Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Suriye Mektubu Gönderildi
  • Ana Sayfa » Haber
  • 27 Ağustos 2013 - 10:07:13
Suriye Mektubu Gönderildi

Suriye mektubu gönderildi…TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Suriye ve Mısır konusunda birtakım ülkelerin parlamentolarına, uluslar arası parlamenterler asamblelerine bir mektup gönderdi. Çiçek mektubunda, Suriye’de akan kanın durması ve Mısır’da ivedilikle demokrasiye geçilmesi gereğine vurgu yaptı.Ankara ili – TBMM Başkanı Çiçek’in tahmini 50 ülke Parlamento Başkanlarına gönderdiği mektubunda, “Kuzey Afrika ve Ortadoğu bölgesinde 2010 sene-si sonunda başlayan […]

Suriye-Mektubu-GonderildiSuriye mektubu gönderildi…
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Suriye ve Mısır konusunda birtakım ülkelerin parlamentolarına, uluslar arası parlamenterler asamblelerine bir mektup gönderdi. Çiçek mektubunda, Suriye’de akan kanın durması ve Mısır’da ivedilikle demokrasiye geçilmesi gereğine vurgu yaptı.
Ankara ili –

TBMM Başkanı Çiçek’in tahmini 50 ülke Parlamento Başkanlarına gönderdiği mektubunda, “Kuzey Afrika ve Ortadoğu bölgesinde 2010 sene-si sonunda başlayan ve 2011 yılında ivme kazanan değişim ve demokratikleşme süreci, demokrasinin gelişmesi, temel insan hak ve özgürlüklerinin yaygınlaşması bağlamında hepimizi umutlandırmıştır” diyerek şöyle [r] devam etti:”Küresel ölçekte de ehemmiyetli yansımaları olması beklenen tarihi önemdeki bu süreç bölge halklarının meşru taleplerine dayalı şeklinde ortaya çıkmıştı. Bölge halkları daha onurlu ve daha iyi koşullarda bir yaşam için demokratik taleplerini seslendirdiler. Hepimizin ortak umudu, etnik ya damezhap temelinde ayrışmalara meydan vermeden, yönetimlerin haklarının meşru taleplerini dikkate almaları ve bu doğrultuda zamanlı reformlar gerçekleştirmeleri idi.

Halkların özgür iradeleri ile paylaştıkleri temsilcilerinin bulundu ğu parlamentoların oluşması hiç şüphesiz bölgenin en büyük kazanımlarından biri olacaktır. Bu noktada, parlamentolararası işbirliği yolu ile bizlerin de seçilmiş temsilciler şeklinde Ortadoğu halklarının demokratikleşme mücadelelerine ehemmiyetli katkı sağlayacağımız muhakkaktır.Ne var ki, hepimizi umutlandıran sürecin ehemmiyetli engeller ile karşılaştığı bir dönemden geçiyoruz. Suriye’de rejimin toplumun taleplerini gözardı ettiğini ve kendi halkına karşı kanlı bir mücadele içerisinde olduğunu görüyoruz. Bu ülkede Mart 2011’den bu yana devam eden şiddet olay ilerında 100 binden fazla insan yaşamını yitirmiştir. Ülke içerisinde yerlerinden edilmiş 5 milyon kadar insan bulunmaktadır. tahmini 2 milyon Suriyeli komşu ülkelere sığınmıştır. Suriye rejiminin nede n olduğu oldukça çok yönlü yıkım bölgede özgür seçimler ile oluşmuş parlamentoların rol oynadığı demokrasilerin gelişmesi umutlarına darbe vurmuştur.”Mektubunda daha sonra da Mısır’da yaşanan sürece dikkat çeken Başkan Çiçek, “Mısır’da ise 2011 yılında başlayan demokratik sürecin askeri darbeyle kesintiye uğradığı bir kriz söz konusudur. 3 Temmuz 2013 yılı tarihi itibarı ile yapılan askeri darbeyle Mısır’ın tarihi itibarı ile ilk defa özgür seçimler ile seçilmiş parlamentonun faaliyetlerine son verilmiş, adil seçimler ile seçilmiş ilk sivil Cumhurbaşkanı devrilmiş, referandumla yürürlük kazanan Anayasa askıya alınmıştır” diyerek şöyle devam etti:

“Anayasal meşruiyet ihlal edilmiştir. Ülkede temel insan hak ve özgürlüklerinin açıkça ihlal edildiği bir dönem yaşanmaktadır. oldukça çok sayıda sivil gösteri hakkını kullanırken katledilmiş ve yararlanmıştır. Basın ve ifade özgürlüğü kısıtlanmıştır. Her yönüyle, demokratikleşme sürecine darbe vurulmuştur. Gerek Suriye, gerekse Mısır’daki negatif gelişmeler uluslararası toplumun sessizliğiyle cesaretlendirilmemelidir. Demokrasi karşıtı çabalara karşı uluslararası toplum tarafından ortak ve karar bir tutum sergilenmemesinin tehlikeli sonuçları olacaktır. Kuzey Afrika ve Ortadoğu bölgesinde demokrasinin gelişmesi ve insan haklarının korunması için ortak çabalara ihtiyaç vardır. Bölge halkları için demokrasi ve insan hakları bakımındanevrensel standartların altında kalan koşullar dayatılmaktadır. Bu durum kabul edilemez olduğu kadar sürdürülemez niteliktedir.Uluslararası toplumun Mısır ve Suriye’deki gelişmeler karşısında demokrasi ilkeleri temelinde, insan hak ve özgürlüklerinin korunması amaçlayan ortak bir tutum belirlemesi acil bir öncelik halindadır. misafirin din, dil, ırk, mezhep ayrımına tabi tutulmadan, çoğulcu demokrasinin bütü n nimetleri karşısında eşit haklara malik oldukları, yönetimlerin ayrımcı değil kucaklayıcı bir yaklaşımı samimiyetle maliklendikleri bir düzenin oluşturulması arzu ediyoruz. Bizlerin de demokratik ülke parlamentolarının başkanları şeklinde bunun gerçekleşmesi için ehemmiyetli katkı sunabileceğimize inanıyorum. Parlamentolarımız tarihi bir sorumluluğa maliktir. Uluslararası topluma ortak ve güçlü bir sesle yapılabilir açıklamalar ile hükümetler üzerinde etki yaratılabilecek ve kamuoyu bilgilendirilebilecektir. Demokratikleşmeye vereceğimiz destek, oluşabilir demokratik rejimlerin yolunu açacak, böylece bölgenin demokratikleşme çabalarında geri döndürülemez bir aşamaya geçilmesini sağlayacaktır. Desteğimiz, bölgede bununnla birlikte uzun vadeli istikrar ve barışın da teminatı olacaktır.”(ANKA)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz