Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Tüm Ülkeler Büyük Bir Sınavla Karşı Karşıya
  • Ana Sayfa » Haber
  • 23 Ağustos 2013 - 12:59:04
Tüm Ülkeler Büyük Bir Sınavla Karşı Karşıya

Tüm ülkeler büyük bir sınavla karşı karşıya…Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Genel Direktörü Üzümcü ile görüşen Bakan Davutoğlu “insanlık facialarından birine şahit olduğumuz bugünlerde bütü n ülkeler çok büyük sınavla karşıkarşıya” diye konuş-tu.Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ingiltere’nin başkenti Londra’daki temasları çerçevesinde Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Genel Direktörü Ahmet Üzümcü ile görüştü. Ritz otelinde yapılan görüşme öncesinde açıklamada bulunan […]

Tum-Ulkeler-Buyuk-Bir-Sinavla-Karsi-KarsiyaTüm ülkeler büyük bir sınavla karşı karşıya…
Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Genel Direktörü Üzümcü ile görüşen Bakan Davutoğlu “insanlık facialarından birine şahit olduğumuz bugünlerde bütü n ülkeler çok büyük sınavla karşıkarşıya” diye konuş-tu.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ingiltere’nin başkenti Londra’daki temasları çerçevesinde Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Genel Direktörü Ahmet Üzümcü ile görüştü.

Ritz otelinde yapılan görüşme öncesinde açıklamada bulunan Davutoğlu, “En büyük insanlık facialarından birine şahit olduğumuz bugünlerde uluslararası örgütler ve bütü n alaka-lı ülkeler büykü bir sınavla karşı karşıya. [r] Son 2 gün içerisinde insanlık vicdanını derinden yapılmışnden etkileyen, hepimizi çok büyük hüzne gark eden videolar, fotoğraflar gördük” diye konuş-tu.

insanlık tarihinde oldukça çok büyük zalimliklerin ve acıların yaşandığını anımsatan Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Ancak uluslararası hukukun böylesine geliştiği, hukuk çerçevesinde bu tür dramların engellenmesi sonucu oldukça çok önemli normların oluştuğu bir dönemde bunun gerçekleşmiş olması aslında uluslararası sistemin bazen ne kadar kırılgan olabileceğin en ehemmiyetli göstergelerinden birisi. Bu ehemmiyetli meselede uluslararası hukukun bir manada alandaki uygulamasını yönlendirmek, yönetmek bu meselede katkıda bulunmak üzere kurulan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün başında genel direktör şeklinde oldukça çok deneyimli diplomatımız Sayın Ahmet Üzümcü’nün bulunması, ülkemiz için de insanlık için de bir şanstır. Böyle günler, oldukça çok etkin bir şekilde devreye girilmesi, bu olay ilerın takibi ve engellenmesi için adım atılması gereken günler. Sayın Üzümcü ile daha ev-vel pek çok kez örgütün binasında bir araya gelmiştik. Son şeklinde da Suriye ile alaka-lı araştır-ma heyeti oluştuğunda ve genel sekreter çAğrı ilinde yer aldı ğında bir araya gelmiştik.” 

“Ümit ederiz ޞam engelleyici bir tutum takınmaz”

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile iki gün ev-vel görüştüğünde, şu anda ޞam’da bulunan araştır-ma heyetinin hız-la hadisenin geçtiği bölgelere gitmesi konusunda çAğrı ilinde yer aldı ğınu ifade eden Bakan Davutoğlu, “Dün de 35 ülke , bu araştır-ma heyetinin yetkisinin genişletilmesi ve uzatılması yönünde bir müracaatta bulunduk. Bu müracaat da yani BM Genel Sekreterliği tarafından ޞam yönetimine iletildi. Ümit ederiz bu meselede ޞam engelleyici bir tutum takınmaz. Suriye rejimi zaten bu meselelerde daha ev-vel de oldukça çok önemli şüpheler altındaydı. Suriye’nin bu örgüte üye olmaması, uluslararası hukukun dışında kalma çabası dahi rejimi zanlı konuma getiriyor. ޞimdi bu şüphelerin zail olması için ve nihai bir neticeye ulaşılması için araştır-ma heyetinin bir an ev-vel bu mahallere gitmesi için engel çıkarılmaması gerekir” ifadelerini kullandı.

“BM mekanizmasının en etraflı şekilde uygulanmasını beklemekteyiz”

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Genel Direktörü Ahmet Üzümcü de BM araştır-ma heyetine kimyasal silahların yasaklanması örgütü şeklinde katkıda bulunduklarını söyledi.

“ޞu anda 9 uzmanımız bu araştırma komisyonunda yer almaktadır. Geçtiğimiz hafta pazar gününden itibaren ޞam’da bu görevi yürütmektedir” diyen Üzümcü, sözlerini şöyle devam ettirdi:

“Son gelişmelerden ve kimyasal silahların kullanım iddialarından mutlaka kaygı duymaktayım. Bu iddiaların en etraflı şekilde soruşturulması ve gerçeklerin ortaya çıkarılması için BM Genel Sekreteri’nin yaptığı çağrıya destek vermekteyim. ޞam’daki görevlilerin bunu kolaylaştıracaklarını beklemekteyiz. Suriye kimyasal silahların yasaklanması sözleşmesine üye olmayan 7 ülkeden birisidir. Dolayısı ile bizim örgüt şeklinde üye ülkelere uygulamakta olduğumuz araştırma imkanlarından ziyade BM’nin mekanizmasını uygulamak halindayız. Bu mekanizmanın en etraflı şekilde uygulanmasını beklemekteyiz.”

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bugün Londra’dan, italya’nın başkenti Roma’ya geçecek.
Kaynak: AA

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz