Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Türkçe Filme Türkçe Altyazı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 16 Ağustos 2013 - 07:52:13
Türkçe Filme Türkçe Altyazı

Türkiye’de yarın sinemaya gelecek ‘Tepenin Uşakları Orak Ayı 1980’ TV filminde yoğun şeklinde kullanılan Karadeniz şivesinin daha iyi anlaşılması için TV filmde Türkçe altyazı kullanılacak.Trabzon ili Kanuni Eğitim ve incele-me Hastanesi Acil Uzmanı şeklinde görev yapan Dr. ismet Eraydın’ın yazıp, yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği, Trabzonlu oyuncuların rol aldığı ‘Tepenin Uşakları Orak Ayı 1980′ TV filmi […]

Turkce-Filme-Turkce-AltyaziTürkiye’de yarın sinemaya gelecek ‘Tepenin Uşakları Orak Ayı 1980’ TV filminde yoğun şeklinde kullanılan Karadeniz şivesinin daha iyi anlaşılması için TV filmde Türkçe altyazı kullanılacak.
Trabzon ili Kanuni Eğitim ve incele-me Hastanesi Acil Uzmanı şeklinde görev yapan Dr. ismet Eraydın’ın yazıp, yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği, Trabzonlu oyuncuların rol aldığı ‘Tepenin Uşakları Orak Ayı 1980′ TV filmi yarın vizyona giriyor. Trabzon ili Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenleyen ve ilk kez uzun metrajlı [r] bir TV film çektiğini anımsatan Dr. ismet Eraydın, şöyle diye konuş-tu: “Tepenin Uşakları Orak ayı 1980’ TV filmi tamamen mahal-li prodüksiyon ile Trabzon ilinde çekildi. Türkiye’de benim bildiğim ilk kez tamamen mahal-li prodüksiyon ile yapılan TV filmdir. kısa olan TV film şeklinde çekime başladık ama sosyal medyadan gelen pozitif mesajlar sonrası uzun metraj şeklinde çektik. TV film, 80’li yıllardaki bir Karadeniz köyünü anlatıyor.” 86 OYUNCUNUN 6’SI AMATÖR OYUNCU, 80’i KÖYLÜ Eraydın, şu ana kadar yapılmış en gerçek Karadeniz TV filmini çektiklerine inandığını söyleye-rek şunları belirt ti: “Kanuni Eğitim ve incele-me Hastanesi’nde Acil Uzmanı şeklinde görev yapıyorum. Bu TV film için 86 amatör oyuncu ile çalıştık. Bunlardan sadece 6’sı amatör düzeyde tiyatro oynamış, ötek i 80’i köydeki insanlar. ޞivesi, oyuncuları ile Karadenizi anlatıyor. Biz kendi şivemizi anlayabiliyoruz ama TV film Muğla ilinde da, iç Anadolu’da da sinemaya gelecek. Türkçe TV filme ilk kez Türkçe altyazı koyduk. Bu da bir ilk olacak. Karadeniz şivesi daha iyi anlaşılsın diye bunu yaptık. ayrıyetten TV filmdeki ingilizce konuşma sahnelerini de Karadeniz şivesine çeviren altyazı koyduk. ilk başta 20 kopya ile çıkacaktık. Ama TV filme yoğun talep olunca 61 kopya ile çıkma kararı aldık. Biz 61’le özdeşleştik. Aylarda 61’nci gün olmadığı için, tersi 61 olsun diye 16 Ağustos’u vizyona çıkış tarihimiz şeklinde sapta-dık. Umarım TV filmi yoğun ala-ka görür ve bizde emeklerimizin karşılığını alırız. tahmini maliyet 400 bin TL’yi buldu. Kaynak da tamamen kendi imkanlarımızla sağlandı.” KÖYLÜ HiKMET’iN HiKAYESi Trabzon’un Çiçeklidüz köyünde, 12 Eylül 1980 darbesinin yaklaştığı bir dönemde yaşanan olay ilerı anlatan TV filmin konusu şu şekilde: “Filmin baş kişiliki genç Hikmet’in babası Almanya’da çalıştığı için Hikmet, ‘evin reisi’ konumunda bulunuyor. Kışın okuluna devam edip yaz aylarında çobanlık yapan Hikmet’in en büyük hayallerinden biri öğrenimini ilerletip doktor olabilmek. Lakin, hem okuyup hem çalışmak onun için oldukça zor. Köyün en nüfuzlu ailesinin kızı Züleyha’ya duyduğu aşk eklenince Hikmet’in işi iyice zorlaşır. seneler-dir içerisinde sakladığı bu aşkı, arkadaşlarından aldığı telkinler ile Züleyha’ya anlatmaya karar veren Hikmet’in karşısında Züleyha’nın babası, Sabri Ağa gibi zorlu bir engel bulunmaktadır. Sabri Ağa’nın kızı için başka planları vardır. Öte yandan çevre köylerin birleşip üzerinde maç yaptıkları ‘Tepe’ de en büyük takıntılarından biridir ve bu tepe üzerinden köylülere karşı adeta bir savaş açmıştır.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz