Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Sümela Manastırına Kapsamlı Restorasyon
  • Ana Sayfa » Haber
  • 15 Ağustos 2013 - 09:41:37
Sümela Manastırına  Kapsamlı Restorasyon

Sümela Manastırı’nın kapsamlı restorasyon ve rölöve çalışması için Kürtür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan tasarımler tamamlanmak üzere.il Kültür ve Turizm Müdürü ismail Kansız, Altındere Vadisi’nde Karadağ’ın eteğine kayalar oyularak inşa edilmiş Sümala Manastırı’nın dünyanın en ehemmiyetli kültür miraslarından biri olduğunu söyled i. Son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin yoğun alakasıni çeken manastırı geçen se-ne 300 bin şahsıın ziyaret […]

Sumela-Manastirina--Kapsamli-RestorasyonSümela Manastırı’nın kapsamlı restorasyon ve rölöve çalışması için Kürtür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan tasarımler tamamlanmak üzere.
il Kültür ve Turizm Müdürü ismail Kansız, Altındere Vadisi’nde Karadağ’ın eteğine kayalar oyularak inşa edilmiş Sümala Manastırı’nın dünyanın en ehemmiyetli kültür miraslarından biri olduğunu söyled i. Son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin yoğun alakasıni çeken manastırı geçen se-ne 300 bin şahsıın ziyaret ettiğini anımsatan Kansız, bu se-ne rakamın 600 [r] bini bulacağının tahmin edildiğini belirt ti.

Ziyaretçi sayısının artmasında Ortodoks Hristiyanlara sene-de bir kez ayin izni verilmesinin ve yolların yapılmasının etkili bir şekilde olduğunu anımsatan Kansız, daha önce de restore edilen yapının yenide n dan ele alınarak kapsamlı restorasyon için Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinesinde tasarımler hazırlandığını anlattı.

Kansız, tasarımlerin bitme aşamasına geldiğine dikkat çekerek, “Yapının çevre ve iç düzenlemesi, freskler, diğer tarihi unsurlar ile restoresyon yapılması gereken mekanlara ait tasarımlerin çizimi bitme aşamasında. tasarımler, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nca onaylandıktan sonra yapım aşamasına geçilecek. Bu işlem sonrası Sümela Manastırı’nın ziyarete kapalı olan birtakım alanı da ziyarete açılacak. Sümela Manastırı dünyada ziyaret edilmesi gereken en ehemmiyetli yerlerden biri” diye konuş-tu.

Projelerin onaylanmasının arkasından ihaleye çıkacaklarını ifade eden Kansız, restorasyonda sadece freskler ile alaka-lı değil, yapısal eksiklikler, çatı ve sağlamlaştırma gibi bütü n yapının gözden geçirileceğini dile getirdi.

Kansız, restorasyonun UNESCO tarafından değil Kültür ve Turizm Bakanlığınca yapılacağını vurgulayarak, “Bitme aşamasındaki tasarımlerimizde Sümela ile alaka-lı ne arar iseniz var. özel olarak kapalı olan alanların ziyarete açılması için çalışmalar yapacağız. Para sıkıntımız da yok, paramız hazır. 4-5 milyon lira paramız var. Paramız Kültür ve Turizm Bakanlığından sevk edil-di ve il Özel idaresi’nde bloke vaziyette. tasarımler onaylandıktan sonra ihaleye çıkacağız. tasarım bittikten sonra asıl maliyet de ortaya çıkacak” diye konuş-tu.

AA – TUNCAY BEKAR
Kaynak: AA

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz