Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Türkiye Mısıra Benzemez
  • Ana Sayfa » Haber
  • 24 Ağustos 2013 - 12:16:31
Türkiye Mısıra Benzemez

Türkiye Mısıra benzemez…BBC TVninun Newsnight programına misafi r olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye ve Mısır’la alaka-lı kaygılarını paylaştı ama Türkiye’nin geleceğinden kaygılı olmadığını çünkü bu iki ülkeden deği-şik şeklinde Türkiye’de oldukça çok güçlü bir demokrasi geleneği olduğunu belirt ti.Davutoğlu son aylarda Türkiye’yi saran kitlesel gösteriler ile alaka-lı bir soru sonucu ise, çevre konularında gösteri […]

Turkiye-Misira-BenzemezTürkiye Mısıra benzemez…
BBC TVninun Newsnight programına misafi r olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye ve Mısır’la alaka-lı kaygılarını paylaştı ama Türkiye’nin geleceğinden kaygılı olmadığını çünkü bu iki ülkeden deği-şik şeklinde Türkiye’de oldukça çok güçlü bir demokrasi geleneği olduğunu belirt ti.
Davutoğlu son aylarda Türkiye’yi saran kitlesel gösteriler ile alaka-lı bir soru sonucu ise, çevre konularında gösteri yapılmasının “ileri demokrasinin göstergesi” olduğunu söyledi.

Davutoğlu, BBC’nin haber programında Suriye’ye karşı BM Güvenlik Konseyi’nden sert bir karar çıkmazsa Bosna’da olduğu gibi bir “istekli ülkeler koalisyonu”nun hareketlenmesi gerektiğini belirt [r] ti.

ULUSLARARASI TOPLUMA ELEޞTiRiUluslararası toplumu, şimdiye kadar Suriye rejiminin kullandığı yöntemlere kararlı bir tepki vermemekle eleştiren Davutoğlu, son hadisede da Güvenlik Konseyi’nden etkili bir şekilde bir karar çıkmadığından yakındı.

Davutoğlu “ޞam’daki kimyasal silah Araştırmacılarının araştır-ma yapmak için bölgeye gönderileceğini umuyorduk. Esad kimyasal silah kullanmadığını iddia ediyor. O zaman BM ekibinin incele-me yapmasına izin vermesi lazım. Esad bu izni vermezse BM Güvenlik Konseyi’nin kararlı ve sert bir pozisyon alması lazım” diye konuş-tu.

‘KONSEY SERT BiR KARAR ALMAZSA, BiZ HAREKET ETMELiYiZ’“Peki BM’den böyle bir karar çıkmazsa ne olacak?” sorusunu ise Davutoğlu, Bosna örneğini vererek yanıtladı.

“Bosna’da Srebrenitsa’da benzeri bir şey yaşadık. BM Güvenlik Konseyi etnik temizliğe tepki göstermedi, arkasından bir gecede 8 bin şa-hıs öldürüldü. O zaman uluslararası toplum, birlik-te hareket etmek arzulayan ülkeler ‘istekli ülkeler koalisyonu’ oluşturdular ve birlikt ece harekete geçtiler. ޞu an BM Güvenlik Konseyi’nin sert bir karar alması gerekli. Konsey bunu yapmazsa, biz, istekli ülkeler ile birlik-te hareket etmeliyiz.”Davutoğlu bu koalisyonun kimlerden oluşabileceği konusunda ülke ismi vermekten kaçındı.

“Uluslararası hukuka saygılı ülkeler, sadece Esad değil ama gelecekte bu tür kimyasal silahlar ya da ötek i silahlar kullanmaya, insanlık suçu işlemeye niyetlenen tüm diktatörlere kararlı bir mesaj vermek arzulayan ülkeler” demekle yetindi.

“KAN AKITMAYI DURDUR” MESAJI VERiLMELiBBC sunucusunun ısrarı sonucu ise koalisyona oldukça çok geniş bir çerçeve çizdi: “BM Genel Kurulu’na Suriyenin dostları grubu şeklinde bir tasarı sunmaya çalıştığımuzda 138 ülke oy verdi, Suriye halkına destek oldu. Tek tek ülkeler değil, bu 138 ülkenin yenide n biraraya gelebileceğini düşünüyorum. Uluslararası toplumun iradesi bu.” Koalisyonun ne yapacağı konusunda ise Davutoğlu “Herşeyden ev-vel açıkça ‘kan akıtmayı durdur’ mesajı verilmeli. Ve rejimin kimyasal silah kullandığına dair yeterli kanıt bulursak, durdurmak için uluslararası müdahale yapılmalı” diye konuş-tu.

“Nasıl bir müdahaleden söz ediyorsunuz?” sorusunu ise şöyle yanıtladı: “Bosna’da Srebrenitsa’dan sonra ne olduysa, şimdi yapılması gereken de o. Çünkü orada etnik temizlik hepimiz için oldukça çok kötü bir deneydi. ޞam’daki bu kimyasal saldırı ve Suriye’de son üç yıldır şahit olduklarımız Bosna’da olanlar kadar kötü. Bosna’da bu insanlık suçlarını durdurmak arzulayan bütü n ülkeler şeklinde ne yaptığımızı biliyorsunuz” diye yanıtladı.

MISIR, SURiYE GiBi OLABiLiR Mi?Mısır, Suriye gibi olabilir mi? Davutoğlu bu soruyu “Endişeliyiz” diye yanıtladı ve şöyle devam etti: “Mısır, Arap politikainin ve bölgemizin temel direğidir. Köklü bir ülke. O yüzden hepimiz Mısır’da demokratik bir sisteme geçiş konusunda oldukça çok umutluyduk. Anca k, son iki aydır şahit olduklarımız, yüzlerce gösteri yapan kişinin sokaklarda katledilmesi, saldırıya uğraması, yaralanması, Ordu ilinin ve güvenlik güçlerinin bunda oynadığı rol, Mısır’ın da Suriye’ye benzer şeyler ile yüzyüze gelebileceği konusunda endişe verici sinyaller oluşturuyor.”HÜSNÜ MÜBAREK’iN SERBEST BIRAKILMASIDışişleri Bakanı Hüsnü Mübarek’in serbest bırakılmasına tepkisini ise şöyle bir karşılaştırma ile açıkladı: “1990’larda Soğuk Savaş bittikten sonra eski bir Soğuk Savaş liderinin işbaşına geldiğini, seçilmiş liderin ise hapsediliğini düşünün. Nasıl bir izlenim bırakırdı? Ne yazık ki izlenim budur. Hukuki bir yanı var, ona karışamayız ama siyasi sembolizm ilginç. Eski otokratik lider şimdi serbest , seçilmiş Devlet Başkanı Mursi ve herhangi bir suç işlememiş sivil siyasi liderler hapiste.”TÜRKiYE, MISIR’A BENZiYOR MU? Bu noktada BBC sunucusunun, “Mısır’da bu oluyorsa Türkiye’de de olabilir diye korkuyor musunuz? Aynısı Türkiye’de de olabilir mi?” sorusunu ise Davutoğlu, “Hayır. Türkiye’nin uzun bir demokrasi geleneği var. Türkiye’nin son üç sene-si çok büyük başarı hikayesidir. Üç sebeple. Demokratik reformlar, ekonomik gelişme ve aktif dış politika. Bugün Türk insanı geleceğe umutla bakıyor.” diye yanıtladı.

Son aylarda Türkiye sokaklarında yapılan kitlesel gösteriler hatırlatıldığında Davutoğlu şöyle söyledi: “Kimse bunları Arap ülkelerindeki gösteriler ile karşılaştırmamalı. Bir oldukça çok Batı ülkesinde ekonomik kriz sebebi ile gösteriler yapıldı. Türkiye’de de demokratik bir ülke olduğu için gösteriler yapılması normaldir. Türkiye’de insanlar bir çevre meselesini protesto ettiler, protestoların ana neden i bir kentleşme tasarımıydi. Mısır’da olduğu gibi adil ve özgür seçimler talebiyle ya da bir oldukça çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi işsizliği protesto etme amacı ile yapılmadı. Çevre konusunun gündeme gelmesi, ileri demokrasi işidir.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz