Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Tiryakilerin İlaç Parası Devletten
  • Ana Sayfa » Haber
  • 19 Ağustos 2013 - 08:56:57
Tiryakilerin İlaç Parası Devletten

Tiryakilerin ilaç parası devletten…Sigarayı bırakmak arzulayan tiryakilerin kullanması gereken ilaçlar SGK kapsamına alınıyor.Daha ev-vel polikliniklere başvuranlara yazılan ilaçlar Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz şeklinde verilirken, uygulamada sorun-lar yaşanıyordu. Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) görüşmesinde bağımlıların kullanacağı bütü n ilaçların SGK tarafından ödeme listesine alınmasına karar verildi. Böylece polikliniklere başvuran tiryakilerin tedavi hizmetlerinin arkasından alması […]

Tiryakilerin-ilac-Parasi-DevlettenTiryakilerin ilaç parası devletten…
Sigarayı bırakmak arzulayan tiryakilerin kullanması gereken ilaçlar SGK kapsamına alınıyor.
Daha ev-vel polikliniklere başvuranlara yazılan ilaçlar Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz şeklinde verilirken, uygulamada sorun-lar yaşanıyordu. Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) görüşmesinde bağımlıların kullanacağı bütü n ilaçların SGK tarafından ödeme listesine alınmasına karar verildi. Böylece polikliniklere başvuran tiryakilerin tedavi hizmetlerinin arkasından alması gereken ilaçların geri [r] ödemesi sağlanacak.

BAKANLIK KARޞILIYORDU

Türkiye genelinde yer alan 402 sigara bırakma polikliniğine başvuran sigara tiryakilerinin tedavi süreçleri ve tedavi sonrası kullandığı ilaçlar Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmıyor, Sağlık Bakanlığı kendi bütçesinden ödeme yapıyordu. faka t bu sistemde yaşanan sorun-lar Bakanlık ve SGK’yı harekete geçirdi. Yapılan görüşmelerin arkasından polikliniklerde tedavi gören hastaların ilaçlarının SGK tarafından karşılanması kararı alındı.

YENi iLAÇLAR GETiRiLECEK

ޞu an polikliniklerde yurtdışından getirilen Champix ve Zyban adlı ilaçlar kullanılıyor. ilaçların ücretsiz dağıtılmasının, sigarayı bırakmak arzulayanlar in sayısını önemli oranda artıracağını öngören SGK görevlileri, ücretsiz verilen ilaçların sürat-le tükenme aşamasına geldiği için böyle bir karar alındığını belirt ti. Kalan ilaçların faka t tedavisi devam eden hastalara verilebildiğini ifade eden görevli kişiler SGK sistemi ile birlik-te yeni ilaçların da Türkiye’ye getirilmesinin önünün açılacağını diye konuş-tu.

325 bin müracaat, 250 bin kutu ilaç

Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2012 sene-si içerisinde 325 bin 134 şa-hıs sigarayı bırakmak için polikliniklere müracaat etti. 2013 yılı sene-si ilk 5 ayında ise müracaat sayısı 135 bin 582 şeklinde gerçekleşti. Polikliniklere başvuran ve yapılan tetkikler netice-si ilaç kullanması gereken sigara bağımlılarına 250 bin ilaç satıldı. ilk etapta bu ilaçlar Sağlık Bakanlığı tarafından karşılandı.Lütfi ERDOĞAN / Haberturk

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz