Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Tübitaktan Bomba Buluş
  • Ana Sayfa » Haber
  • 23 Ağustos 2013 - 12:49:58
Tübitaktan Bomba Buluş

Tübitaktan Bomba Buluş…TÜBiTAK’ın x-ray cihazı tehlikeyi 10 mden fark edecek..Türkiye’de kritik devlet tesislerine yönelecek tehditleri yaklaşmadan engelleyecek bir sistem geliştirildi. Askeri ve sivil tesislere yerleştirilecek cihaz ile bomba, silah, bıçak ve uyuşturucu taşıyan insanlar 10 m uzaktan tespit edilebilecekMilliyet’ten Mithat Yurdakul’un haberine göre, TÜBiTAK öncülüğünde, misafirin üzerindeki tehlikeli maddelerin 10 m mesafeden tespitini sağlayabilir bir […]

Tubitaktan-Bomba-BulusTübitaktan Bomba Buluş…
TÜBiTAK’ın x-ray cihazı tehlikeyi 10 mden fark edecek..
Türkiye’de kritik devlet tesislerine yönelecek tehditleri yaklaşmadan engelleyecek bir sistem geliştirildi. Askeri ve sivil tesislere yerleştirilecek cihaz ile bomba, silah, bıçak ve uyuşturucu taşıyan insanlar 10 m uzaktan tespit edilebilecekMilliyet’ten Mithat Yurdakul’un haberine göre, TÜBiTAK öncülüğünde, misafirin üzerindeki tehlikeli maddelerin 10 m mesafeden tespitini sağlayabilir bir [r] tasarım hayata geçiriliyor. Milli Savunma Bakanlığı Ar-Ge Teknoloji Dairesi Başkanlığı, TÜBiTAK MAM Malzeme Enstitüsü, Uluslararası Yüksek Teknoloji Laboratuvarı ve BiLKENT NANOTAM ortaklığı ile ‘Terahertz Görüntüleme Sistemi’ adında bir tasarım hazırlandı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBiTAK öncülüğünde geliştirilen tasarımde, x-ray cihazlarından üstün bir sistem geliştirildiğini açıkladı. Ergün, uzaktan algılama şeklinde bilinen sistem ile bomba, silah, bıçak ve uyuşturucu taşıyan misafirin 10 m uzaklıktan tespit edilebileceğini diye konuş-tu. Türkiye’de ilk kez geliştirilen cihazın sivil ve askeri tesislerde kullanılabileceğini açıklayan Ergün, yeni sistemin insan sağlığı üzerinde hiçbir zararının bulunmadığını belirt ti.“HAMiLELERE ZARARSIZ”

Ergün, yeni geliştirilen sistemin askeri ve sivil tesis girişlerinde kullanılan x-ray teknolojisine tamamlayıcı alternatif olacağını belirterek, şunları söyledi:

“Sistem ile 10 m uzaklıkta 3 santimetre çözünürlükte görüntü alınacak. Elde edilecek görüntüyle üzerinde silah, bıçak ve bomba gibi tehlikeli obje taşıyan insanlar güvenli bir uzaklıktan tespit edilecek. Bunun yakınında savunma sanayi, ulusal güvenlik, havacılık ve uzay sanayisinde kullanılan fiber kompozit malzemelerin üretim öncesinde kalite ve homojenite checkü, biyoloji ve sağlık bilimleri, tahribatsız ölçümlendirme, gıda ve tarımsal ürünlerin kalite checkü yapılabilecek. Uyuşturucu ve yasa dışı kimyasal malzemelerin tespiti de 10 mye kadar yapılabilecek.”

Sistemin ötek i teknolojilere göre üstün yönlerinin olduğunu da açıklayan Ergün, “Sağlık için zararsız olması ve güvenli bir mesafeden görüntü alabilmesi nedeni ile hamilelere ve çocuklara yönelik de kullanılabilecek” diye konuş-tu.TERAHERTZ NEDiR?

Elektromanyetik spektrumun mikrodalga ile kızıl ötesi bölgenin arasına denk gelen bir aralıkta bulunan tahmini kağıt kalınlığı boyutlarında dalga boyuna malik ışınımlara terahertz ışınımı deniliyor.Havalimanında kuyruk azalacak

Havaalanı ve güvenlik tesislerinde kullanılan x-ray cihazlarının çanta, giysi ve eşyaları check etmekte kullanıldığını, misafirin da manyetik algılayıcı çemberlerden geçirildiğini hatırlatan Bakan Ergün, bazen yolcuların ayakkabılarının dahi x-ray cihazına sevk edil-diğini belirtti. Bu işlemlerin uzun kuyrukların oluşmasına nede n olduğunu aktaran Ergün, zararsız terahertz ışınımları sayesinde yolcuların güvenlik çemberinden direkt geçebilir duruma geleceğini sözlerine ekledi.

2015’te teslim…

Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Bahattin Türetken, Terahertz Görüntüleme Sistemi’nin görüntülenecek hedefe herhangi bir sinyal göndermeden çalıştığını belirt ti. Sistemin aşırı sis altında görüntüleme yapabilecek kabiliyette olduğunu anlatan Türetken, “Farklı biyolojik, kimyasal ve patlayıcı maddelerin izleri 0.1-3 terahertz frekans bandında elde edilecek ve üzerinde tehlikeli obje taşıyan insanlar güvenli bir uzaklıktan tespit edilecek. 2015’te tamamlanarak teslim edilecek” diye konuş-tu.

TÜBiTAK MAM Malzeme Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Bahadır Tunaboylu da terahertz teknolojilerinin insanlığın yaşamına etki edecek 10 teknolojiden biri olduğuna dikkat çekti.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz