Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Terörün Gölgesinde Kalan Sorun
  • Ana Sayfa » Haber
  • 19 Ağustos 2013 - 12:29:35
Terörün Gölgesinde Kalan Sorun

Terörün gölgesinde kalan sorun…Çözüm süreci ile PKK’lıların kırsal alanı terk etmesinden sonra Diyarbakır,Muş ili ve Batman ilinde aileler arasında arazi anlaşmazlığı nedeni ile olan kanlı çatışmalar dikkatleri başka bir yöne çevirdi.Diyarbakır ili – Çözüm süreci ile PKK’lıların kırsal alanı terk etmesinden sonra Diyarbakır,Muş ili ve Batman ilinde aileler arasında arazi anlaşmazlığı nedeni ile olan 3 […]

Terorun-Golgesinde-Kalan-SorunTerörün gölgesinde kalan sorun…
Çözüm süreci ile PKK’lıların kırsal alanı terk etmesinden sonra Diyarbakır,Muş ili ve Batman ilinde aileler arasında arazi anlaşmazlığı nedeni ile olan kanlı çatışmalar dikkatleri başka bir yöne çevirdi.
Diyarbakır ili – Çözüm süreci ile PKK’lıların kırsal alanı terk etmesinden sonra Diyarbakır,Muş ili ve Batman ilinde aileler arasında arazi anlaşmazlığı nedeni ile olan 3 ayrı çatışmada 26 şahsıın ölmesi ve 40 şahsıın yaralanması, dikkatleri terörün gölgesinde kalan sosyal soruna çevirdi. Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji [r] Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rüstem Erkan, ister istemez örgütün silahlı güçlerinin bölgede insanlar üzerinde bir check kurduğunu belirterek, “Kırsal alanda yaşamın yenide n dan canlanması, bu alandan hem örgütün hem de devlet güvenlik güçleri belli bir oranda çekilmesiyle berabe r, eski sıkıntı-lar yenide n dan su yüzüne çıkmaya başlıyor” diye konuş-tu.

Diyarbakır’ın Bismil ve Hazro ile Muş’un Bulanık ilçeleri ve Batman ili Aydınkonak köyünde aileler arasında arazi anlaşmazlığı gibi nedenler ile çıkan ve 26 şahsıın öldüği 40 şahsıın yaralandığı çatışmaları değerlendiren Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rüstem Erkan, sarsıcı açıklamalarda tespit edil-di. Prof. Dr. Erkan şunları belirt ti:

“Yüzyıllardır bu bölgede şiddet, kan davası, töre gibi olay ilerda oldukça çok sayıda insan ölüyordu. Anca k, son yıllarda bu olay ilerda bir azalma vardı. Bölgenin tüm enerjisinin, duygu dünyasının, düşünce dünyasının belli bir ölçüde Kürt problemi na yoğunlaşmış olması, ötek i sorunları belli bir ölçüde tali sıkın-tı haline getiriyordu. Bir de ister istemez örgütün silahlı güçleri bölgede bir check kurmuştu insanlar üzerinde. Yani oldukça çok fazla örgüt dışında bu olay ilera fazla girişilmiyordu. Çözüm sürecinde bu sıkıntı-lar yenide n dan su yüzüne çıkmaya başladı. Kırsal alanda yaşamın yenide n dan canlanması, bu alandan hem örgütün hem de devlet güvenlik güçleri belli bir oranda çekilmesiyle berabe r, eski sıkıntı-lar yenide n dan su yüzüne çıkmaya başlıyor. genelikle kuzenler arasında olay iler çıkıyor. Beni endişelendiren genç kuşağın bu töre gibi olay ilerdan uzak durması gerekirken, eski kuşaklar gibi yenide n dan bu olay ilera silahlı bir çözüme ya datoprak meselesini silahlı şeklinde halletmeye çalışmasıdır.”

‘BÖLGEDE HER KÖYDE, HER AiLEDE oldukça çok FAZLA SiLAH VAR’

Sosyolog Prof. Dr. Erkan, bölgede baraj yapımları nedeni ile toprakların değerlenmiş olmasının, büyük ölçüde burada bir rant konusunu da ortaya çıkardığını önplanasürerek sözlerini şöyle devam ettirdi:

“Bölgede hep Kürt proble-mi sonucu odaklanmaya çalışıyoruz. ehemmiyetli bir sorun, çözülmesi gereken bir sorun. Ama, bölgenin bu olay ilerda olduğu gibi ötek i ehemmiyetli sosyal sorunları da vardır. ‘Kürt problemi nun çözülmesi ile bu sıkıntı-lar ortadan kalkacak’ yaklaşımı doğru bir yaklaşım değildir. Bölgenin toplumsal, ekonomik ve geleneksel yapısı bu tür sorunları yaratan durumdadır. Benim endişem bu tür sıkıntıla-rın artacağı yönde bir eğilim var. ޞuna da dikkat etmek gerekli. Demek ki oldukça çok fazla silah var. Bölgedeki her yerde, her ailede ve her köyde fazla silah var. Bir de ve problemi n çözümünde diyalog kapanmış gibi. Yani en küçük bir hadisede konuşarak, tartışarak en küçük proble-mi müzakere ile çözmek yerine, ailelerde şiddete başvurma eğilimi oldukça çok fazla. Yani bölgede giderek şiddete alışma, şiddet ile sıkın-tı çözme gibi bir eğilim ortaya çıkmış görünüyor. Ben bundan endişe duyuyorum.”

DTK: BU KAVGALAR UZLAޞI iÇiN BÜYÜK TEHLiKE

Demokratik Toplum Kongresi’nden (DTK) aynı mesele ile alaka-lı yapılan yazılı açıklamada ise şöyle denildi:

“Bu olay ilerın ardı ardına Muş, Bismil, Hazro ve Batman ilinde yaşanması tesadüf şeklinde ele alınamaz. neden i ne olursa olsun, bu tür kavgaların Kürt halkını iradesizleştirmek arzulayan sistemden kaynaklı olduğunu görmek gerekli. Ulusal birlik ve toplumsal uzlaşı için çalışmaların yoğunlaştığı bu günlerde bu tür kavgaların çok büyük tehlike arz etmektedir. Bu tür kavgaların önüne geçmek halkımızın tümünün yurtseverlik görevidir. Bu tür geri tartışmalarda ısrar eden ve bu pratiklerini sürdüren kesimlerin 40 yıllık mücadelenin açığa çıkardığı değerlere saygısızlık edeceklerini ve halkımızın gözünde mahkûm olacaklarını ifade etmek gerekir. Bu temelde DTK şeklinde halkımızın bütü n dinamiklerini ve örgütlü yapılarını, bu tür olay ilerın önüne geçmek için harekete geçirmeye çalışıyoruz.” (DHA)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz