Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Türkiye Dünyanın Zihnine Sanatla Girecek
  • Ana Sayfa » Haber
  • 28 Temmuz 2013 - 12:08:11
Türkiye Dünyanın Zihnine Sanatla Girecek

Devlet Opera ve Balesi, yurt dışında Avrupa’dan Orta Asya’ya, Afrika’dan Çin’e, dünyanın pek oldukça çok ülkesindeki performansları ile turizmi sanat yolu ile arttırmayı hedefliyor.Bölgesinde ve dünyada lider ülke olmayı hedefleyen Türkiye, büyüyen sanayi ve ekonomisi, gelişen turizmi ve siyasi etkinliğinin yakınında kültür sanatta da “ben de varım” diyor. Yurt içerisinde tarihi mekanlarda opera ve bale sahneleyerek yabancı turistlerin alakasıni […]

Turkiye-Dunyanin-Zihnine-Sanatla-GirecekDevlet Opera ve Balesi, yurt dışında Avrupa’dan Orta Asya’ya, Afrika’dan Çin’e, dünyanın pek oldukça çok ülkesindeki performansları ile turizmi sanat yolu ile arttırmayı hedefliyor.
Bölgesinde ve dünyada lider ülke olmayı hedefleyen Türkiye, büyüyen sanayi ve ekonomisi, gelişen turizmi ve siyasi etkinliğinin yakınında kültür sanatta da “ben de varım” diyor.

Yurt içerisinde tarihi mekanlarda opera ve bale sahneleyerek yabancı turistlerin alakasıni çeken Devlet Opera ve Balesi (DOB), yurt dışında Avrupa’dan Orta Asya’ya, Afrika’dan Çin’e, dünyanın [r] pek oldukça çok ülkesindeki performanslarıyla turizmi sanat yolu ile arttırmayı ve çeşitli kanallarda yayımlanan etkinlikleri ile Türkiye’nin bir kültür sanat ülkesi algısı oluşturmayı amaçlıyor.

Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü Rengim Gökmen, AA muhabirine Türkiye’nin opera ve balede geldiği noktayı yorumlayarak, “DOB, son yıllarda Türkiye’yi sanat yolu ile dünyadaki tüm ülkelerin, toplumların zihinlerine kazıma hamlesi başlattı” diye konuş-tu.

Opera ve balenin hiçbir dil barajına çarpmadan, dünyanın her kesiminden ve her ülkesinden belli bir kültür olgunluğuna erişmiş insanlara bir şeyler ifade ettiğini anımsatan Gökmen, bu sanatın Türkiye’yi dünyaya açabilmek için en ehemmiyetli araçlardan biri olduğunu söyled i.

Gökmen, “Türkiye’nin dünyaya açılan yüzü şeklinde opera ve baleyle gurur duyduğunu” vurguladı. Gökmen, öncelikle yurt içerisindeki turistleri gösterilere çekerek, ardından da yurt dışında yapılabilir tanıtımlar ve sahne temsilleri ile “Türkiye’nin bir kültür sanat ülkesi” olduğu algısını yerleştirmeyi amaçladıklarını dile getirdi.

Yabancı turist, opera ve baleyle cezbedilecek

Bu kapsamda, Aspendos Opera ve Bale ve İstanbul ili Opera Festivalleri’nin tanıtım TV filmleri ve reklamlarının uluslararası klasik müzik kanalı Metro’da büyük etki yarattığını söyleyen Gökmen, “Sanat kanallarında Türkiye’yi, turistleri geleneksel misafirperverlik çerçevesinde sanat ve kültürle ağırlamaya hazır bir ülke şeklinde tanıtmaya katkıda bulunmak istiyoruz. Önümüzdeki se-ne bu ağı daha da genişleterek Türkiye’nin yurt dışı tanıtımına ağırlık vermeye çalışacağız” diye konuş-tu.

Gökmen, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğünün de Türkiye’nin yurt dışındaki tanıtım TV filmlerinde opera bale gösterileri ile festival görüntülerini talep ettiklerini ve önümüzdeki yıllarda sanatsal içeriklerin de Türkiye’nin imajına katkıda bulunmak için reklam görsellerinde yer alacağını diye konuş-tu.

Opera ve bale eserlerini Topkapı Sarayı, Rumeli Hisarı, Aya irini Müzesi gibi tarihi mekanlarda sahnelenmesine ehemmiyet verdiklerini ve turistlerin de tarihi mekanlara daha oldukça çok ala-ka gösterdiklerini ifade eden Gökmen, şunları dile getirdi:

“DOB, son yıllarda Türkiye’yi sanat yolu ile dünyadaki tüm ülkelerin, toplumların zihinlerine kazıma hamlesi başlattı. Biz özel olarak fark-lı tarihi mekanları kullanmaya çalıştık ki bu mekanları kültür ve sanat yolu ile tanıtalım. Örneğin Topkapı Sarayı’nın Babüssaade kapısının temsil esnasında görüntülenmesi ve bunun uluslararası kanallarda yayımlanması Türkiye’ye alaka-yı arttırıyor. Önümüzdeki yıllarda bunların sayısını arttırarak, Denizli’deki Hieropolis, Side, Facelis Antik Tiyatrolarda da gösteriler gerçekleştireceğiz.”

AA – TUÄ�BA ÖZGÜR DURMAZ
Kaynak: AA

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz