayı gerektiriyor. Yetkisiz kimsenin girmesi mümkün değil.[r]. Kamera bunu izliyor eğer şifreyle kartı eşleştiremezse kapıyı açmıyor. ayrıyetten 24 saat güvenlik koruma memurlarımız var. Buraya ben dahil herkes girerken özel izinle giriyor diye konuş tu.
“HAFIZAMIZI YiTiRMEYECEĞiZ”
Arşivde saklanan yerli ve yabancı film ve belgesellerin sayısının on binlerle ifade edilebileceğini belirten Erkul, aynı zamanda şu an üzerinde çalıştıkları yeni görüntüleri de arşive eklemeye başladıklarını belirt ti. Bunların arasında 1980 ihtilalinin ardından toplatılarak devletin tozlu raflarına kaldırılan nitrat tabanlı patlayıcı 600 bin metre belge filmin yer aldı ğınu söyleyen Erkul, şöyle söyledi: Basın Yayından, Genel Kurmay’dan, MEB’ten elimize geçen filmler var.
ATATÜRK’ÜN HiÇ YAYINLANMAMIޞ FOTOĞRAFLARI
Asıl bir arşiv çalışması da onlar üzerinde yapılacak. Onları oynatabilecek cihazlar hazırlandı. Sadece görüntü restorasyonu yapılmıyor, görüntü, senkronizasyon restorasyonları da yapılıyor. Arşivimizde filmlerin yanı sıra Osmanlı padişahları Sultan Reşat, Sultan Vahdettin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve eski Başbakan Adnan Menderes’in daha evve l görülmemiş kareleri bulunuyor. Bunlar ülkenin tarihi, görsel hafızası. Hafızamızı ve tarihimizi yitirmeyeceğiz. tama mı dijital olarak kataloglanacak, temizlenecek, restore edilecek ve yeni den orijinal materyaliyle aynı zamanda dijital olarak saklanacak.
Böylece hem yedeklenecek hem de herkesin kullanımına hazır hale getirilecek. Tarihi belgeleri incelemek isteyen pek çok uzmanın kendilerine başvurduğunu belirten Erkul, şöyle söyledi: faka t elimizdeki nitrat tabanlı görüntüler şimdili k tarihçiler tarafından rafine edilmedi. Siyah-beyaz olmasına karşın bu görüntüler oldukça çok kıymetli görsel hafıza, mutlaka olması gereken tarih bilinci. Elimizdekilerin tama mı o dönemdeki eserlerden oluşuyor faka t toplanmayanları da var. Önümüzdeki aylarda bakanlığımızın yapımına başlamaya hazırlandığı daha büyük bir merkezde Türkiye ile ilg i lı bütü n görüntüleri toplamayı hedefliyoruz. Attığımız adımların kısa zamanda oldukça çok olumlu sonuçlar verdiğini gördük. Bu zamana canlı tanık olanların bile hafızalarından silinmeye başlamış görüntüler gün yüzüne çıktı şu anda. Artık önümüzde bir yol haritamız var.
VAHDETTiN ABDÜLHAMiD’iN CENAZE MERASiMiNE GiDiYOR
izleyenleri tarih sayfalarında yolculuğa çıkaran görüntüler arasında Avusturya imparatoru’nun istanbul ziyareti ve onu karşılayan Osmanlı padişahı Sultan Reşat’ın yer aldı ğı kareler yer alıyor. Bir diğeri ise 1918’de tahta çıkan Osmanlı devletinin son padişahı Vahdettin’e ait. Yine 1918 yılının ޞubat ayına ait olduğu tahmin edilen görüntüde Sultan Vahdettin, at arabasında askerlerin arasında halkı selamladıktan sonra Sultan Abdülhamid’in cenaze merasimine katılıyor.
iޞTE O FOTOĞRAFLAR
Tadilatı tamamlanan 600 bin belge filmden bir bölümü de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e ait. Atatürk’ün 1936’da TBMM’de 5. devre 2. yı l açış konuşmasını izleyenler hem yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin iktisadi, siyasi ve sosyal gelişimini hem de ulu önderin sesinin orijinal halini dinleyebiliyor. Arşivde bulunan bir başka görüntüde ise Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanı ismet inönü ve birlikt eindeki heyet iran ޞahı Rıza Pehlevi’yi istasyonda karşılıyor.  
Dışarıdan bakıldığında ne olduğunun anlaşılması mümkün olmayan ve faka t büyük uğraşlar sonucunda netlik kazanabilen görüntülerde, 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes’e ait önemli ziyaretlerin detayları da var. Yakın tarihi gözler önüne seren 1950’lere ait bu karelerde, Menderes ve birlikt eindeki heyet gemiyle Yunanistan’ın başkenti Atina’ya gidiyor. Atina’da Yunan halkının coşku ve sevgiyle karşıladığı Menderes, tarihi Atina Akropolü’nü geziyor, Yunan adalarını ziyaret ediyor. Atina’da gittikleri her yerde halkın yakın alak a gösterdiği, bazı bazı evlerin çatılarına çıkarak selamladığı Menderes ve heyeti, sokaklara hem Türkçe hem de Yunanca asılan Hoş geldiniz sevgili ve aziz dostlarımız yazılı pankartlar karşılıyor. Bir başka karede ise Menderes ile 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın göçmenlerin durumunu incelemek üzere çıktıkları Edirne, Kırklareli ve Babaeski seyahatleri ve Menderes’in kurmaylarıyla katıldığı Konya gezisi de bulunuyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz