Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Tapulu Arazisinde Define Araması Yasak
  • Ana Sayfa » Haber
  • 23 Ağustos 2013 - 12:39:34
Tapulu Arazisinde Define Araması Yasak

Tapulu arazisinde define araması yasak…Ardahan ili merkeze bağlı Çalabaş köyünde yaşayan 61 yaşındaki Mikail Gökçe, Hitit medeniyetine ait külliyenin üzerinde oturmasına rağmen bir ekmeğe muhtaç olduğunu belirt ti.Ardahan ili şehir merkezine 25 km uzaklıkta bulunan 40 haneli Çalabaş köyünden Mikail Gökçe’nin hayalleri, 1,5 se-ne ev-vel köye yol yapılırken değişti. Evin yakınındaki harmanlığın yolunu açması için […]

Tapulu-Arazisinde-Define-Aramasi-YasakTapulu arazisinde define araması yasak…
Ardahan ili merkeze bağlı Çalabaş köyünde yaşayan 61 yaşındaki Mikail Gökçe, Hitit medeniyetine ait külliyenin üzerinde oturmasına rağmen bir ekmeğe muhtaç olduğunu belirt ti.
Ardahan ili şehir merkezine 25 km uzaklıkta bulunan 40 haneli Çalabaş köyünden Mikail Gökçe’nin hayalleri, 1,5 se-ne ev-vel köye yol yapılırken değişti. Evin yakınındaki harmanlığın yolunu açması için dozer operatörüne ricada bulunan Gökçe, dozerin darbesi ile ev-vel bir çukur arkasından tüneli gördü. Tünelin içerisinde kırık testi [r] parçaları ile karşılaşan Gökçe, tapulu alanında çıkan tünelde kazı yapmak için Kültür ve Turizm Bakanlığına başvurdu. Kars ili Müze Müdürlüğünden Araştırmacılar gelerek tünelde araştır-ma yaptı. Araştırmacılara göre, evin altında Hitit medeniyetinden kalma yerleşke var.

Definecilerin kaçak kazı yapmasından korktuğunu anımsatan 5 çocuk babası Mikail Gökçe, geceleri rahat uyuyamadığını anlattı. Üzerinde yaşadığı tarihi servet sebebi ile can güvenliklerinin kalmadığını ileri süren Mikail Gökçe şöyle diye konuş-tu:

“Yaklaşık 1.5 se-ne ev-vel köyümüzün yolu yapılıyordu. Yolu yapanlardan rica ettim. Bana evimden harman yoluna bir yol yapmalarını rica ettim. Dozerin vurduğu yerde derinden yapılmışn bir çukur oluştu. Çukurun içerisinde ise uzun bir tünel görül-dü. Biz bu tünelin içine girdik, sadece içerisinde kırık testi parçaları vardı. tahmini 13 m derinden yapılmışnlikte Hitit medeniyetine ait eserler var. Çocuklar büyüyüp yuvadan uçunca köyde hanmla başbaşa kaldık. Hayvanımız yok. Ben oldukça çok fakir bir insanım. Araştırmacıların belirt tiğine göre hazinenin üzerinde yatıp kalkıyorum. Ama ben kuru ekmeğe muhtacım. Buradan görevlilere sesleniyorum bir an ev-vel kazı yapılması için izin verilsin. Varsa defineyi çıkartayım. Ben de bu fakirlikten kurtulayım.”

BAKANLIK iZiN VE RUHSAT VERMiYOR

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden Daire Başkanı E. Gökhan Bozkurtlar, Kültür ve Turizm Bakanı adına Mikail Gökçe’ye, verdiği dilekçeye yanıt şeklinde 1 Ağustos 2013 yılı tarihli resmi yazı gönderdi. Tapulu arazisinde define kazısı yapmak arzulayan Gökçe’nin söyled iği adresin Kültür ve doğa Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında korunması gerekli kültür varlığı şeklinde tescilli olduğunu hatırlatan Bozkurtlar, yazıda şunları söyledi:

“2863 sayılı kanun gereği, tescil edilerek koruma altına alınan taşınmaz kültür varlıklarında define arama izni verilemeyeği, aynı kanunun 50’nci maddesinde ifade edilmekte olduğundan, söz konusu alan için define arama ruhsatı düzenlenmesi mümkün olmamaktadır.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz