Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

TBMM Başkanı Çiçek İşadamlarını Kabul Etti
  • Ana Sayfa » Haber
  • 22 Ağustos 2013 - 09:15:49
TBMM Başkanı Çiçek İşadamlarını Kabul Etti

TBMM Başkanı Çiçek işadamlarını kabul etti… Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, Antalya ili Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak ile birlikt eindeki heyeti, Meclis’te kabul etti. Cemil Çiçek, kabulde yaptığı [r] konuşmada, meslek kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin demokrasinin asli […]

TBMM-Baskani-Cicek-isadamlarini-Kabul-EttiTBMM Başkanı Çiçek işadamlarını kabul etti…

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, Antalya ili Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak ile birlikt eindeki heyeti, Meclis’te kabul etti.

Cemil Çiçek, kabulde yaptığı [r] konuşmada, meslek kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin demokrasinin asli unsurları olduğunu söyled i. Çiçek, “Dünyada özel olarak bölgemizde olup bitenlere baktığımızda, şükürle ifade etmek gerekli ki Türkiye yıl-lar evvel, 90 se-ne ön-ce cumhuriyeti ve sonra da demokrasiyi tercih etti.” diye konuş-tu.

Bunun oldukça çok doğru bir karar olduğunu vurgulayan Çiçek, şöyle devam etti: “Böyle bir tercihi yapanları şükranla anmamız lazım. Başta Aziz Atatürk olmak üzere. O sayededir ki biz bugün bir kısım ülkelerin, komşularımızın yaşadığı sıkıntıları yaşamadık, yaşamıyoruz ya da bu boyutta yaşamadık. daha önce birtakım bazı müdahalelere gitmiş olan iç çalkantılar, sıkıntılarımız oldu ama bugün geldiğimiz noktada cumhuriyet ve demokrasi milletimizin, halkımızın en ehemmiyetli kazanımıdır. Demokrasinin en ehemmiyetli kurumlarından bir tanesi demokrasinin kalbi, rejimin kalbi Meclis’lerdir. Onun için cumhuriyete, demokrasiye, Meclis’e malik çıkmak bence önemli. ޞimdi moda tabirle ‘kırmızı çizgi’ deniliyor. işte hepimizin yaptığımız iş, siyasi görüş, parti anlayışımız ne olursa olsun bu üçüne malik çıkmamız gerekli. Demokrasi yükselen bir değer ve en ehemmiyetli tercih olduğuna göre yapmamız gereken iş demokrasinin standartını yükseltmektir.”

“TÜRKiYE günden güne BÜYÜYOR”

Dünün kalıplarının bugünün ihtiyacını karşılamadığını, Türkiye’nin günden güne büyüdüğünü daha da büyüyeceğini ve gelişeceğini ifade eden Çiçek, nüfusun ve beklentilerin arttığını, bunları karşılayabilir imkanların çeşitlendiğini belirt ti.

“Onun için demokrasinin kalitesini artırmamız bugün Türkiye için en ehemmiyetli gündem konularının başında geliyor.” diyen Çiçek, bunun da merkezinde yeni bir anayasanın bulundu ğunı vurguladı.

Bu süreçte TOBB ve bağlı kuruluşlarının ehemmiyetli destek verdiğini vurgulayan Çiçek, şunları söyledi: “Sizin gayretinize paralel bir çalışma şimdi-lik ortaya koyamadık. Ama bu bizim borcumuzdur. Hem Meclisimizin hem de 4 siyasi partinin size taahhütüdür, borcudur. Siz de bu meselede alacaklısınız. Alacağını vermeyen borçluya karşı da müeyyideleri uygulamanız lazım. Bu oldukça çok açık. politika kurumu şeklinde geldiğimiz noktada, ‘efendim biz söyleriz ama sonra gereğini yapsak da olur, yapmasak da olur’ tarzında bir sorumsuzluğun içerisinde olamayız. Yapabileceğimizi vaat edelim, vaat ettiğimizi de yapalım. Kural budur. Ahlakın da kuralı budur. Bana göre ahlak ta budur en azından. Yapabileceğini vaat et, vaat ettiğini de yap.”

YENi ANAYASA ÇALIޞMALARI

Meclis’teki 4 siyasi partinin böyle bir taahhütü olduğunu yineleyen Çiçek, yeni anayasa için 2 sene-ye yakın bir süredir çalıştıklarını anımsattı.

Yeni bir anayasanın milletin önüne konulması gerektiğini anımsatan Çiçek, Türkiye’nin mevcut anayasa ile yoluna devam etmekte oldukça çok önemli zorluklarla, sıkıntılar ile karşı karşıya kaldığını ve kalacağını belirt ti. Çiçek, “Onun için yol yakınken zaman da fazla kalmadı. Bunu neticelendirmemiz lazım. Bunun imkanı var, fırsatı var. Yeteri kadar görüş aldık, yeteri kadar da konuştuk. ޞimdi bunu yazılı bir metin haline getirip yine sizlerin bilgisine ve değerlendirmesine sunmamız icap edecektir.” diye konuş-tu.

“TÜRKiYE ENERJiSiNi BOޞA HARCAMAMALI”

Türkiye’nin anayasa sorunu ile boğuşup enerjisini, gücünü boşa harcamaması gerektiğini ifade eden Çiçek, şunları belirt ti: “Karşılaştığımız bir oldukça çok sıkın-tı anayasa ile bağlantılıdır. Anayasada o hükümler olduğu sürece bu sorunlara doğru çözüm bulmakta çoğu zaman zorlanıyoruz. Demokrasi öyle süper zeka büyük kurtarıcıların ülke sorunlarını çözdüğü bir rejimin, bir sistemin adı değildir. Doğru kurallar vasat zekalı misafirin devlet ve toplum işlerini yürüttüğü bir sistem, bir atmosfer, bir iklim. Yanlış kural anayasada duruyor. Biz sorunlara doğru çözüm bulmaya çalışıyoruz. Bu mümkün olmaz. Hukuken mümkün olmaz. Olmayınca da siyasi tartışmalar, gerginlikler biraz da buradan kaynaklanıyor. Geldiğimiz nokta itibarı ile bu anayasa pek çok siyasi gerginliğe de temel teşkil ediyor. Tutuklu milletvekilleri… Anayasanın 83. ve 14. maddesini değiştirmeyen politika kurumu… Çözümü yargıdan ya da kişisel ilişkilerden bekliyoruz. Bu oldukça çok doğru bir çözüm tarzı, yolu değil. Başkasından bekleyeceğimize evvela yanlış kuralları değiştirelim. Bunun da tam zamanı işte.”

Bu anayasanın 80 şartlarında yapıldığını, 2013 yılı’e uymadığını ve 19 defa değiştirildiğini anlatan Çiçek, “Uysaydı en temel yasada bu kadar değişiklik olur mu?. Yanlış kuralları bir an ön-ce değiştirip, Türkiye’nin ihtiyacına uygun doğru anayasa hükümlerini metinleştirelim, bir ortam mutabakatla bunu gerçekleştirelim.” diye konuş-tu.

Bunun Türkiye’nin en ehemmiyetli ihtiyacı ve proble-mi şeklinde göründüğüne dikkati çeken Çiçek, “Bunu yapmamız gerekli.” ifadelerini kullandı.

Anayasanın ‘her şey’ olmadığını ve anayasaya olduğundan fazla anlam yüklememek gerektiğini vurgulayan Çiçek, “Anayasa değişince sıkıntıla-rın tümü ortadan kalkabilir değil. Öyle olsa en uygun anayasayı bulur, getirirsiniz.” diye konuş-tu.

faka t anayasanın pek çok şeyi değiştireceğini, politika kurumunun sıkın-tı çözmesini kolaylaştıracağını, sıklıkla vurgu yapılan anayasadan kaynaklanan vesayeti ortadan büyük ölçüde kaldıracağını kaydeden Çiçek, tüm bu düzenlemeler yapılsa dahi demokrasinin bir kültür, anlayış, zihniyet meselesi olduğunun gözardı edilmemesi gerektiğini belirt ti.

“HERKES DEMOKRASiYi ÖZÜMSEMELi”

Tek başına yasaları değiştirmenin yetersiz olacağını, herkesin demokrasiyi özümsemesi gerektiğini ifade eden Çiçek, “Biz birbirimiz için kıymetliyiz ve değerliyiz. Bu ülkede yaşayan her insan hepimiz için mutlaka değerlidir, mutlaka saygındır ve saygı duyulması gerekir. O nede n le birbirimizin kıymetini bilmeliyiz. özel olarak çevremizde birtakım ülkelerde yaşanan gerçekten trajik durumlara bakınca bunlardan da gerekli dersi çıkarıp, görüşümüz, kanaatimiz, inancımız, tercihimiz ne olursa olsun birlik-te bu ülkede yaşıyoruz, yaşayacağız. birlik-te geleceğe doğru yürüyoruz, yürüyeceğiz. Birbirimizin varlığına, görüşlerine tahammül etmek, saygı duymak demokrasinin özüdür.” diye konuş-tu.

Demokrasinin kurallar rejimi olduğunu hatırlatan Çiçek, kuralsızlığın olduğu yerde demokrasi değil, kaos olacağını, Türkiye’nin de birtakım bazı demokrasiyi, özgürlüğü bir sorumsuzluk şeklinde anladığını söyledi.

Demokrasinin olduğu yerde cebir ve şiddetin olmayacağına işaret eden Çiçek, şöyle söyledi: “Kim ne söyleyecekse ne telaffuz edecekse ne talep edecekse ne protesto yapacaksa yakmadan, yıkmadan yapacak. Yakıp yıkarak demokrasiyi yaşatmak, geleceğe taşımak mümkün değil. birtakım bazı bu meselede siyasi mülahazalar ile ya dabaşka sebepler ile en temel kurallar gözardı ediliyor. Hükümetlerin icraatları beğenilmiyor olabilir. Belediyelerin bir kısım icraatlarını, valiliğin, il genel meclisinin tasarruflarını beğenmiyor olabilirsiniz. Bir imar düzenlemesini…Yanlış yapılıyor olabilir. Bunu protesto etmek sizin hakkınız ama bunu yapar iken belediye otobüsünü yakamazsınız, çevredeki vatandaşın ekmeğine, aşına mani olamazsınız, camını, çerçevesini yakıp yıkamazsınız, işyerini işgal edemezsiniz. Bunlar demokrasilerde olmaz. Olursa o demokrasi değil, kaos olur. Türkiye daha önce kaos dönemlerini yaşadı. Bundan da en büyük sıkıntıyı iş adamları, iş çevreleri şeklinde sizler yaşadınız. Demokrasi ve cumhuriyet gerçekten hepimiz için en ehemmiyetli kazanım en ehemmiyetli değer. Allahın izniyle biz bu tecrübeleri edinmiş şeklinde çevremizde olup bitenlere, Suriye, Mısır başta olmak üzere özel olarak islam dünyasından olanlara bakarak bunlardan gerekli dersi çıkaralım. Kazanımların ne kadar ehemmiyetli olduğunun farkında şeklinde geleceğe bakmamız gerekli.”

“PERAKENDE TiCARETi DÜZENLEYEN KANUN HAYATA GEÇMELi”

ATSO Başkanı Çetin Osman Budak ise perakende ticareti düzenleyen kanunun hayata geçmesinin ticari yaşamın düzenlenmesine büyük katkısı olacağını dile getirdi. Budak, “Geleneksel ticareti de koruyabilir bir kanunu yasama döneminde Meclis’ten bekliyoruz.” diye konuş-tu.

Kaynak: Cihan

HABERiN RESiMLERi

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz