Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Turkcell Gelirde Tarihi Rekor Yakaladı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 23 Ağustos 2013 - 12:53:19
Turkcell Gelirde Tarihi Rekor Yakaladı

Turkcell gelirde tarihi rekor yakaladı…Turkcell, 2013 yılı’ün ikinci çeyreğinde gelirlerini yıllık bazda yüzde 11 arttırarak, tarihi itibarı ile bir çeyrekte elde ettiği en yüksek gelire ulaştı.Turkcell, 2013 yılı ikinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Turkcell Grup gelirleri, bir önceki sene-ye göre yüzde 11 oranında büyüyerek 2,86 milyar lira oldu. Bu büyümede; Türkiye’de yüzde 4 […]

Turkcell-Gelirde-Tarihi-Rekor-YakaladiTurkcell gelirde tarihi rekor yakaladı…
Turkcell, 2013 yılı’ün ikinci çeyreğinde gelirlerini yıllık bazda yüzde 11 arttırarak, tarihi itibarı ile bir çeyrekte elde ettiği en yüksek gelire ulaştı.
Turkcell, 2013 yılı ikinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı.

Turkcell Grup gelirleri, bir önceki sene-ye göre yüzde 11 oranında büyüyerek 2,86 milyar lira oldu.

Bu büyümede; Türkiye’de yüzde 4 oranında artan ses gelirleri, akıllı cihaz kullanımının gelişimiyle yüzde 42 oranında artan mobil internet [r] gelirleri ve yüzde 29 oranında büyüyen grup firmalerinin katkısı etkili bir şekilde oldu.

Grup AVFÖK, bir önceki sene-ye göre yüzde 12 artışla 869 milyon lira, net kar ise 556 milyon TL şeklinde gerçekleşti. ޞirketlerin operasyonel verimliliği ve pazardaki başarı göstergelerinden biri olan VFÖK (Vergi-Faiz öncesinde Kar) ise bir önceki sene-ye göre yüzde 15 artışla 502 milyon lira oldu.

Turkcell Türkiye’nin abone sayısı bir önceki sene-ye göre değişmezken, 2013 yılı’ün ikinci çeyreğinde bir yıl öncesine göre 1,2 milyon faturalı abone kazandı. Bu çeyrekte yurt içerisinde 34,7 milyon abonesi bulunan Turkcell, yurt dışı iştiraklerinin de eklenmesiyle 9 ülkede 69,5 milyon aboneye ulaştı.

ARPU( Abone Başı Aylık Ortalama Gelir) ; faturalı abone oranındaki yükseliş ve mobil genişbant gelirlerindeki artış sayesinde yıllık yüzde 8 artarak 22,3 lira olurken, MOU (Abone Başı Aylık Ortalama Kullanım) ise artan paket kullanımları ile yüzde 8 büyüyerek aylık 269 dakikaya ulaştı.

Akıllı telefon sayısı 8 milyona yaklaştı

Turkcell’in mobil internet gelirleri yıllık bazda yüzde 42 oranında artarak ikinci çeyrekte 340 milyon lira oldu. Mobil internet ve servis gelirlerinin artmasındaki en büyük etken; ikinci çeyrekte 620 bin abonenin daha akıllı telefon kullanmaya başlaması ile birlik-te yüzde 24 seviyesine ulaşan akıllı cihaz penetrasyonu oldu. Böylece Turkcell şebekesindeki akıllı telefon sayısı 8 milyona yaklaştı.

Turkcell, yeni lanse ettiği Türkiye’nin ilk yerli akıllı telefonu “Turkcell T40” ile bu rakamı daha da artırmayı hedefliyor. 2009 yılındaki 3G lansmanından bugüne geçen 4 sene-de Turkcell müşterilerinin abone başı ortalama mobil internet kullanımı 54 kat artarken aynı dönemde kullanılan Megabyte başına ortalama birim fiyat ise yüzde 95 oranında azaldı.

Turkcell’in rekor gelirlerinde yurt içerisindeki ve yurt dışındaki grup firmalerinin başarılı performansları da etkili bir şekilde oldu. Gelirleri yıllık bazda yüzde 37,3 büyüyerek 222,7 milyon liraya ulaşan Turkcell Superonline, fiber interneti 500 bininci haneye taşıma başarısını gösterdi. ޞirketin 2. Çeyrek AVFÖK marjı ise yüzde 26,1 oldu.

Ukrayna operasyonu ise başarılı bölgesel büyüme stratejisi ile gelirlerini Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre dolar bazında yüzde 12,4 artırarak 112,5 milyon dolara taşırken, yüzde 31,8 AVFÖK marjı söyledi. ޞirketin toplam üç ay aktif abone sayısı bir sene-de 1,2 milyon artarak 8,6 milyon oldu.

Turkcell, 2013 yılı’ün ilk yarısında hem abonelerin günlük yaşamını kolaylaştırmak hem de firmalere verimlilik katmak maksadı ile pek çok yeni ürün ve servisi hayata geçirdi.

Bu servislerden; belediye otobüsü tini cep telefonundan ödemeye olanak sağlayan ve ޞanlıurfa’da kullanılan “Urfakart”, maç tlerinin cep telefonundan alınabildiği “Turkcell akıllı t” ve “SMS Plus” en oldukça çok önplanaçıkanlar oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell, Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Turkcell olarak, sürekli olduğu gibi, stratejik öncelikler doğrultusunda müşterilere odaklanarak inovasyon ve operasyonel mükemmeliyet ile en eşsiz müşteri deneyimini sunmaya devam ettiklerini söyled i.

Mobilite, internet, akıllı cihaz ve uygulama alanlarındaki yüksek potansiyelin müşteriler için oldukça çok daha fazla değere dönüştürebilineceğine inandıklarını ve bu doğrultudaki yatırımları devam ettirdiklerini anımsatan Ciliv, sağladıkları başarıdaki katkılarından dolayı müşterilerine, çalışanlarına, iş ortaklarına ve hissedarlara teşekkür etti.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz