Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Suriyede Kimyasal Saldırı Muhalif İşi Mi?
  • Ana Sayfa » Haber
  • 23 Ağustos 2013 - 12:44:11
Suriyede Kimyasal Saldırı Muhalif İşi Mi?

Suriyede kimyasal saldırı muhalif işi mi?…Suriye’deki kimyasal saldırının muhalifler tarafından yapılmış olabileceği iddialarına yanıt geldi.Suriye’deki kimyasal saldırıyı kim yaptı? Esad ‘ben yapmadım’ derken Rusya muhalifleri işaret etmişti. Duma ޞehitleri Tugay Komutanı Ebu Hamza, “Bölgede ailelerimizle yaşıyoruz. Çocuklarımızı kendi emellerimize alet edip nasıl kimyasal silah kullanalım?” diye konuş-tu.Suriye’nin başkenti ޞam’ın kimyasal silah kullanılan Doğu Guta bölgesi […]

Suriyede-Kimyasal-Saldiri-Muhalif-isi-MiSuriyede kimyasal saldırı muhalif işi mi?…
Suriye’deki kimyasal saldırının muhalifler tarafından yapılmış olabileceği iddialarına yanıt geldi.
Suriye’deki kimyasal saldırıyı kim yaptı? Esad ‘ben yapmadım’ derken Rusya muhalifleri işaret etmişti.

Duma ޞehitleri Tugay Komutanı Ebu Hamza, “Bölgede ailelerimizle yaşıyoruz. Çocuklarımızı kendi emellerimize alet edip nasıl kimyasal silah kullanalım?” diye konuş-tu.Suriye’nin başkenti ޞam’ın kimyasal silah kullanılan Doğu Guta bölgesi içerisinde bulunan Duma [r] ޞehitleri Tugay Komutanı Ebu Hamza, “BM denetçilerinin ülkede olduğu bir dönemde kim kimyasal silah kullanabilir? Esed güçlerine göre muhalifler. Biz bölgede ailelerimizle yaşıyoruz. Ailelerimizi, çocuklarımızı kendi emellerimize alet edip nasıl kimyasal silah kullanabiliriz? Zaten böyle bir silah da elimizde yok” diye konuş-tu.Bölgedeki Duma ޞehitleri Tugay Komutanı Ebu Hamza, rejim güçlerinin Duma ve Doğu Guta bölgesinde yer alan ilçe ve beldelerde ilerlemelerini durdurduklarını ve ağır kayıplar yaşattıklarını belirt ti.

REJiM GÜÇLERi VURDURejim güçlerinin bölgede çoğu kez ağır silah ve kimsayal silahlar ile saldırdığını önplanasüren Ebu Hamza, “ilerlemeleri durunca rejim güçleri sivil toplumukimyasal silahlar ile gece uyukuda vurdu ki zayiat fazla olsun, suçu da muhaliflerin sonucu yüklesin” diye konuş-tu.

BM DENETÇiLERi VARKEN VURULUR MU?Rejimin BM denetçilerine izin verdiğini faka t buna göre de hesap yaptığını savunan Ebu Hamza, şöyle devam etti:“BM denetçilerin ülkede olduğu bir dönemde kim kimyasal silah kullanabilir? Esed güçlerine göre muhalifler. Biz bölgede ailelerimizle yaşıyoruz. Ailelerimizi, çocuklarımızı kendi emellerimize alet edip nasıl kimyasal silah kullanabiliriz? Zaten böyle bir silah da elimizde yok.”Rejimin kimyasal gazları bölgeye füze başlıkları ile attığını vurgulayan Ebu Hamza, Doğu Guta’da birtakım yerlerde ölü sayısının netleşmediğini söyledi.

KiMYASAL SiLAHIN VURDUĞU YERLERDoğu Guta banliyöleri gösterilerin başladığı ilk yerler arasındaSuriye’nin başkenti ޞam’ın doğu kesimlerinde yer alan ilçe ve beldeler, “Doğu Guta” bölgesi şeklinde adlandırılıyor. Bölge Duma, Hamuriye, Misraba, Kabun, Arbin ilçe ve beldelerini kapsıyor.Suriye’de 2011’in Mart ayında yönetime karşı ilk gösteriler Dera kentinde başladı. Başkent ޞam’da ise olay iler, Doğu Guta bölgesinde yer alan Duma’da başlayıp kentin ötek i banliyölerine yayıldı. Doğu Guta’da yönetime karşı ilk tertiplenen gösterilerde Esed güçleri gösteri yapan kişilere ateş açarak dağıtmaya çalıştıysa da başarılı olamayınca bölgeye takviye gönderek bastırmaya çalıştı faka t gösteriler durmadı.Doğu Guta bölgesinde tertiplenen gösterilerde açılan ateşlerde hergün onlarca şahsıın ölmesi sonucu bölgedeki gençler de rejimin baskısı karşısında silah kullanmaya yöneldi.Suriye’deki olay iler öncesinde bir milyon şahsıın yaşadığı Doğu Guta bölgesinde iç savaşın başlamasının ardından, başta Duma bölgesi olmak üzere hava ve kara saldırıları neticesinde binlerce bina harabeye döndü.Silahlı muhaliflerin rejim güçlerini Doğu Guta bölgesinden çakırması sonucu Esed güçleri başta Cobar olmak üzere bölgedeki pek çok yerde deği-şik tarihlerde kimyasal olduğu iddia edilen silah kullanmasına rağmen denetimi sağlayamadı.Bölgenin Suriye hükümet güçlerince kuşatılması nedeni ile ne tibbi ne de insani yardım girişine izin verilmiyor. Duma ile Kabun arasında kazılan ve insani yardım için kullanılan tüneller günlük şeklinde ޞam yönetimine bağlı güçler tarafından bombalanıyor.Doğu Guta’nın en büyük tugayı olan islam Tugayı Esed güçlerinin bölgeye girmesine izin vermezken, ağır kayıplar da yaşatıyor. Rejim güçlerinin yaptıkları operasyonlarda başarılı olamadığı için de kimyasal silah kullandığı iddia ediliyor.Ağustos ayında bölgede rejim güçlerine ağır kayıplar yaşatan islam Tugayı’nın, 5 mühimmat deposunu ele geçirdiği ifade ediliyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz