Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

TÜBİTAKtan X-ray Yerine Geçecek Cihaz
  • Ana Sayfa » Haber
  • 23 Ağustos 2013 - 12:50:06
TÜBİTAKtan X-ray Yerine Geçecek Cihaz

TÜBİTAKtan x-ray yerine geçecek cihaz…TÜBiTAK x-ray sistemini rafa kaldırabilir bir sistem geliştirdi. Türk mühendislerin geliştirdiği yeni sistem sayesinde bomba, silah, bıçak ve uyuşturucu taşıyan insanlar 10 m uzaktan tespit edilebilecek.TÜBiTAK öncülüğünde, misafirin üzerindeki tehlikeli maddelerin 10 m mesafeden tespitini sağlayabilir bir tasarım hayata geçiriliyor. Milli Savunma Bakanlığı Ar-Ge Teknoloji Dairesi Başkanlığı, TÜBiTAK MAM Malzeme Enstitüsü, […]

TUBiTAKtan-X-ray-Yerine-Gececek-CihazTÜBİTAKtan x-ray yerine geçecek cihaz…
TÜBiTAK x-ray sistemini rafa kaldırabilir bir sistem geliştirdi. Türk mühendislerin geliştirdiği yeni sistem sayesinde bomba, silah, bıçak ve uyuşturucu taşıyan insanlar 10 m uzaktan tespit edilebilecek.
TÜBiTAK öncülüğünde, misafirin üzerindeki tehlikeli maddelerin 10 m mesafeden tespitini sağlayabilir bir tasarım hayata geçiriliyor.

Milli Savunma Bakanlığı Ar-Ge Teknoloji Dairesi Başkanlığı, TÜBiTAK MAM Malzeme Enstitüsü, Uluslararası Yüksek Teknoloji Laboratuvarı ve BiLKENT NANOTAM ortaklığı ile ‘Terahertz Görüntüleme Sistemi’ adında bir tasarım hazırlandı.

Bilim, [r] Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBiTAK öncülüğünde geliştirilen tasarımde, x-ray cihazlarından üstün bir sistem geliştirildiğini açıkladı. Ergün, uzaktan algılama şeklinde bilinen sistem ile bomba, silah, bıçak ve uyuşturucu taşıyan misafirin 10 m uzaklıktan tespit edilebileceğini diye konuş-tu. Türkiye’de ilk kez geliştirilen cihazın sivil ve askeri tesislerde kullanılabileceğini açıklayan Ergün, yeni sistemin insan sağlığı üzerinde hiçbir zararının bulunmadığını belirt ti.

‘SAĞLIK iÇiN ZARARSIZ’

Milliyet’in haberine göre, Ergün, yeni geliştirilen sistemin askeri ve sivil tesis girişlerinde kullanılan x-ray teknolojisine tamamlayıcı alternatif olacağını belirterek, şunları söyledi:

“Sistem ile 10 m uzaklıkta 3 santimetre çözünürlükte görüntü alınacak. Elde edilecek görüntüyle üzerinde silah, bıçak ve bomba gibi tehlikeli obje taşıyan insanlar güvenli bir uzaklıktan tespit edilecek. Bunun yakınında savunma sanayi, ulusal güvenlik, havacılık ve uzay sanayisinde kullanılan fiber kompozit malzemelerin üretim öncesinde kalite ve homojenite checkü, biyoloji ve sağlık bilimleri, tahribatsız ölçümlendirme, gıda ve tarımsal ürünlerin kalite checkü yapılabilecek. Uyuşturucu ve yasa dışı kimyasal malzemelerin tespiti de 10 mye kadar yapılabilecek.”

Sistemin ötek i teknolojilere göre üstün yönlerinin olduğunu da açıklayan Ergün, “Sağlık için zararsız olması ve güvenli bir mesafeden görüntü alabilmesi nedeni ile hamilelere ve çocuklara yönelik de kullanılabilecek” diye konuş-tu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz